17.11.2006
Naša stara stajališta odmah provesti
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, podružnica u Subotici, svojim posljednjim priopćenjem koje se odnosilo na problematičnu profesionalnost u vršenju novinarske profesije urednika i direktora »Hrvatske riječi«, nije imala namjeru da političkim nasiljem na novinarsku profesiju, kako to po tko zna koji puta u zadnje vrijeme čini Z. Perušić u svojemu uvodniku od 3. XI. 2006. stvarajući konstrukciju »danas DSHV sutra SKPJ«, na bilo koji način utječe na rad redakcije, niti ima namjeru to u budućnosti tražiti, već je jedino tražio objektivno, istinito i neselektivno informiranje, jer se radi o jedinom tjedniku na hrvatskom jeziku u Srbiji, koji se prema podatku iz izvješća o radu HNV-a, tiskao u ukupnoj nakladi od 136.500 primjeraka u 2005. godini.
Kako »Hrvatska riječ« nisu privatne novine glavnog urednika ili direktora ili nekakve interesne skupine, već je riječ o tjedniku koji se financira iz državnoga proračuna, pravo je svakoga, a prije svega institucija i pripadnika hrvatske zajednice, da traži i zna podatke o broju prodanih primjeraka »Hrvatske riječi«, a što još javnost nije imala prilike vidjeti, te da se zanima je li svota od 19.820,591 dinara, koliko je u prošloj godini državnog novca utrošila ova ustanova, korišten radi pravilnog informiranja pripadnika hrvatske manjine tj. jesu li njezina izdanja dospjela do čitatelja ili na otpad.
Sa žaljenjem ponovno moramo konstatirati da je i u broju od 10. XI. 2006. godine opet objavljen neistinit podatak u članku »Korak po korak do stabilnosti« u kojem stoji da je uoči posljednje sjednice HNV-a potpisana izjava o stanju u HNV, i to tako da se najprije navodi da ju je potpisala skupina od 15 vijećnika, a na kraju skupina od 20 vijećnika, u kojoj se izjavi, medu ostalim, traži i razrješenje sadašnjeg predsjednika Josipa Z. Pekanovića. Da je bilo koja od ovih brojki točna, ta bi izjava morala dospjeti na dnevni red sjednice, ali je svakako trebalo navesti imena tih 15 ili 20 potpisnika, sve radi pravilnog informiranja čitatelja. Ono što je točno glede »Izjave«, to je da njezin prijedlog nije dobio potrebitu većinu vijećnika pa se o njemu nije niti raspravljalo, pa tako niti o razrješenju Josipa Z. Pekanovića.
Međutim, moramo podsjetiti da se je Demokratski savez Hrvata u Vojvodini u svezi sa stajalištima u toj »Izjavi«, osim oko razrješenja Josipa Z. Pekanovića, permanentno zalagao i iznosio ih u javnost, ali je to od strane bivšeg Izvršnog odbora odbačeno i ocijenjeno kao miješanje u rad HNV-a. To stoji i u zadnjem priopćenju DSHV-a, dok o potrebi, primjerice gimnazije i učiteljskog fakulteta na hrvatskom nastavnom jeziku te promicanju tih ideja, »Hrvatska riječ« nažalost nije pisala. Umjesto toga, list se bavio na primjer, »mojom i ne samo mojom tvrdnjom da sadašnje vodstvo DSHV vodi pogrešnu politiku prema Bunjevcima«, kako to navodi Z. Perušić koji je bio i dopredsjednik bivšega Izvršnog odbora, kojeg držimo suodgovornim za ove propuste. Zbog toga se zalažemo da se stajališta iz rečene »Izjave«, koja su naša stara stajališta, odmah provedu, a da za propuste odgovaraju oni koji su ih učinili i koji su bili plaćeni da nešto i urade.
Nakon usvajanja Ustava Republike Srbije slijede izbori na svim razinama. Demokratski savez Hrvata u Vojvodini očekuje potporu kroz istinito informiranje »Hrvatske riječi«, za što je nedvojbeno potrebno imenovati novog glavnog urednika. Zato tražimo da se odmah raspiše natječaj radi imenovanja novoga glavnog urednika »Hrvatske riječi«, posebno imajući u vidu da HNV na sjednici u Petrovaradinu nije donio nikakav zaključak o produljenju mandata sadašnjem v. d. uredniku, što se jasno vidi iz zapisnika o zaključcima s te sjednice, a čak i da jest nije smetnja da se to uradi i da direktor tog lista radi svoj posao, a glavni urednik svoj posao umjesto da se vlast, moć i novac koncentriraju u rukama jednoga čovjeka.
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini
podružnica Subotica