Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Ana Tomanova-Makanova Pozvala pripadnike manjina da se slobodno upisuju u posebne biračke popise
Neposredni izbori daju veći 
legitimitet
 
Predsednica Nacionalnog vijeća slovačke nacionalne manjine Ana Tomanova-Makanova pozvala je pripadnike etničkih zajednica da iskoriste svoje zakonsko pravo i bez straha se upišu u posebne biračke popise koji su potrebni za buduće izbore članova nacionalnih vijeća manjina, ukoliko se ti izbori provode po izravnom sustavu glasovanja za ime i prezime. Naime, te je izbore po nedavno donesenom Zakonu o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina moguće održati i posrednim glasovanjem (elektorski sustav), ali Ana Tomanova-Makanova smatra kako su ipak neposredni izbori više demokratski i daju pun legitimitet izabranim članovima vijeća. 
Ona je za novosadski Dnevnik navela kako kod nekih pripadnika nacionalnih zajednica još postoji strah od izjašnjavanja, ali, kako je rekla, ljudima treba objasniti da ako se već izjašnjavaju kao pripadnici etničkih zajednica na popisu stanovništva, onda nikakav strah ne treba biti izgovor da to ne učine i kada su u pitanju posebni birački popisi za izbor vlastitih nacionalnih vijeća.
OBOLJELI OD MULTIPLE SKLEROZE IZ RIJEKE I SJEVERNOG BANATA POTPISALI POVELJU O BRATIMLJENJU
»I mi možemo biti most suradnje dvaju naroda«
 
Društva multiple skleroze Primorsko-goranske županije i Sjeverno-banatskog okruga potpisali su u utorak navečer u Novom Kneževcu Povelju o bratimljenju. 
»Naša suradnja temeljit će se na zajedničkom pisanju projekata, terapijskim i sportskim aktivnostima, organiziranju radionica različitoga tipa«, izjavila je u ovome povodu predsjednica Udruge oboljelih od multiple skleroze Sjeverno-banatskog okruga Slavica Zorić. 
Na svečanost potpisivanja Povelje o bratimljenju dvaju društava doputovalo je 15-ak oboljelih iz Rijeke, za koje su domaćini pripremili bogat trodnevni sportsko-turistički program. Planiran je turnir u šahu i pikadu, posjet banji u Kanjiži gdje će biti održano predavanje »Što je novo u liječenju multiple skleroze«. Prvoga listopada za goste je predviđen obilazak Palića. 
»Cilj nam je zbližiti ljude, međusobno se posjećivati, razmjenjivati iskustva, sve u nadi da ćemo lakše podnijeti teškoće koje nam bolest zadaje«, navodi predsjednik Primorsko-goranske županije dr. Vladimir Komparić. 
»U ovu suradnju oboljelih od multiple skleroze«, dodaje Slavica Zorić, »uključit ćemo i naše lokalne samouprave, gospodarstvenike, sportska i kulturna društva. Želja nam je da mi, oboljeli budemo spona između dvaju naroda, dviju država.« 
Osim povelje o bratimljenju predsjednici dvaju društava popisali su i dokument o zajedničkom apliciranju na natječaje EU kojim se žele osigurati bolji uvjeti za život oboljelih u ovim dvjema regijama Hrvatske i Srbije. 
Potpisivanje povelje i početak suradnje dvaju društava iz Hrvatske i Vojvodine pozdravili su generalna konzulica Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Ljerka Alajbeg i predsjednik Općine Novi Kneževac Dragan Babić. 
J. S.
 
Ministar Svetozar Čiplić razgovarao s predsjednicima manjinskih nacionalnih vijeća
Prvi koraci u pripremi izbora
 
Izbor pristupa formiranju posebnog biračkog popisa nacionalnih manjina, što je predviđeno novim zakonom o nacionalnim vijećima, bio je okosnica razgovora na prvom radnom sastanku posvećenom ovoj temi u Hrvatskom nacionalnom vijeću, u utorak 29. rujna. Predsjednik HNV-a Branko Horvat, koji je tog dana, skupa s drugim predsjednicima nacionalnih vijeća nazočio sastanku s ministrom za ljudska i manjinska prava Svetozarom Čiplićem, pozvao je nazočne na otvoreni razgovor o izborima koji slijede i o tome koji pristup izabrati.  Naime, novi zakon predviđa da se manjine same opredijele koji način izbora žele, izravno ili putem elektora, a opredjeljivanje za izravne izbore podrazumijeva formiranje posebnog biračkog popisa, rekao je dr. Slaven Bačić.  
»HNV-u predstoji vrlo brzo sjednica s obzirom da moramo uime nacionalnog vijeća osmisliti kojim pristupom i programom ćemo ići u pripremu za izbore. Danas je bio prvi radni sastanak svih predsjednika nacionalnih vijeća s ministrom Čiplićem, na kojem smo razgovarali o određenim dvojbama koje proistječu iz zakona i koje će biti vrlo brzo uređene podzakonskim aktima. Dobili smo mapu okvirnih termina kao i koje će se procedure primijeniti kako bismo negdje u svibnju ili lipnju sljedeće godine organizirali izbore«, rekao je Branko Horvat poslije sastanka.  
»Zakon propisuje izravne izbore, kao demokratski i široki pristup, kojima prethodi stvaranje biračkog popisa gdje će se svi pripadnici nacionalnih manjina moći dragovoljno prijaviti i samim time sudjelovati u izboru za nacionalna vijeća. Na obrascu koje je napravilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, svi koji to žele trebaju upisati svoje podatke iz osobne iskaznice i dostaviti resornim punktovima u lokalnim samoupravama. O svim tim detaljima vrlo će brzo izići upute kako će se to provoditi, a u tijeku je i formiranje Središnjeg izbornog povjerenstva«, pojasnio je Horvat. 
J. D.
 
DSHV ne podupire izjave splitskog gradonačelnika Željka Keruma
Lako je rušiti, teško je graditi
 
Izjava gradonačelnika Splita Željka Keruma je nesmotrena i pripadnici hrvatske manjinske zajednice, kao ni DSHV, ne podupiru takve izjave, rekao je za program na hrvatskom jeziku Radio Subotice predsjednik DSHV-a Petar Kuntić. On podsjeća da je to u posljednje vrijeme retorika na razini istaknutih hrvatskih i srbijanskih političara koja ne pridonosi boljitku i uspostavljanju novih veza između Beograda i Zagreba.
»U svakom slučaju, jako puno treba raditi da bi se uspostavile pokidane veze, a jako lako je sve to urušiti. Jedan od načina urušavanja je bila i ova nesmotrena izjava gospodina Keruma. Naravno da mi, pripadnici manjinske zajednice, ne podupiremo takve izjave jer one u konačnici ni nama ne odgovaraju, kao ni aktualnoj vlasti u Republici Hrvatskoj. Smatram da je ta nesmotrena izjava dana u afektu tijekom emisije u kojoj je gostovao, ali da je tako dao i poruku svom biračkom tijelu. Međutim, obnašajući tako veliku dužnost kakva je ona gradonačelnika trećeg po veličini grada u Hrvatskoj, takvo što mu se ne bi smjelo dogoditi. Prema tome, DSHV ne podupire izjave ovakve vrste i u svakom slučaju podupire neku drugu politiku i neka druga razmišljanja i viđenja kakvi trebaju biti odnosi u budućnosti.«
Petar Kuntić također smatra da će 15. listopada kada bude održana 3. sjednica Mješovitog međuvladinog mješovitog povjerenstva u Beogradu, između Republike Hrvatske i Republike Srbije, poslije tri godine zastoja, mnoga pitanja biti pokrenuta, a neka možda i riješena.
 
Srbijansko izaslanstvo u Ministarstvu obrazovanja Republike Hrvatske
Zanimanje za srednjoškolski sustav u susjedstvu
 
Izaslanstvo stručnog tima Ministarstva prosvjete i Nacionalnog prosvjetnog savjeta Srbije boravi u Zagrebu od 30. rujna do 2. listopada, piše zagrebački Vjesnik. Razlog posjeta sedamnaesteročlane ekipe je zanimanje za hrvatski srednjoškolski sustav, posebice za državnu maturu. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika