Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pred republičkom skupštinom prije zime?

Pitanje Statuta Vojvodine, koji skoro godinu dana čeka na usvajanje u republičkom parlamentu, prošloga su tjedna s mrtve točke pomaknule dvije izjave – predsjednika države Borisa Tadića i pokrajinskog tajnika za propise, upravu i nacionalne manjine Tamása Korhecza. 
Tadić je o Statutu Vojvodine govorio prošlog četvrtka na prijamu pred odlazak treće generacije studenata u organizaciji Fonda »Dr. Zoran Đinđić«. »Kada neki ljudi u Vojvodini danas žele autonomiju koja se graniči s državom, onda zaboravljaju da je samo sedam minuta razlike između Beograda i Novog Sada ukoliko se ide najsuvremenijim tehničkim sredstvima, a je li potrebno da unutar jedne države na svakih sedam minuta bude drugi državni sustav«, rekao je predsjednik Srbije.
S druge strane, Tamás Korhecz je već idućeg dana za novosadski »Dnevnik« izjavio kako bi u slučaju da vojvođanski Statut ne bude stavljen na dnevni red Skupštine Srbije ni godinu dana nakon njegovog usvajanja u Skupštini Vojvodine, pokrajina mogla raspisati i referendum o tom pitanju. On je još najavio kako bi se pokrajinske vlasti mogle obratiti i Ustavnom sudu, ali i uključiti to pitanje u proces europskih integracija. 
Uz to, Korheczovu izjavu pratila je najava Lige socijaldemokrata Vojvodine o uskraćivanju potpore Vladi, ako na dnevni red Skupštine uskoro ne budu stavljeni Statut Vojvodine i Zakon o prijenosu nadležnosti.
 
Tadićev »korak dalje«
 
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov, kako piše portal autonomija.info, ocijenio je da navedenom izjavom predsjednik Srbije »ide korak dalje« u odnosu na također neodređene komentare u vezi sa sudbinom vojvođanskog statuta.
»Prije nekoliko mjeseci predsjednik Tadić govorio je kako nije pravedno da samo Vojvodina ima autonomiju, jer asimetričnost, navodno, destabilizira Srbiju. Potom je povezao pitanje Statuta s procesom regionalizacije Srbije, koji može trajati godinama. Također, ovo neustavno stanje proglasio je za javnu raspravu u kojoj je on uočio dvije opcije: onu koja se protivi autonomiji i onu koja je za vraćanje na Ustav iz 1974. A sada je ovom tvrdnjom o pokušaju stvaranja dva sustava u Srbiji otišao još korak dalje. Jer, suština te poruke jest da je predloženi Statut za njega neprihvatljiv i da on smatra da je to što se iz Vojvodine zahtijeva – stvaranje države u državi«, naveo je Popov.
Drukčijeg stajališta je potpredsjednik Srpske radikalne stranke Milorad Mirčić koji je izrazio zadovoljstvo što je i predsjednik Srbije Boris Tadić oduševljen stavom SRS-a da je Prijedlog statuta Vojvodine neustavan pravni akt, jer se njime stvara država u državi.
 
Zakon o nadležnostima krajem studenog?
 
Ipak, bez obzira na spomenute izjave, čini se da se strasti oko ovog pitanja polako smiruju. Prema pisanju »Blica«, u DS-u očekuju da Zakon o nadležnostima Vojvodine krajem studenoga prođe republičku vladu, nakon čega bi se Prijedlog Statuta i Zakon usuglasili. Zatim bi Zakon o prijenosu nadležnosti Vlada, kao službeni predlagač, uputila republičkom parlamentu na usvajanje. Realno je očekivati da se ova dva dokumenta nađu na dnevnom redu Skupštine Srbije polovicom prosinca, izjavio je za »Blic« predsjednik Zastupničke grupe DS-a u pokrajinskom parlamentu Dragoslav Petrović.
Slična uvjeravanja, kada je riječ o Statutu Vojvodine, ali od predsjednika Srbije Borisa Tadića, dobio je i lider SVM-a Istvan Pasztor. »Nakon razgovora kojeg smo imali prošle srijede, vjerujem da će pokrajinski akti konačno stići pred narodne zastupnike, najkasnije za nekoliko tjedana«, rekao je Pasztor za »Večernje novosti«.
Prema pisanju istog dnevnika, mogućnost raspisivanja referenduma, koju je najavio pokrajinski tajnik za propise i nacionalne manjine Tamás Korhecz, i u SVM-u i u LSV-u u srijedu su odbacivali, tvrdeći da bi to destabiliziralo zemlju. Ali, također su poručivali i da će, ukoliko se nastavi ignoriranje Beograda, biti razmotreni svi politički potezi, pa i taj.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika