18.09.2009
Diskriminacija malih stranaka nacionalnih manjina
Hrvatsko bunjevačko šokačka stranka Ustavnom je sudu u Beogradu podnijela zahtjev za pokretanje postupka ocjene ustavnosti i zakonitosti novoga Zakona o političkim strankama, kojim je za propisanu preregistraciju manjinskih stranaka potrebno tisuću ovjerenih potpisa. Predsjednik HBŠS Blaško Temunović smatra ovaj zakon diskriminirajućim spram malih stranaka nacionalnih manjina, odnosno da je u suprotnosti s važećim Ustavom Republike Srbije.
Navodeći da je spomenuti zakon u suprotnosti s člancima 5, 18, 20, 47 i 55 važećeg Ustava Republike Srbije, Temunović pojašnjava: »Primjerice, u članku 5 govori se o tomu da je osnivanje političkih stranaka slobodno, a na temelju novoga zakona se za preregistraciju traži tisuću potpisa. Potom, u članku 20 se navodi da se postignuta razina manjinskih prava ne može smanjivati, a nama se umjesto dosadašnjih stotinu neovjerenih potpisa sada traži deseterostruko više. Isto tako, u članku 55 piše kako se, među ostalim, jamči sloboda političkog udruživanja, što je ‘pogaženo’, te smo se stoga odlučili na inicijativu za pokretanje ocjene ustavnosti i zakonitosti pred Ustavnim sudom«, kaže Temunović.
Zahtjev HBŠS-a Ustavnom je sudu podnesen 3. lipnja ove godine, a ukoliko ishod postupka ne bude pozitivan po ovu stranku, Temunović kaže da će se problem oko preregistracije pokušati rješavati na višoj sudskoj razini.
»Nadamo se da će naša inicijativa biti pozitivno riješena. Obećali su nam da će se s postupkom započeti do kraja ovoga mjeseca, a ukoliko odgovor ipak bude negativan, u što sumnjamo, tada ćemo uložiti žalbu na Europskom sudu za ljudska prava u Strassbourgu. Nama još uvijek ostaje mogućnost prikupljanja potpisa, što je ponižavajuće pri pomisli da Srbi u Hrvatskoj nisu primorani to isto raditi«, kaže predsjednik HBŠS Blaško Temunović.
On zaključuje kako do kontinuiranog zahtjeva za dokazivanjem postojanosti političkih stranaka putem prikupljanja potpisa ne bi došlo da su se hrvatska, ali i sve ostale manjinske zajednice u Srbiji zalagale za više standarde u ostvarivanju svojih prava.