Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Devedesete su za nama?

Sport je oduvijek bio privilegij mladosti, sportski tereni bili su za sportaše poligoni zdravlja, poligoni za stvaranje trajnih prijateljstava, za gledatelje izvori radosti, ljepota za oko. Erozija društvenih normi dovela je i do erozije morala u sportskim objektima, kako u gledalištima, tako i na  terenima. Javlja se bolesno rivalstvo, na protivnika se više ne gleda kao na rivala u natjecanju, nego maltene kao na neprijatelja kojega treba uništiti na svaki način i po bilo koju cijenu. 
Razumljivo, u degradaciji sportskih igara prednjačio je nogomet, koji okuplja najviše gledatelja. Obračuni navijača, kako međusobni, tako i oni s policijom, uništavanje imovine, ne samo na stadionima, nego i na ulicama, postaju redovite prateće scenografije utakmica. Nažalost, ružne pojave postale su i dio igre na terenima, verbalne provokacije postaju uobičajena koreografija u međusobnoj komunikaciji nogometaša. Po inerciji, s prvoligaških terena na kojima su našle prvo utočište, preselile su se poput poplave i na terene najnižih stupnjeva natjecanja, u najmanje sredine. Nogometaši više ne prezaju od najprizemnijeg međusobnog vrijeđanja, od startova na protivnika »za zatvor«, od provociranja publike.
 
Vrući tereni
 
Ove pošasti nije pošteđena ni Međuopćinska nogometna liga Sombor – Apatin – Odžaci – Kula.  Svima sportskim dužnosnicima dobro je poznato koji su to »vrući tereni«, ali nitko nema hrabrosti povući radikalne poteze kojima bi se stalo na kraj ponašanju stranom principima sporta. 
U travnju prošle godine NK Dinamo iz Sonte gostovao je u Odžacima. Nakon više puta ponovljenih najgrubljih nacionalističkih psovki upućenih nogometašima Dinama, kako od strane igrača OFK Odžaka, tako i od pojedinaca iz gledališta, a kad je postalo jasno da arbitri i delegat ovakvo ponašanje neće sankcionirati, plavi su se povukli s terena. Epilog – kapetan, trener i službeni predstavnik Dinama kažnjeni su s godinu dana zabrane rada u sportu. Uzročnici napuštanja terena nisu ni evidentirani, suci i delegat nisu snosili nikakve konzekvencije. 
U dosadašnjem dijelu ovoga prvenstva u više navrata scenografija je ponovljena. Na gostovanju sonćanskog Dinama u Svilojevu igrač domaćina, inače pojačanje iz Apatina, na dva metra udaljenosti od suca glasno je opsovao majku ustašku igraču Dinama. 
 
Ni crveni karton
 
Reakcija suca, isto Apatinca, izostala je, nije reagirao niti delegat, a ni predstavnik Sonćana nije stavio nikakvu primjedbu u zapisnik. Situacija je ponovljena dva tjedna kasnije na gostovanju Dinama u Staparu. Iritirani istom psovkom, ovoga puta upućenom Marku Šarcu, koji je inače srpske nacionalnosti, plavi su htjeli napustiti teren, jedva su ih u tome spriječili tajnik Dinama Adam Domić i pomoćni trener Siniša Brkin.  Primjedbe u zapisniku i ovoga puta su izostale. »Vjerujte, jako sam umoran od ovakvih pojava u nogometu. Što je najžalosnije, najdrastičniji u ružnom ponašanju su stariji igrači, a žrtve su najčešće mladići koji nisu ni rođeni u vrijeme početka ratova i najvećih tenzija među pripadnicima različitih nacija na ovim prostorima. Umjesto da njih uzmemo u zaštitu, mi prikrivamo izgrednike. Svi znamo da je u Staparu psovka upućena od strane igrača Igora Pekeza, ali nitko od službenih osoba to nije konstatirao u zapisniku. Arbitar Marijanović iz Sombora samo je opomenuo klupu domaćina i priprijetio da će u ponovljenom slučaju prekinuti utakmicu. A u pravilniku decidirano piše da se u takvom slučaju izgredniku mora dodijeliti crveni karton i po zakonu uslijediti kaznena prijava. Samo, kakva korist od pravilnika i zakona, ukoliko se izbjegava njihova primjena? Igrače sam nagovorio da se vrate na teren, kako ne bi opet bili drastično kažnjeni«, kaže Domić. 
»Teško je više ovako igrati, čovjek gubi svaku motivaciju. U ekipi imamo nekoliko nogometaša mlađih od osamnaest godina i kako njima objasniti da ih prije svih sudac ne uzima u zaštitu? Ukoliko se ove pojave ne budu sankcionirale, ne možemo ni očekivati da same po sebi nestanu sa sportskih terena. Sada, hladne glave, kažem da je dobro što nismo napustili teren u Staparu, vjerojatno bi opet bilo drakonskih sankcija, a stvarni krivci ostali bi nekažnjeni. S druge strane, osjećam kako je potrebno uraditi nešto čime bi cijeloj javnosti skrenuli pozornost na ovako ružna zbivanja«, kaže kapetan Dinama Aleksandar Barunov.
Poslije utakmice u Staparu, osim našega tjednika u povodu ovih nemilih događanja oglasio se direktor i glavni i odgovorni urednik Apatinskih novina Jovan Banjac člankom »Srbinu psovali majku ustašku«. »Ovakve pojave u sportu za mene su strane. Nisam nacionalistički obojen, budite sigurni da ću isto odreagirati na svaki ovakav ispad, bez obzira tko bude stajao iza njega. Sve strukture, od vrha države, pa do najnižih liga, moraju u međusobne odnose sportaša vratiti fair-play, a svoj doprinos eliminaciji ne samo nacionalističke, nego i svake druge negativne scenografije sa sportskih terena, svakako moraju dati i djelatnici iz svih medija na ovim prostorima«, kaže Banjac.  
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika