Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Amerika i EU pokušali napraviti novi Dayton

Od sastanka čelnika sedam vodećih političkih stranaka u BiH u vojnoj bazi u Butmiru sa švedskim ministrom vanjskih poslova Carlom Bildtom, američkim zamjenikom državnog tajnika Jamesom Steingbergom i europskim povjerenikom za proširenje Ollijem Rehnom očekivalo se mnogo, no dogovor nije postignut. Lideri su se dogovorili da se novi sastanak s čelnicima EU i SAD-a održi ponovno, a da se do tada stavovi političara BiH pokušaju usuglasiti. 
Unatoč špekulacijama da je spreman dokument o izmjeni Ustava BiH, tijekom ovih razgovora nitko od čelnika BiH nije potpisao nikakav papir, postigao neki dogovor, niti je išta od toga bilo uopće predloženo tijekom razgovora u Butmiru. 
Mnogi su ovaj sastanak nazivali pokušajem stvaranja novog Daytonskog sporazuma, ali izgleda da je sve ostalo na pokušajima. 
 
»Ne« dvoentitetskoj podjeli
 
»HDZ BiH je uvijek govorio kako se moramo okrenuti postizanju dogovora koji će BiH voditi u euroatlantske integracije«, izjavio je glasnogovornik HDZ-a BiH Mišo Relota. »Alternativa nam sigurno nije ono što imamo.« Prema njegovim riječima, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je na sastanku predstavio načelne hrvatske stavove, kada je riječ o ustavnoj reformi, i vrlo jasno rekao kako zagovara svako rješenje koje omogućava ravnopravnost svih triju konstitutivnih naroda.
»Rekao je ‘ne’ sadašnjoj dvoentitetskoj podjeli BiH i da želi usvajanje plana aktivnosti sveobuhvatne ustavne reforme«, dodao je Relota.
Predsjednik HDZ-a 1990. Božo Ljubić izjavio je kako SAD i EU nude Bosni i Hercegovini, ukoliko se postigne dogovor, kandidatski status u EU i brz put u NATO.
»U ovom trenutku mogu reći samo to da su naše sugovornike iz SAD-a vodili principi funkcionalne BiH i ravnopravne pozicije konstitutivnih naroda i građana, što su principi koje dijelimo ja i moja stranka«, rekao je Ljubić.
Čelnik HDZ-a 1990. naveo je kako je sugovornicima iznio prijedloge koje bi trebalo uključiti u promjene Ustava, ali nije precizirao o kojim se izmjenama radi. 
Predsjednik SDA Sulejman Tihić izjavio je nakon sastanka čelnika iz Republike Srpske i Federacije i predstavnika EU-a i SAD da se razgovaralo o »travanjskom paketu plus«, pri čemu je precizirao da bi to »plus« moglo značiti osnivanje Vrhovnog suda BiH. 
»Svaka država ima izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast. BiH nema sudsku vlast«, rekao je Tihić ispred vojne baze u Butmiru kod Sarajeva. 
Predsjednik SBiH Haris Silajdžić nezadovoljan je što se na sastanku u Butmiru nije razgovaralo o ukidanju entitetskog glasovanja, za koje smatra da je glavni mehanizam blokade političkih dogovora u BiH, a predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija zadovoljan je pristupom međunarodne zajednice u ovoj fazi razgovora o deblokadi europskog puta BiH, ali je očekivao da će predstavnici vladajuće petorke pokušati pružiti ruku jedni drugima.
 
Nitko ništa nije tražio ni nametao
 
Čelnik SNSD-a Milorad Dodik kaže kako su europske integracije bile osnovna tema sastanka u Butmiru i da je tendencija da se razgovori nastave 20. listopada.
»Rekli smo da ne želimo vidjeti situaciju u kojoj se ‘pet plus dva’ uvjeta širi na ‘pet plus dva plus jedan’«, rekao je Dodik. 
»Neki su to identificirali kao potrebu za ustavnim promjenama. Mi smo rekli da je RS potpisnica Daytonskog sporazuma, aneksa 4 tog sporazuma, odnosno Ustava BiH, i samo institucije BiH mogu dati suglasnost za eventualne ustavne promjene«, naglasio je Dodik. Prema njegovim riječima, razgovori u vojnoj bazi Butmir nisu se odvijali po principu ponude. Nitko ništa nije tražio ni nametao.
Na konferenciji za novinare, kojoj nije nazočio nitko od BH čelnika, Bildt je istaknuo kako su oni došli u BiH kako bi BH političarima poručili da je krajnje vrijeme da se priključe ostatku regije u kretanju naprijed prema europskim i euroatlantskim integracijama. 
»Cijela se regija sad počinje kretati prema EU, ubrzali smo pridruženje Hrvatske, nadam se da ćemo uskoro uspjeti to isto i sa Srbijom i ne želimo da BiH zaostaje. Ne želimo da se dogodi ono što se dogodilo s bezviznim režimom, kada čelnici nisu donijeli odgovarajuće odluke«, istaknuo je Bildt te dodao, kako je njegova poruka domaćim političarima da se moraju donijeti esencijalne odluke koje su potrebne da bi se omogućilo apliciranje BiH u članstvo EU. Iste one odluke koje je moralo ispuniti i ostalih 27 članica EU. 
Visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko nakon sastanka izjavio je kako je dolazak europskih i američkih dužnosnika u BiH najbolji pokazatelj koliko ustvari međunarodna zajednica podržava napredak BiH i njezino punopravno članstvo u EU i NATO. »Inozemni predstavnici jasno su dali do znanja domaćim čelnicima da BiH ne može ući u EU i NATO dok u njoj postoji Ured visokog predstavnika, te da za jednu zemlju nije loše, ustvari dokaz je da je zemlja normalna, ukoliko dođe do promjene ili dopune ustava. Ono što je pozitivno jest da su čelnici bili vrlo konstruktivni i vrlo voljni da nađu put prema rješenju, što se u proteklih 14 godina nije događalo«, istaknuo je Inzko. Na pitanje – jesu li ustavne promjene glavni uvjet za zatvaranje OHR-a, Inzko je kazao kako i dalje na snazi ostaju »5+2« uvjeta i cilja koje je postavilo Vijeće za provođenje mira (PIK), te da jučerašnji razgovori neće odgoditi održavanje sjednice PIK-a, koja je planirana za 18. i 19. studenoga.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika