16.10.2009
Politički glas Hrvata u Srijemu
Nakon više od 60 godina Hrvati u Srijemskoj Mitrovici imaju jaku i organiziranu političku stranku koja zastupa njihove interese. Hrvati, koji su uvijek imali svoju političku stranku u gradu, koja je po broju glasača zauzimala drugo mjesto u Srijemskoj Mitrovici, nakon Drugog svjetskog rata i dolaska komunističkog režima, pa preko devedesetih godina, ostaju bez političke organizacije, jer bila je osuđivana i svaka pomisao o nekoj političkoj organizaciji Hrvata u Srijemskoj Mitrovici.
Nakon demokratskih promjena 2000. godine situacija se svakako poboljšala, ali Hrvati – građani Srijemske Mitrovice još nisu imali svoju stranku te su lutali između nekoliko demokratskih opcija, koje su svakako zastupale njihove interese, ali ne u toj meri kako bi to činila politička stranka s hrvatskih predznakom.
Prva hrvatska stranka
poslije Drugog
svjetskog rata
Prepoznajući potrebu za političkom organizacijom Hrvata skupina mladih ljudi 2008. godine organizira i osniva prvu hrvatsku stranku poslije Drugog svjetskog rata – HSI. Po prvi put nakon dugog niza godina Hrvati se okupljaju u političku stranku s hrvatskim predznakom, čiji je cilj zastupanje prava i sloboda hrvatskog naroda te očuvanje njegove kulture i indentiteta u Srijemskoj Mitrovici i cijelom Srijemu. Osnivačkoj skupštini održanoj 5. veljače 2008. godine prisusutvuje 107 članova, koji za predsjednika biraju Andreja Španovića. U budućem periodu stranka višestruko povećava svoje članstvo, ali vodstvo stranke shvaća da je u interesu Hrvata u Srijemu i Vojvodini da svi Hrvati budu jedinstveni u političkom smislu. Razumijevajući čuvenu rečenicu najvećeg hrvatskog političara Stjepana Radića »Dva Hrvata, tri stranke« Hrvatska SI se odlučuje za suradnju s najvećom hrvatskom strankom u Vojvodini, koja već 19 godina djeluje na očuvanju hrvatske zajednice, s Demokratskim savezom Hrvata u Vojvodini. U sve većoj suradnji između ove dvije hrvatske stranke prepoznaju se zajednički ciljevi djelovanja te se postupno razmišlja o ujedinjenu u kojem bi srijemski Hrvati bili u okviru velike političke stranke, a ne samo lokalne i 15. lipnja na skupštini Hrvatske SI donijeta je odluka u ujedinjenju s DSHV-om. Nakon ujedinjenja HSI bi trebala postati podružnica DSHV-a sa sjedištem u Srijemskoj Mitrovici, a dotadašnji predsjednik HSI predsjednik podružnice i dopredsjednik DSHV-a.
Osnivanje podružnice
DSHV-a
Prateći Statut DSHV-a, dana 27. i 28. srpnja u Srijemskoj Mitrovici osnovane su mjesne organizacije DSHV-a - Srijemska Mitrovica 1 i Srijemska Mitrovica 2, za čije su predsjednike izabrani Damir Pismestrović i Zlatko Načev, a odmah nakon toga pristupilo se osnivanju podružnice 2. listopada 2009. godine. Ovom povijesnom trenutku, u kome su Hrvati po prvi put nakon više od 60 godina održali javni politički nastup u Skupštini Grada Srijemske Mitrovice i gdje se prvi put nakon 60 godina intonirala hrvatska himna, nazočan je bio veliki broj članova i simpatizera DSHV-a iz Srijemske Mitrovice i članova podružnica DSHV-a iz Subotice, Sonte, Sombora. Pozdravne govore održali su: Filip Damjanović, ministar savjetnik voditelj konzularnog odjela Republike Hrvatske u Beogradu, Petar Kuntić, predsjednik DSHV-a, Dujo Runje, dopredsjednik DSHV-a, Marinko Beljo, predstavnik ureda župana Vukovarsko-srijemske županije, Nenad Lemaić, zastupnik u Skupštini AP Vojvodine i AleksandarProdanović, predsjednik Skupštine Grada Srijemska Mitrovica. U svom pozdravnom govoru Petar Kuntić istaknuo je važnost DSHV-a za hrvatsku zajednicu, gdje je zaslugom stranke hrvatski jezik uveden među 6 službenih jezika u Vojvodini, uvedeno obrazovanje na hrvatskom jeziku te doprinos u osnutku Hrvatskog nacionalnog vijeća i Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata. Profesor povijesti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zastupnik u Skupštini AP Vojvodine Nenad Lemajić naveo je da je suradnja srpskih i hrvatskih političkih stranaka u Srijemskoj Mitrovici zadnji put bila za vrijeme sporazuma Cvetković-Maček 1939. godine, te da ova dva naroda, koji nose teško naslijeđe iz svoje prošlosti, moraju to prevazići u cilju boljeg zajedničkog života i napretka zajednice. Nakon pozdravnih govora uslijedio je radni dio osnivačke skupštine, na kojem je izabrano čelnistvo podružnice DSHV-a Srijemska Mitrovica, a u sastav odbora podružnice ušli su: Zlatko Načev, Damir Pismestrović, Krunoslav Đaković, Darko Lovrić, Anica Nenadović i Vjekoslav Tajm, a za predsjednika podružnice izabran je Andrej Španović. Nakon izbora za predsjednika podružnice Španović se obratio skupštini i u svom govoru izložio da će prvi zadaci podružnice biti rad na osnivanju mjesnih organizacija diljem Srijema, formiranje organizacije mladih, kao i Foruma žena. Poseban naglasak stavio je na važnost njegovanja hrvatskog jezika i hrvatske kulturne baštine u Srijemu, kao i na važnosti informiranja na materinjem jeziku. Po završetku radnog dijela u prostorijama Hrvatskog doma održan je domjenak za sve uzvanike.