18.09.2009
U susret velikoj obljetnici
U povodu proslave 100. obljetnice održavanja Dužijance u Subotici Katolički institut za kulturu, povijest i duhovnost »Ivan Antunović« planira objaviti foto-monografiju pod radnim naslovom »100 bandaša i bandašica«, koja bi u svom sadržaju prikazala sve do sada sakupljene fotografije predvodnika žetvenih svečanosti.
Trogodišnje slavlje Instituta započelo je ove godine na književnoj večeri uoči središnje proslave Dužijance 2009, kada je predstavljena knjiga mons. Stjepana Beretića, katedralnog župnika, koja nosi naslov »Dužijanca u srcu«. Knjigu, koja nas očekuje sljedeće godine, priprema Grgo Piuković, koji dugi niz godina sakuplja i arhivira sve fotografije vezane uz Dužijancu, a u ovome poslu pomaže mu i sin Marinko.
Prikupljanje podataka
Ideja o ovoj knjizi nastala je, po riječima Marinka Piukovića, sasvim spontano.
»Dugi niz godina moj otac Grgo aktivan je u Dužijanci, još od 1970. godine. Od tada, pa do danas, on je prikupljao fotografije i sve drugo vezano uz Dužijancu. Došli smo na ideju da bi bilo dobro sakupiti sve fotografije od svih dosadašnjih Dužijanci. Sve je to prvenstveno bilo za našu dušu. S obzirom da je sakupljen veliki broj fotografija, prije tri godine smo počeli intenzivno sakupljati i podatke koji su vezani uz određene fotografije koje otac posjeduje. Obratili smo se Institutu, njegovom predsjedavajućem mons. dr. Andriji Kopiloviću s idejom da se objavi foto-monografija«, priča Piuković. Po njegovim riječima, popis bandaša i bandašica je odavno poznat. Što se tiče fotografija tu postoji problem, jer iako one postoje, ne zna se tko je na njima i koje su godine nastale. Traganje za ovim informacijama je onaj možda najteži dio posla koji se trenutačno radi. Puno informacija se dobiva od rođaka i prijatelja tadašnjih bandaša i bandašica, dok u novije vrijeme o fotografijama govore djeca tadašnjih bandaša i bandašica.
»Prikupljen je veliki broj fotografija, ali u obzir se uzimaju samo one koje su provjerene, što podrazumijeva da se za određenu fotografiju znaju ime i prezime bandaša i bandašice, kao i godina. Fotografije koje posjedujemo, a ne znamo tko je na njima, također su prisutne. Fotografije iz razdoblja 20-ih godina prošlog stoljeća posjedujemo, ali se ne zna tko je na njima. Slična je situacija i s fotografijama iz razdoblja Drugog svjetskog rata, kada su bandaši i bandašice bila djeca«, pojašnjava Piuković.
Dio koji nedostaje
Što se tiče razdoblja kada su bandaši i bandašice bili odrasli, dakle od 1930. pa do danas, prikupljene su sve fotografije i svi podaci. Postoje fotografije za 1924., 1925., 1926., 1927. i 1928., dok za 1929. nema podataka, kao niti za neke fotografije od 1911. do 1924. godine. Od nekih Dužijanci ima samo po jedna fotografija, dok ih za druge ima cijeli niz. Za vrijeme Drugog svjetskog rata po popisu se vidi kako su ulogu bandaša i bandašice imala djeca, ali ne postoje informacije o fotografijama. Za razdoblje od 1948. do 1957. nedostaju 4 fotografije, dok 6 fotografija ima, samo još treba utvrditi identitet ljudi na njima.
Osim bandaša i bandašica, po Piukovićevim riječima, u ovoj foto-monografiji će biti i fotografije svih kruna koje predstavljaju simbol Dužijance, a čuvaju se u biskupijskom muzeju u Subotici. »Krune su drugi dio, no i ovdje nemamo sačuvane sve krune – neke su darovane, nekim krunama nema traga, a u jednom razdoblju se nisu pravile krune, nego su nošeni žitni vijenci. Ono što je očuvano i što postoji bit će prikazano u ovoj knjizi«, kaže Piuković.
Pozivaju se svi dobronamjerni ljudi, ukoliko posjeduju fotografije koje su vezane uz Dužijancu i vremensko razdoblje za koje još nema podataka ili fotografija, a žele pomoći, mogu se obratiti Grgi Piukoviću na broj telefona 024/ 534-589 ili Marinku Piukoviću na telefon broj 063/80-87-835, te na e-mail piukovic@024wifi.net.
Sve fotografije će odmah biti skenirane i vraćene vlasnicima, a mogu se donijeti i skenirane fotografije na USB memoriji ili na CD-u u jpg i tif formatu.