03.11.2006
Intenzivirati suradnju s hrvatskim autohtonim manjinama
Prva Konvencija Hrvat-skog svjetskog kongresa za Europu održana je 28. listopada u Bratislavi. Konvenciji su nazočili izaslanici iz Francuske, Švicarske, Slovačke, Italije, Njemačke, Makedonije, Švedske i Austrije, a predsjednik Hr-vatskog nacionalnog vijeća Josip Z. Pekanović nazočio je na Konvenciji kao delegat iz Republike Srbije.
Delegati su na ovoj konvenciji iznijeli aktualnu problematiku svojih hrvatskih zajednica u zemljama u kojima žive. Prema riječima Josipa Z. Pekanovića, ocjena skupa je da su Hrvati u Srbiji u najnepovoljnijoj situaciji u odnosu na druge dijaspore i autohtone hrvatske nacionalne zajednice širom Europe.
POBOLJŠATI MEĐUSOB-NU KOMUNIKACIJU: »Pos-toji raspoloženje Hrvatskog svjetskog kongresa da pomogne našoj hrvatskoj zajednici, pa čak postoji i raspoloženje da se jedna od sljedećih Konvencija održi u Subotici. Na ovoj Konvenciji Hrvatski svjetski kongres je donio Rezoluciju u kojoj se kaže da treba poboljšati međusobnu komunikaciju hrvatske dijaspore i intenzivirati suradnju s hrvatskim autohtonim manjinama, povećati nakladničku djelatnost na materinjem jeziku i poduprijeti proces ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju. Na Konvenciji su formirani i odbori za informiranje, školstvo, kulturu i gospodarstvo. Dogovoren je i posjet delegata Hrvatskog svjetskog kongresa europskom parlamentu u Bruxellesu, gdje će se iznijeti aktualnosti iz rada Hrvatskog svjetskog kongresa i gdje će se tražiti članstvo u Vijeću Europske unije. Interesantno je naglasiti ponudu delegata Hrvata iz Njemačke, koji žele pomoći Hrvatima iz Srbije organiziranjem nastupa naših kulturno-umjetničkih društava u Njemačkoj«, kaže Josip Z. Pekanović, napominjući kako je na Konvenciji dogovoreno da se i iduće godine organiziraju sportske igre Crolimpijada, koje su ove godine održane u Zadru.
POSJET HRVATSKIM SE-LIMA: »U slovačkoj živi oko 3000 Hrvata, koji su koncentrirani u četiri sela u okolici Bratislave. Doselili su se tamo tijekom progona od Turaka u 16. stoljeću i do danas su očuvali svoj jezik, običaje i kulturu. Domaćin ove Konvencije je bio predsjednik Hrvatsko-slovačkog saveza dr. Juraj Cvećko, koji je upriličio i program obilaska hrvatskih institucija i sela u Slovačkoj. Posjetili smo Hrvatski kulturni centar u Devinjskom novom selu, gdje je hrvatski zbor priredio glazbeni program, a nastupila je i dječja folklorna skupina. Također smo posjetili i selo Hrvatski Jandorf, gdje smo nakon svete mise u crkvi koja je sagrađena u 19. stoljeću, posjetili Hrvatski dom u kojemu je nastupila njihova klapa uz tamburaše, a veleposlanica Republike Hrvatske u Slovačkoj Andreja Gustović omogućila je delegatima posjet veleposlanstvu Republike Hrvatske u Bratislavi«, kaže Josip Z. Pekanović.
Z. Sarić