24.11.2006
Petar Kuntić na listi Demokratske stranke
»Jedno od najakutnijih političkih pitanja koja se tiču života hrvatske zajednice u Vojvodini a odnose se na provedbu Sporazuma o zaštiti prava hrvatske manjine u Republici Srbiji i srpske manjine u Republici Hrvatskoj je svakako zastupljenost u predstavničkim tijelima«, kaže se u priopćenju koje je u povodu predstojećih izbora uputilo Predsjedništvo Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.
»Postojeće republičko izborno zakonodavstvo za manjinske stranke predviđa tek sniženje izbornoga cenzusa, što u praksi odgovara jedino pripadnicima najbrojnijih manjina – mađarske i bošnjačke. Niti prijedlozi nekih političkih stranaka ne idu dalje od ovoga, a želimo imati isto rješenje kao što je i u Hrvatskome saboru – neposredna zastupljenost manjina, što je sadržaj i našega prijedloga izmjena republičkoga izbornoga zakona, ali i suština članka 9. Sporazuma o zaštiti manjina: osigurati zastup-ljenosti manjina u predstavničkim tijelima na pokrajinskoj i republičkoj razini. Jedino neposredna zastupljenost hrvatskih predstavnika u parlamentu odgovara Sporazumu«, stav je DSHV-a.
Nadalje se navodi kako je Republika Hrvatska davno ispoštovala uvjete Sporazuma, pa tako Srbi u aktualnom sazivu Hrvatskog sabora imaju tri zagarantirana predstavnika, dok je Republika Srbija samo djelićem načela ovu problematiku kompromisnim rješenjem uvođenjem takozvanog »prirodnog praga«.
»U takvoj situaciji Hrvati u Srbiji u samostalnom izbornom nastupu teško se mogu nadati osvajanju čak i jednog mandata u republičkom parlamentu. Shodno tome Hrvatima u Vojvodini ostalo je birati između zajedničkog nastupa na listi Demokratske stranke, zajedničkog nastupa na listi Saveza vojvođanskih Mađara ili na multinacionalnoj manjinskoj listi Rasima Ljajića – Lista za toleranciju. SVM je decidirano nekoliko puta izjavio kako idu potpuno samostalno na najvažnije izbore i nadaju se sigurnom prolazu. Temeljem odluka Vijeća DSHV-a o prioritetima te jasno definiranim pravima i obvezama nastupa s DS-om Predsjedništvo DSHV-a iznosi sljedeće zaključke, »imajući u vidu da će manjine, koje se ne domognu skupštinskih klupa, vrlo teško doći u poziciju pomaka u razgovorima sa službenim Beogradom: Razgovori s DS-om donijeli su sve ono što je zahtijevalo Vijeće DSHV-a, jasno definirane obveze DSHV-a kao i prava koja proizlaze na osnovu dogovora. Drugo, DSHV je od 15. studenog 2006. godine u Izborima za Narodnu skupštinu Republike Srbije u koaliciji, to jest na listi Demokratske stranke. Treće, shodno dogovoru jedan predstavnik DSHV-a naći će se na listi DS-a, na poziciji koja omogućava prolaznost u Narodnu skupštinu Republike Srbije, i četvrto, Predsjedništvo DSHV-a je na svojoj sjednici od 15. studenoga donijelo odluku da će predstavnik DSHV-a na listi DS-a biti predsjednik DSHV-a Petar Kuntić«, navodi se u priopćenju. g