03.11.2006
Referendumom potvrđen novi Ustav Srbije
Na dvodnevnom referendumu za potvrđivanje novog Ustava Srbije glasovalo je 52,31 posto od ukupnog broja birača. Protiv Ustava se izjasnilo 1,48 posto glasača dok je nevažećih listova bilo ispod jedan posto. Kako se pokazalo, za razliku od zastupnika u parlamentu Srbije koji su Ustavu dali jednoglasnu podršku, glasači nisu bili dovoljno motivirani da iziđu i daju svoj glas za novi Ustav, osobito u Vojvodini, gdje je za novi Ustav glasovalo tek 42,7 posto glasača. Tako je prvoga dana na referendum izišlo manje od jedne petine građana, do 14 sati drugoga dana referenduma broj izišlih je dostigao tek jednu trećinu, pa su praktično posljednji sati referenduma bili ključni za usvajanje novog Ustava.
Konačne rezultate referenduma treba i službeno potvrditi Republička izborna komisija do četvrtka, 2. studenoga navečer, međutim prema CeSID-u ne mogu se očekivati odstupanja veća od jedan posto, što neće dovesti u pitanje rezultat referenduma.
Na referendum je izašlo 3.552.721 glasača, a na glasačkim listićima »da« za novi Ustav Srbije zaokružilo je 3.427.905 birača, šo je za 108 tisuća više od minimuma nužnog za uspjeh referenduma. Pravo glasa na referendumu o novom Ustavu imalo je 6.639.385 građana, a da bi Ustav bio potvrđen bilo je potrebno da na referendumu na pitanje »Da li ste za potvrđivanje novog Ustava Srbije« odgovor »da« zaokruži pedeset posto plus jedan od ukupnog broja birača, odnosno najmanje 3.319.693 birača.
Predsjednik Skupštine Srbije Predrag Marković najavio je da će zakazati svečanu sjednicu Skupštine Srbije za 5. studenoga, na kojoj će i parlament potvrditi referendumsku odluku građana kojom je potvrđen novi Ustav Srbije. Prije toga treba se okončati žalbeni postupak pred referendumskom komisijom i Vrhovnim sudom.
U novom Ustavu, Srbija je definirana kao država srpskog naroda i ostalih građana koji u njoj žive, utemeljena na vladavini prava i ravnopravnosti građana. Ustavom se jamče građanska i manjinska prava, a zabranjeno je i kažnjivo izazivanje i poticanje rasne, nacionalne, vjerske ili druge neravnopravnosti, mržnje i netrpeljivosti. Službeni jezik je srpski, a službeno pismo ćirilica.
Nakon usvajanja Ustava parlamentarni izbori u Srbiji se očekuju već krajem ove ili početkom sljedeće godine.
J. D.