Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Očuvanje i promicanje šokačkoga govora

U Vinkovcima je, u kongresnoj dvorani Hotela »Slavonija«, 10. i 11. studenoga održana, četvrta po redu, manifestacija »Šokačka rič«, u organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, posvećena očuvanju i promicanju šokačkoga govora, u znanosti objedinjenog nazivom slavonski dijalekt. Ponovno su se u Vinkovcima okupili znanstvenici iz cijele Hrvatske te susjedstva, Mađarske i Vojvodine, ali i ovoga puta nisu sudjelovali samo jezikoslovci, već je program bio podijeljen u tri skupine tema - Slavonski dijalekt u nastavi, Slavonski dijalekt s naglaskom na poddijalektima i Slavonski dijalekt u književnosti, filmskoj i scenskoj umjetnosti. 
ZNANSTVENI SKUP: U radu znanstvenoga skupa sudjelovalo je ove godine 19 sudionika. O mjestu slavonskoga dijalekta u nastavi hrvatskoga jezika prema HNOS-u govorila je prof. dr. Zrinka Jelaska. Dr. Bernandina Petrović govorila je o šokačkoj riči u udžbenicima hrvatskoga jezika, Jakov Sabljić je obradio temu Šokaštvo u suvremenoj nastavi književnosti a dr. Loretana Despot, Slavonski dijalekt u nastavi Hrvatske dijalektologije. Dr. Vladimir Karabalić je iznosio njemačka iskustva o primjeni dijalekata u nastavi materinskoga jezika diljem Europe dok je dr. Anđelko Frančić obradio Imena u nastavi hrvatskoga jezika.
U drugoj skupini pitanja dr. Marija Znika je govorila o prinosima dijalektnoj leksikografiji s akcentom, nazivlja u poljodjelstvu, dr. Mijo Lončarić je podvukao usporedbu Slavonski dijalekt između slovačkoga jezika i čakavštine, dr. Mira Mihalić je govorila o frazeologiji slavonskoga dijalekta, dr. Živko Gorjanc o nekim svojstvima gorjanskoga govora, dr. Željko Jozić o metodologiji dijalektološkog istraživanja, Helena Delaš o obilježjima Relkovićeve i Brlićeve gramatike u svijetlu standardnoga književnoga jezika dok je dr. Ljiljana Kolenić obradila vrbanjski govor.
U trećoj skupini pitanja predstavljeni su radovi dr. Marka Samardžije Književni jezik i jezik književnosti, dr. Milica Lukić govorila je o Glagoljašima među Šokcima, mr. Vlasta Ramljak govorila je o Katančićeva tri pastirska razgovora, dr. Anica Bilić, domaćin skupa i pokretač ove manifestacije, govorila je o zavičajnom idiomu u proznim djelima Josipa Crepića, minornog pisca međuratne hrvatske književnosti iz sela Retkovaca, dr. Jasna Melvinger o regionalnim jezičnim obilježjima u djelima Ilije Okrugića Sriemca, dok se dr. Sanja Vulić ispričala zbog bolesti, ali je dostavila svoj rad, Slavonski dijalekt u zapisima Balinta Vujkova.
SUDIONICI IZ VOJVODINE: U prigodnome je programu sudjelovao i književnik Petko Vojnić Purčar iz Novog Sada. »Bilo je divno«, vidno uzbuđen govori Petko. »Pružila mi se prilika da govorim svoje stihove, bunjevačke, ikavske, da  ih kazujem pred gotovo 300 sudionika i gostiju u kongresnoj dvorani hotela Slavonija i bio sam nagrađen dugotrajnim pljeskom. Ima li veće sreće za jednoga pjesnika«, objašnjava književnik.
  Sudionica znanstvenog skupa dr. Jasna Melvinger kaže kako od početka sudjeluje na »Šokačkoj riči« koju vode njezine kolegice s Filozofskog fakulteta u Osijeku. »Ovo što rade Vinkovčani, a rade to jako dobro, veoma me raduje, jer prigoda je da se očuva i njeguje šokačka ‘rič’, ali ujedno da se pridonese i očuvanju šokačkoga govora u Srijemu, jer srijemska regija i srijemski Hrvati u njoj i nisu nikada bili predmetom stručnih i dijalektoloških istraživanja, a ova će manifestacija pridonijeti i tomu«, kaže ona.                   
  Inače, ovogodišnjom nagradom za doprinos i znanstveno proučavanje i promicanje slavonskoga dijalekta i šokačke riči nagrađeni su akademik Dubravko Jelčić i dr. sc. Marija Znika, viša znanstvena suradnica na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu. 
 
Slavko  Žebić
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika