Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Hrvatska riječ istočno od Dunava

Najnoviji broj katoličkog tjednika »Glasa koncila«  od 5. studenoga, između ostalog, donosi tekst  »Hrvatska riječ istočno od Dunava« u kome se, govoreći o informiranju na hrvatskom jeziku u Subotici, piše o radu Uredništva na hrvatskom jeziku Radio Subotice i NIU »Hrvatska riječ«.
»Na pitanje ‘Možete li se sjetiti što ste među posljednjim vijestima čuli o Hrvatima u Bačkoj ili Subotici?’ - šira bi čitateljska javnost u Hrvatskoj najvjerojatnije odgovorila da ih je ne tako davno primio sadašnji hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, da se nekim hrvatskim novinarima prijetilo smrću ili da je njihovo izaslanstvo razgovaralo s predsjednikom Hrvatske vlade dr. Ivom Sanaderom«, piše potpisnik teksta Stipan Bunjevac, navodeći kako »bilo koji od ta tri odgovora najbolje pokazuju medijski tretman hrvatske manjine ‘s one strane Dunava’«. Ističući kako su informacije o ovdašnjim Hrvatima »najvećim dijelom ili protokolarno-političke ili ekscesne vijesti«,  autor se pita »koliko (samo) takve vijesti pridonose konkretnom rješavanju problema i potreba« ovdašnje hrvatske manjine. »Koliko su hrvatski mediji takvim pristupom pomogli očuvanju njihova jezika, baštine, povijesti, tradicije, kulture, ukratko narodnosnog identiteta? U tom smislu ključno medijsko pitanje, in medias (t)res, bilo bi: Zašto velikoj većini medija u Hrvatskoj (ne računajući mizernu televizijsku minutažu) nisu zanimljive vijesti o objavljenim monografijama, predstavljanjima knjiga, izvedbama kazališnih predstava, znanstvenim okruglim stolovima i sličnim događanjima iz života Hrvata u Bačkoj?«, stoji u tekstu. 
Pišući o radu NIU »Hrvatska riječ« autor posebno naglašava izlaženje mjesečnika za djecu »Hrcko«, navodeći kako je to »edini dječji list koji je na prostorima istočno od Dunava ikada izlazio na hrvatskome jeziku«. U tekstu se navodi i da »ustanova razvija i nakladničku djelatnost, o čemu najbolje govori podatak da je u posljednjih godinu dana izdala devet naslova čiji su autori vojvođanski Hrvati«, te naglašava da je »za nepune četiri godine djelovanja NIU ‘Hrvatska riječ’ postala jedna od najorganiziranijih ustanova hrvatske zajednice u Srbiji, te jedna od najuglednijih manjinskih institucija u Vojvodini«. 
    Osim navedenog, tekst donosi i informacije o časopisu »Klasje naših ravni« (što ga NIU »Hrvatska riječ« izdaje u sunakladništvu s ogrankom Matice hrvatske u Subotici), kao i o  tjednoj polsatnoj televizijskoj emisiji pod nazivom »TV tjednik« na regionalnoj »YU ECO« televiziji u Subotici.
U dijelu posvećenom Uredništvu programa na hrvatskom jeziku Radio Subotice, osim prikaza nastanka ove redakcije počevši od 1998. godine, predstavljen je rad današnjeg Uredništva na čelu s urednicom Ljiljanom Dulić, čiji djelatnici u svakodnevnom dvosatnom programu, kako to ističe Bunjevac, »nastoje ponuditi aktualne vijesti iz svijeta, Subotice, Hrvatske, približiti raznovrsne povijesne i kulturne teme značajne za život bunjevačkih Hrvata, obraditi problematiku hrvatske zajednice i njezin odnos prema aktualnim političkim događanjima i matičnoj zemlji i dr.«. Također, autor teksta piše i o zastupljenosti religijskoga sadržaja u ova dva medija, u čemu su mu sugovornici vlč. Franjo Ivanković, urednik vjerske emisije koja se emitira u okviru programa na hrvatskom jeziku Radio Subotice, te vlč. dr. Andrija Kopilović, autor kolumne »Okom svećenika« u tjedniku »Hrvatska riječ«.
 
Ž. V.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika