17.11.2006
Svjesni svoga hrvatskog podrijetla
Ovogodišnji, sedmi u nizu, zemaljski »Dan Hrvata« održan je u Pečuhu 11. studenoga pod pokroviteljstvom i u nazočnosti dvaju predsjednika, predsjednika Republike Mađarske Lászlóa Sólyoma i predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića. Tradicionalni »Dan Hrvata« održan je u organizaciji Hrvatske državne samouprave i Saveza Hrvata u Mađarskoj.
I dok se u pečuškoj katedrali odvijala sveta misa na hrvatskome jeziku koju je služio svećenik Ladislav Ronta iz Harkanja sa zborom hrvatskih svećenika i uz sudjelovanje ženskoga pjevačkog zbora »August Šenoa« iz Pečuha, u Hrvatskoj školi »Miroslav Krleža« boravio je predsjednik Mesić koji je nakon svoga dolaska obišao Hrvatsko-mađarski obrazovni centar, upoznao se s tijekom radova na zgradi te se potom obratio okupljenim zastupnicima Skupštine HDS-a, članovima Zemaljskog vijeća Saveza Hrvata u Mađarskoj, voditeljima hrvatskih ustanova, nastavnicima i učenicima.
U 16 sati i 30 minuta u hotelu Palatinus otvorena je izložba Tkalačka umjetnost podravskih Hrvata koju je priredila Ruža Begovac, kustosica Etnografskog muzeja u Pečuhu, dok su se dvojica predsjednika László Sólyom i Stjepan Mesić zadržali u polusatnim bilateralnim razgovorima u hotelu Palatinus, a zatim se zajedno uputili u dvoranu Béle Bartóka gdje ih je čekalo tristotinjak posjetitelja kako bi nazočili svečanosti proslave »Dana Hrvata« u Mađarskoj, svečanim govorima, ceremoniji dodjele odličja i kulturno-umjetničkom programu u izvedbi pečuškoga KUD-a »Baranja«.
STJEPAN MESIĆ U PEČUŠKOJ HRVATSKOJ ŠKOLI: Predsjednika Stjepana Mesića pjesmom su pozdravili zbor učenika hrvatske škole i školski orkestar, a potom mu se u ime hrvatske škole obratio i najsrdačnije ga pozdravio ravnatelj Gabor Győrvári. Predsjednik Mesić razgledao je obnovljeni dio hrvatske škole i pozdravio suradnju Hrvatske i Mađarske koja se ostvarila i na obnovi i izgradnji objekta pečuške hrvatske škole.
Obraćajući se nazočnima, predsjednik Mesić je naglasio radost što se nalazi u ovome moderniziranom školskom centru te rekao kako su pripadnici hrvatske manjine u Mađarskoj državljani Mađarske, ali istodobno svjesni svoga hrvatskoga podrijetla njeguju svoje tradicije i jezik, a postoji mogućnost i uporabe hrvatskoga jezika i školovanja na njemu, te je i ovaj obrazovni centar jedan od središta u kojima je omogućeno školovanje na hrvatskom jeziku. Predsjednik Mesić je istaknuo zadovoljstvo politikom Mađarske u odnosu na hrvatsku manjinu, a potvrdio je brigu Republike Hrvatske za pripadnike hrvatske nacionalne manjine u Mađarskoj, te ukazao da i u budućnosti Hrvati u Mađarskoj mogu računati na razumijevanje, pomoć i podršku..
SVEČANI PROGRAM: Svečani program u hotelu Palatinusu započeo je pjevanjem hrvatske i mađarske himne, koje je izveo ženski pjevački zbor »August Šenoa«.
Već po običaju, u ime domaćina ovogodišnji «Dan Hrvata» prigodnim je riječima otvorio predsjednik HDS-a dr. Mijo Karagić. On je uz ostalo podsjetio na tradiciju »Dana Hrvata«, te pozvao na zajedništvo i očuvanje političkog jedinstva Hrvata u Mađarskoj.
Predsjednik SHM-a Joso Ostrogonac nazočnost dvaju predsjednika i brojnih gostiju ocijenio je kao veliko priznanje hrvatskoj manjini u Mađarskoj. Posebno je zahvalio predsjedniku Mesiću da je i ovom prigodom našao vremena za susret sa zastupnicima hrvatske manjine i da ih je poslušao, izrazivši nadu da će ovi razgovori donijeti svoj plod.
»Savez Hrvata u Mađarskoj je ove godine ostvario povijesnu ulogu, jer savjesnim radom Savez je uspio na mjesnim manjinskim izborima održanim 1. listopada 2006. godine osvojiti najviše zastupničkih mjesta, što znači da će u narednom razdoblju oblikovati najviše političko tijelo Hrvata u Mađarskoj – Hrvatsku državnu samoupravu«, rekao je Ostrogonac. Među glavnim ciljevima istaknuo je da se utemelje županijske samouprave u regijama gdje žive Hrvati, te da se uzimajući u obzir načela i odluke Kongresa održanom u Koljnofu u svibnju ove godine, ponovno osnuje i državna hrvatska samouprava. Podsjetivši da ove godine slavimo i 15. godišnjicu »Hrvatskoga glasnika«, tjednika Hrvata u Mađarskoj, zahvalio je novinarima na njihovu radu, u nadi da će Hrvati očuvati svoje glasilo, koje će ih informirati o svakodnevicama raznih grana zajedničkog nam hrvatskog stabla.
U okviru svečanog programa pročitana je i poruka predsjednice mađarskog Parlamenta Katalin Szili, a obraćajući se nazočnima mađarski predsjednik Lásló Sólyom istaknuo je poseban položaj hrvatske manjine u Mađarskoj i zajedničku tisućljetnu hrvatsko-mađarsku povijest te kazao kako će u skoroj budućnosti obadvije države biti zajedno članice jedne mnogo šire zajednice - Europske unije u kojoj svaki sedmi građanin pripada nekoj manjini. Predsjednik Solyom je naglasio kako Hrvati imaju pravo na široku kulturnu autonomiju, a ravnopravnost nacionalnih i etničkih manjina je zagarantirana Ustavom. Nazočnima se obratio i predsjednik Mesić koji je zaključio: »Mađarska je već članica Europske unije, Hrvatska sigurnim koracima ide prema Uniji, a ta ujedinjena Europa je onaj opći okvir unutar kojeg svi želimo živjeti, i unutar kojega ćemo živjeti. Okvir koji nam propisuje pravila ponašanja, pa i u odnosu prema nacionalnim manjinama. Bez ikakve zadrške mogu reći da su u ovom potonjem pitanju Mađarska i Hrvatska potpuno europske zemlje«. Nakon toga je Stjepan Mesić uručio visoka hrvatska državna priznanja dr. Miji Karagiću i Antalu Heizeru.
Predsjednici HDS-a dr. Mijo Karagić i Saveza Hrvata u Mađarskoj Joso Ostrogonac predali su ovogodišnja odličja zaslužnim Hrvatima u Mađarskoj.
Uslijedio je prigodni kulturni program u kojem su okupljene zabavljali ženski pjevački zbor »August Šenoa«, gajdaš Pavo Gadanji i KUD »Baranja« uz plesove i pjesme hrvatskih etničkih skupina u Mađarskoj (Bošnjački plesovi, Momačko kolo, Katoljski duhovi, Lakomi utorak, Glazbeni blok, Zavidni i Bunjevački plesovi).
»Dan Hrvata« završen je domjenkom za uzvanike na kojem su sudjelovali brojni uzvanici, među njima i predsjednici dviju država.
Branka Pavić Blažetin