Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Obnova nasipa u Plavni nakon poplave 1965.

Plavna je jedno od manjih sela u Općini Bač. Leži jugozapadno od Bača na udaljenosti od 10 km. Dunav je od sela udaljen oko 3 km, tako da je Plavna najbliža Dunavu od svih okolnih mjesta, osim Bačkog Novog Sela. Između sela i Dunava na zapadu prostire se Plavanjski rit, koji je u prošlosti često plavljen i ugrožavan plitkim podzemnim vodama. Izgrađeni nasipi i prokopani kanali više ne dozvoljavaju izlijevanje Dunava.
Ipak, Plavna je u svojoj prošlosti doživjela nekoliko poplava Dunava o kojima je svojevremeno pisao plavanjski kroničar Josip Basler:
»1770. godine, pokraj ostalih sela, i Plavnu je snašla osobita nevolja. Dunav je nabujao u tolikoj mjeri da je poplavio selo, a stanovnici su bili prinuđeni napustiti svoje domove i potražiti spas na višim mjestima.
Godine 1876. selo je zadesila katastrofalna poplava. Još prije proljeća i cijelo proljeće, rijeke su nabujavale do dotada nezapamćene visine i na mnogim mjestima prerasle obrambene nasipe. Veliki je broj obitelji izgubio svoju kuću, imovinu i blagostanje. Do poplave je došlo 2. ožujka, kada je voda kod Bogojeva probila nasip.
U proljeće 1924. godine, kao i 1926. godine, poplava je selu i njegovom stanovništvu ponovno nanijela ogromnu štetu, jer je i jedne i druge godine uništila cjelokupne usjeve u ritu, kao i mnogobrojnu divljač. Zemlja preko cijele godine nije bila obradiva. Voda je porušila i odnijela sve ritske zgrade i salaše, pa je i u selu porušila rubne kuće do kojih je dopirala voda.
Godine 1942. poplavom je porušeno do temelja naselje Nikolajevo, smješteno pokraj kanala kod Plavne.«
Pred nama je fotografija nastala nakon posljednje velike poplave u lipnju 1965. godine. Na njoj smo prepoznali samo nekoliko osoba iz Plavne, koje rade na saniranju, podizanju i učvršćivanju nasipa, nakon dramatične obrane od vodene stihije. Među ostalima, to su: Vinca Marijanov, Mata Maroš, Joza Margić, Đura Maroš, Laza Stanković i Marinko Carić, koji nam je jedini još mogao pomoći u prepoznavanju ovih ljudi.
Većina ljudi s fotografije bili su uposleni u Vodnoj upravi, a oni koje nismo prepoznali, vjerojatno su došli  iz drugih mjesta.
Poplava 1965. godine je pokazala da obrambeni nasipi pokraj Dunava nisu pouzdani branitelji zemljišta, imovine i ljudi, kako na području Općine Bač, gdje je poplava načinila najveće štete, tako i mnogo šire. Zbog toga je Skupština AP Vojvodine 1966. godine donijela Odluku da se nasipi na teritoriju Općine, a i šire, pojačaju i povise za oko 0,5m, što je i učinjeno. Smatra se da je teritorij Općine Bač nakon toga zaštićen od poplava. Fotografija i u ovom slučaju možda govori više od riječi.
Lit.: Josip Basler, Plavna, Povijesna građa, Subotička Danica, kalendar za 1988. godinu; dr. Ž. Bogdanović, Općina Bač, Geografska monografija, Novi Sad, 1985.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika