Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Josipović osniva novu stranku
 
Bivši predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović najavio je osnivačku skupštinu svoje nove stranke za 31. svibnja, a ta stranka će se zvati Naprijed Hrvatska – Progresivni savez. Izabranim imenom, misle Josipovićevi suradnici, sugerira se proreformski karakter te nove stranke. Bivši predsjednik, više puta je istaknuo da svoju stranku vidi kao nosač reformskih inicijativa, odnosno kao političko sredstvo za provođenje velikih i ozbiljnih reformi, kakve je predlagao i u svojoj predsjedničkoj kampanji.
A zašto progresivizam? Na to pitanje hrvatskih novinara, Josipović ističe da je prvo riječ o ideji Hrvatskoj prijeko potrebnoj otvorenog, uključivog i participativnog društva, te drugo, progresivističke političke platforme i društvenih pokreta koji su snažno proreformski orijentirani.
Z. S.
 
SDP odbio poziv na dijalog
 
Hrvatska demokratska zajednica je prošle nedjelje, 24. svibnja,  objavila sadržaj pisma u hrvatskim medijima, koje je predsjednik te stranke Tomislav Karamarko, nekoliko dana ranije uputio predsjedniku Socijaldemokratske partije, premijeru Zoranu Milanoviću, pozivajući ga na dijalog. U priopćenju iz HDZ-a navode, kako je Milanović »odbio razgovarati«, ta da je »poziv na dijalog iskoristio za dodatno podgrijavanje ozračja obračuna u društvu.«
Pismo Tomislava Karamarka je u cijelosti objavio i HRT, u kojemu se među ostalim navodi i sljedeće: »Učestali prijepori i sve dublje  podjele u vezi obilježavanja nacionalnih praznika, odavanje pijeteta žrtvama totalitarnih režima, pokroviteljstva nad važnim povijesnim događajima i načina obilježavanja tih događaja nedvojbeno ukazuju da naše društvo niti 25 godina od osamostaljenja i uspostave demokracije oko tih pitanja nije postiglo konsenzus. S druge strane, teška gospodarska kriza tjera nas da kao narod sve svoje snage usmjerimo na rješavanje gospodarskih i socijalnih problema, umjesto da ih rasipamo na nepotrebne prijepore i podjele... Stoga Vas pozivam na sastanak kako bi razgovarali o protokolima za gore navedene događaje i što prije otklonili prijepore i podjele koje nepotrebno opterećuju naše društvo.«
SDP je priopćenjem reagirao na ovo pismo, a poziv na dijalog su odbili: »Hrvatske institucije su mjesto za razgovor u skladu s Ustavom i zakonima države, jer se tamo razgovori odvijaju pred očima nacije... Od premijera Milanovića i dalje ostaje otvoren, davno upućen poziv, gospodinu Karamarku na javnu televizijsku debatu o svim ozbiljnim problemima o kojima želi razgovarati«, stoji u odgovoru SDP-a.
Z. S.
 
Nastavak rada na uobličavanju Akcijskog plana 
u pogledu nacionalnih manjina 
 
U cilju izrade sveobuhvatne analize primjene Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina s temeljnim fokusom na usuglašenost s međunarodnim standardima, od 27. do 29. svibnja je u Beogradu  održan ekspertni sastanak (TAIEX) s prof. dr. Rainerom Hofmannom, u organizaciji Europske komisije – Ravnateljstva za susjedsku politiku i proširenje i Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave.
Ekspertni sastanak, u kojem je sudjelovao i predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća dr. Slaven Bačić, održan je imajući u vidu odluku Ustavnog suda, kojim su stavljene izvan snage pojedine odredbe Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina. Ova analiza bit će polazna osnova za izmjenu i dopunu Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina, što je sukladno preporukama Savjetodavnog komiteta Okvirne konvencije Savjeta Europe o zaštiti nacionalnih manjina i predstavlja jednu od aktivnosti predviđenih Akcijskim planom za Poglavlje 23 – Pravosuđe i temeljna prava.
 
Preporuke glede službene 
uporabe jezika 
nacionalnih manjina
 
U skladu sa ovlašćenjem da sprovodi istraživanja kako bi stekao uvid u stanje ljudskih prava, identificirao probleme i formulirao preporuke u cilju ostvarivanja, zaštite i unapređenja ljudskih prava, Pokrajinski zaštitnik građana-ombudsman je sproveo istraživanje o tome u kojoj meri zaposleni u pokrajinskim tajništvima, kao dijelu pokrajinske uprave, vladaju jezicima nacionalnih manjina, je li poznavanje jezika koji su u službenoj uporabi u tijelima APV uvjet za zasnivanje radnog odnosa na određenim radnim mjestima, kao i na koji način su zaposleni dokazivali da vladaju određenim jezikom.
Nakon sumiranja rezultata, Pokrajinski ombudsman je uputio pojedinačne preporuke pokrajinskim tijelima uprave u cilju unapređenja stanja u oblasti službene uporabe jezika i pisama nacionalnih manjina koji su u ravnopravnoj službenoj uporabi u tijelima APV.
 
Generalni konzul Dragan Đurić u oproštajnom posjetu 
NIU Hrvatska riječ
 
Generalni konzul Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici Dragan Đurić posjetio je u petak, 22. svibnja, Novinsko-izdavačku ustanovu Hrvatska riječ. U kraćem i srdačnom razgovoru s ravnateljem ustanove Ivanom Karanom generalni konzul Dragan Đurić je najavio svoj odlazak iz Subotice nakon tri godine vođenja konzulata, te izrazio zadovoljstvo boravkom u Subotici, suradnjom s lokalnom samoupravom, čelništvom, profesionalnim ustanovama i udrugama hrvatske manjinske zajednice.
Uposlenicima ustanove je zaželio puno uspjeha u daljnjem radu na informiranju Hrvata u Srbiji.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika