24.11.2006
Roman o tragičnoj sudbini srijemskih Hrvata
»Josip je teško preživio tu 1992. godinu. Nije bilo dana da mu se neki poznanik nije došao oprostiti, a barem deset ih je morao i pakirati. Kamioni su odlazili preko Mađarske u Hrvatsku, i nitko se nije javljao. Niti pismom, niti telefonom – nikako«, citat je iz knjige Vladimira Bošnjaka »Svršetak vražjeg stoljeća«, koja je predstavljena 17. studenoga u Zagrebu, u prostorijama Udruge protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata.
O knjizi su govorili urednik nakladničke djelatnosti NIU »Hrvatska riječ« Milovan Miković, doktorica jezikoslovnih znanosti Sanja Vulić, predsjednik sekcije Društva hrvatskih književnika za hrvatsku književnost izvan domovine prof. Đuro Vidmarović i mr. Stjepan Rendulić.
STRADANJA SRIJEMACA: Prijatelje dobre knjige, publiku i sudionike književne večeri pozdravio je u ime organizatora tajnik Udruge protjeranih Hrvata iz Srijema, Bačke i Banata Zlatko Žužić, a Milovan Miković je ukratko predstavio nakladničku djelatnost NIU »Hrvatska riječ«, nakon čega je istaknuo kako je nakon čitanja Bošnjakova romana shvatio da pred sobom ima ‘vruć’ tekst i važno djelo, koje je književni dokument o stradanjima Srijemaca tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća.
»Roman Vladimira Bošnjaka je ogroman zahvat, a treba imati književnog daha da se zahvati razdoblje od smrti Josipa Broza pa do najnovijih dana«, rekao je prof. Đuro Vidmarović predstavljajući knjigu.
»Roman ima dvije razine. Na jednoj razini je pisanje naratora, a na drugoj razini su dijalozi. Glavni lik romana je Josip, koji živi u Slankamenu, kao paradigma mirnog čovjeka koji čuva svoj nacionalni identitet, ali ga ne nameće. To je jedan romantičan lik kršćanskog opredjeljenja. Josip nije spre
man za burna vremena i političko ludilo koje će uslijediti za vrijeme Miloševićeva režima. U romanu je izražen i osjećaj osamljenosti srijemskih Hrvata u vremenu kada se događaju prijetnje i incidenti, što je rezultiralo prinudnim odlaskom brojnih Srijemaca iz rodnih mjesta. Ova knjiga ostaje kao dokument toga vremena«.
DOKUMENT O TRAGEDIJI: Prof. dr. Sanja Vulić istaknula je kako je o knjizi nemoguće govoriti bez osjećaja i srca, jer je knjiga dokument o tragičnoj sudbini Srijemaca.
»Kao jezikoslovac impresionirana sam jezikom kojim je roman pisan, jer pisac nije školovan na hrvatskom jeziku, a roman je napisan lijepim standardnim hrvatskim jezikom. Impresionira me hrabrost pisca da napiše kakvu su tragediju doživjeli Hrvati na području Srijema, kao što me impresionira i hrabrost izdavača da objavi ovodjelo«. Z.Sarić g
Mr. Stjepan Rendulić predstavio je život i rad autora, ističući njegov dugogodišnji rad u HKPD «Stjepan Radić» iz Novog Slankamena. U programu književne večeri sudjelovao je i pučki pjesnik Ivan Bonus koji je govorio svoje stihove, a u glazbenom dijelu programa nastupila je Valerija Marija Jurišić.
Z. Sarić