09.10.2009
Kronologija od 10. do 16. listopada
10. listopada 1625.
Ugarski kralj Ferdinand II. dodijelio je povelju i grbovnicu Juraju Adamoviću. Plemićki status mu je ovjeren i u Požunskoj županiji. Njegovi potomci su nakon preseljenja u Bačku županiju u plemićki registar uvedeni 1736. i 1754. godine.
10. listopada 1915.
Umro je Pavao Pajo Kujundžić, svećenik, književnik, javni djelatnik. Bio je pokretač mnogih kulturnih događanja među bunjevačkim Hrvatima, utemeljitelj kalendara Danica. Oko sebe je okupljao stvaratelje i nacionalne borce. Rođen je 15. svibnja 1859.
10. listopada 1944.
Nakon 42 mjeseca okupacije, borci Subotičkog partizanskog odreda, skupa s postrojbama sovjetske Crvene armije, oslobodili su Suboticu.
10. listopada 1962.
Prvi dobitnici Oktobarske nagrade oslobođenja Subotice bili su: László Bala, dr. Dušan Burić, Josip Kajić, mr. Geza Kon, Klara Lendvai, Kora Pataki-Milkó, inž. Živko Mutić, Sándor Oláh, dr. Vinko Perčić, Matija Poljaković, Miklós Szabó, dr. Béla Sturc, Balint Vujkov i Stevan Žužić. Ova je nagrada zadnji put dodijeljena 1991. U vremenskom rasponu od tri desetljeća ovo je gradsko priznanje primilo više od 300 osoba, grupa i kolektiva.
11. listopada 1944.
U jutarnjim satima umro je zapovjednik Subotičkog partizanskog odreda Jovan Mikić Spartak, rođen 13. svibnja 1914., teško ozlijeđen u borbi na subotičkom željezničkom kolodovoru.
11. listopada 2005.
U 76. godini umro je Ante Zomborčević Zumbec, poznati sportaš, sportski djelatnik, istraživač i kroničar subotičkog sporta. Rođen je 3. prosinca 1929.
11. listopada 2007.
Župna crkva Marije Majke Crkve svečano je obilježila svoj srebrni jubilej, 25. obljetnicu od kako ju je posvetio subotički biskup Matiša Zvekanović. Biskupsku misu zahvalnicu predvodio je nadbiskup Stanislav Hočevar, beogradski metrpolit.
12. listopada 1504.
Umro je János Corvin, sin kralja Mátyása Corvina, dalmatinski, hrvatski i slavonski ban koji je grad i utvrdu Zabadha (Subotica) posjedovao samo nekoliko godina. Prije svoje smrti on je subotičku utvrdu, zatim Madaraš, Tavankut, Šebešić i Verušić darovao Imreu Töröku i njegovoj obitelji iz Enninga.
12. listopada 1744.
Tijekom svoje kanonske vizitacije beogradski biskup Marin Ibrišimović stigao je u Bajmok, gdje je u tamošnjoj crkvi krizmao 584 vjernika. Idućeg dana put je nastavio prema Miljkutu i Jankovi.
12. listopada 2003.
Umro je Ladislav Kovačić, novinar, književnik i aeromodelar. Jedno vrijeme bio je čelnik Subotičkih novina, tajnik SIZ-a za kulturu, a u novije vrijeme glavni i odgovorni urednik Bunjevačkih novina. Objavio je zbirku pjesama Intima i knjigu kratkih priča Nemirno ljeto.
13. listopada 1847.
Pred najširom javnošću održan je drugi dio izbora za zastupnike u Zemaljskom saboru Ugraske. Tajnim glasovanjem 30 vijećnika, zatim članova Izborne skupštine i drugih, za zastupnike su izabrani Stipan Kujundžić, gradski kapetan, i dr. Vince Zomborčević, glavni gradski liječnik i publicist. Obojica su bili sljedbenici tadašnje Liberalne (Slobodoumne) stranke.
13. listopada 1997.
Započela je trodnevna proslava dviju veoma značajnih obljetnica: 500 godina katoličke župe u Subotici i 200 godina katedrale svete Terezije Avilske. Prvog dana u Katoličkom krugu predavači su bili: arheolog László Szekeres, katedralni župnik, vlč. Stjepan Beretić, povjesničarka umjetnosti Olga Šram i mons. Andrija Kopilović.
13. listopada 2006.
U Likovnom susretu priređen je hommage u povodu 45 godina umjetničkog djelovanja Bele Durancija, povjesničara umjetnosti, likovnog kritičara i književnika. Tijekom večeri čitani su ulomci iz njegove posljednje knjige Između minulog i pretećeg u interpretaciji Jasmine Vidaković, te glazbene grupe Kadabra.
14. listopada 1913.
Rođen je Aleksa Aleksandar Kokić, pjesnik, prozaist i esejist. Nakon završenih studija filozofije i bogoslovije zaređen je za svećenika u Subotici. Njegovu liriku natopljenu ljubavlju prema ljudima ravnice i bačkom pejzažu prožima i snažna socijalna osjetljivost. Za života mu je objavljena zbirka stihova Klasovi pjevaju, a posthumno Srebrno klasje i druga djela. Umro je mlad, nakon kirurške intervencije na Cetinju 17. srpnja 1940.
14. listopada 2001.
Na osnivačkoj skupštini izabrano je prvo Privremeno hrvatsko nacionalno vijeće Vojvodine. Za predsjednika je izabran mr. Bela Tonković, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata za Vojvodinu i zamjenik gradonačelnika Subotice.
15. listopada 1771.
Službeno je objavljen ukaz o nacionalnoj i vjerskoj toleranciji, čime su prestale vrijediti i neke odredbe privilegija slobodnog kraljevskog grada Maria Theresiopolisa (Subotice). Sukladno tomu, koju godinu kasnije u Gradsko vijeće je izabran i prvi Srbin – Jovan Popović, bivši bilježnik iz Srijemskih Karlovaca.
15. listopada 1997.
Svetom misom, koju su u katedrali svete Terezije Avilske koncelebrirali trojica biskupa: mons. Santos Abrillo Y Castello, László Huzsvár i Ivan Penzes, završeno je slavlje u povodu 500. obljetnice katoličke župe i 200. obljetnice crkve sv. Terezije Avilske. Propovijed je održao biskupski vikar vlč. Stjepan Beretić.
15. listopada 2004.
Subotičani Ivan Kiralj i Vladimir Patarčić postali su svjetski šampioni u pecanju šarana, održanom na jezeru Montargil kod grada Ponte de Sor u Portugaliji. Bili su prvi - kako u pojedinačnoj, tako i u ekipnoj konkurenciji.
16. listopada 1871.
Cjelovečernjim programom Subotičanima se predstavilo novoosnovano Kazališno društvo. Umjetnički voditelj društva bio je glumac Ödön Vezéri, a članovi uprave: István Frankl, Ivan Mukić, dr. Salamon Weiner, Josip Antunović, Mihovil Petrić, dr. Vince Zomborčević i drugi.
16. listopada 1910.
Na prvom javnom aeromitingu međunarodni biciklistički i motociklistički as i letač Subotičanin Ivan Sarić, na zrakoplovu (monoplanu) vlastite konstrukcije i izrade, poletio je i preletio tri kilometra iznad Konjskog trkališta kod tvornice Klotild (Zorka). Potonjih godina je po stručnoj literaturi iz njegovih ruku poletio i model helikoptera.