Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Jubilej – listopad – sveti Franjo

Naš broj izlazi 2. listopada. U nedjelju je blagdan svetoga Franje Asiškog. Ove godine je 800 godina od odobravanja Pravila franjevačkog reda. Stoga u ovom razmišljanju više želim približiti ovu sretnu okolnost: Jubilej – listopad – sveti Franjo.
Mjesec listopad obilježava snažno duhovno ozračje u kojem se zrcale dva značajna imena i lika: Majka Božja na nebo uznesena, kojoj se narod od davnina utječe moleći krunicu ili deseticu započetu upravo listopadskih dana 1571. godine iz potrebe srca da razmišlja o otajstvima Kristova života, te sv. Franjo Asiški (1182. – 1226.), utemeljitelj i duhovni otac svih franjevaca, osamstoljetnih pronositelja mira i dobra. Blagdan sv. Franje obilježava se obredom preminuća svetog Franje uoči 4. listopada, te svečanim misama na sam blagdan. 
 
Jedan od najljubljenijih svetaca na svijetu
 
Svake se godine u našem gradu, a i inače, sprema za ovaj blagdan, jer je sveti Franjo jedan od najljubljenijih svetaca na svijetu. Kako je taj dan na početku listopada, u znaku listopadskih pobožnosti, vjernici redovito razmatraju i o Franjinoj jednostavnosti, njegovom predanju Božjoj ljubavi, molitvi i meditaciji. Nakon nestašne mladosti i obraćenja Franjin je ideal postao život po evanđelju: u jednostavnosti, istinskom siromaštvu i slobodi duha. On okuplja »manju braću« u duhu Pravila, koja odobrava papa Inocent III. (upravo sada slavimo 800 godina od tog odobrenja), dobiva ovlast propovijedanja i tako nastaje nova redovnička družba u Crkvi – franjevci. Svojim nastojanjem da doslovno nasljeduje Krista Franjo se ubraja među najveće svece, a franjevački red proširio se cijelim svijetom.
Prepoznatljiva je njegova ikonografija u franjevačkom habitu, s Kristovim ranama na rukama (stigmama), u zanosnom raspoloženju, često okružen pticama. Postao je glavni patron Italije. Gospodin mu je dao toliku vjeru da je jednostavno molio govoreći: Klanjamo ti se, Gospodine Isuse Kriste, ovdje i u svim Tvojim crkvama koje su po cijelom svijetu i blagoslivljamo Te… Pozivao je na mir i dobro, na obraćenje u Isusu Kristu. Promatrajući svijet oko sebe, zapažao je koliki žive u grijehu i bez istinskoga smisla života, koji može biti samo u Bogu, samo u prihvaćanju, nasljedovanju i ljubavi prema Isusu Kristu. Zato je kao izvan sebe, plačući znao lutati asiškim ulicama i vikati: »Ljubav nije ljubljena, Ljubav nije ljubljena!« 
 
Štovanje Bogorodice
 
Franjo Asiški je osobito štovao Bogorodicu – nazivajući je često sveta Gospa, preuzvišena Kraljica, Majka Božja i Djevica kao Božja odabranica, Svetim Duhom posvećena. Prošlo je vrijeme masovnih okupljanja u listopadu. Međutim, neka nam ova okolnost ne smeta podsjetiti se i pokušati bar nešto ostvariti: tradiciju marijanskih pobožnosti – pažnju, sabranost i predanje Bogu u osobnoj molitvi. U crkvi i u mnogim obiteljima osobito ovih dana ostvariti zajedničku molitvu krunice. To je molitva poniznih koja otvara srce svjetlu Riječi Božje posredstvom razmatranja evanđelja, uvodi nas u misterij Božjeg milosrđa prema čovjeku grješniku, održava sabranost u svim životnim kušnjama, u svakom nemiru duše poziva na pokajanje, potiče nadu i otkriva nam smisao života u Kristu, produbljuje i usavršava zajedništvo u obitelji, stvara ozračje prihvaćanja novoga života i suživota u župnoj zajednici, poštovanja, povjerenja i ljubavi, umnaža našu vjeru i otvorenost za Kraljevstvo Božje – tako je razmišljao jedan moj kolega ovih dana. Za podsjećaj dobro je znati da marijanske pobožnosti imaju stoljetnu tradiciju i preporučuju ih mnogi crkveni dokumenti. Listopad je mjesec svete krunice, jer se po katoličkom kalendaru 7. listopada slavi blagdan Blažena Djevica Marija od Krunice. Prvotna listopadska pobožnost nastala je povodom bitke kod Lepanta 1571. godine, u doba opasnosti od turskog osvajačkog pohoda. Papa Pio V. uputio je poziv kršćanima da mole krunicu pripisujući Blaženoj Djevici posredovanje u otklanjanju opasnosti. Tako je Bogorodica postala voditeljica u razmišljanju Kristovih otajstava, jer najbolje poznaje otajstva Isusova života – rođenje, smrt na križu i uskrsnuće.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika