18.09.2009
Samostalno pred domaćom publikom
Deset godina nakon što je postao članom Udruženja primijenjenih umjetnika i dizajnera Vojvodine (UPIDIV-a), te sudjelovanja na više skupnih izložbi u organizaciji te esnafske udruge, subotički grafički dizajner Drago Poljaković Kovačev dočekao je i svoje prvo samostalno predstavljanje i to, sasvim logično, u Subotici, gradu u kojem živi i radi. Njegova izložba pod nazivom »Ja subotički (skromno) najveći« otvorena je prošloga petka u Modernoj galeriji »Likovni susret«. Na izložbi je predstavljen izbor radova iz autorova dosadašnjeg opusa. Osim radova s područja industrijskog dizajna (etikete i znaci, ambalaža) te pratećih materijala promidžbenog karaktera (kalendari, katalozi, pozivnice, fascikle, vreće), predstavljena su i njegova dizajnerska rješenja vezana za knjige i druge publikacije. Omanju, zasebnu cjelinu na izložbi čini serija kolaža malog formata koji nemaju tzv. primijenjenu vrijednost. Dio izloženih radova rađen je za potrebe Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo« u Subotici (plakati za žetvene svečanosti »Dužijanca«, pozivnice, zahvalnice i druge publikacije).
Nazivom izložbe »Ja subotički (skromno) najveći« Drago Poljaković Kovačev duhovito aludira na malo tržište, istovremeno se poigravajući vlastitom, ali i sujetom drugih autora koji na području grafičkog dizajna djeluju u tom gradu. Prema riječima ravnateljice »Likovnog susreta« Olge Šram, Drago Poljaković Kovačev se na planu grafičkog dizajna, na kojem danas djeluje mnogo autora, uspio izboriti za svoje mjesto. U prilog tomu govori i nagrada za dizajn koju je dobio početkom ove godine na bijenalnoj izložbi »Forma 20« priređenoj u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu.
»Prva samostalna izložba omogućuje da sagledate njegov rad u većem obujmu nego na dosadašnjim skupnim izlaganjima, te omogućava da prepoznate njegov stil«, rekla je Olga Šram.
Izložbu je otvorila akademska slikarica-grafičarka Ljiljana Ilić-Krtinić iz Subotice. »Ako pozorno pogledate ove radove vidjet ćete kako je to u stvari svjedočanstvo vremena u kojem smo živjeli. Tu su radovi za neka poduzeća koja danas možda i više ne postoje, omoti knjiga koje smo zaboravili, uspomene na neke događaje«, rekla je ona, dodavši kako dizajner nije svatko tko danas »uzme miša u ruke«, već netko tko ideju zna osmisliti, dati joj dubinu i osobni pečat.
Na otvorenju izložbe nastupio je folklorno- pjevački ansambl Hrvatskog kulturnog centra »Bunjevačko kolo«, dok je stihove u čast izlagača, napisane za ovu prigodu, kazivala pjesnikinja Zlata Nešić.