Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Pitanja zaštite potrebno sagledavati u širem, europskom kontekstu

»Govoriti o zaštiti nacionalnih manjina u samo jednoj zemlji, danas bi bilo preusko, s obzirom na procese koji se događaju na europskom kontinentu i zbog toga što ovo pitanje više nije samo unutarnje političko, nego sve više pitanje odnosa u međunarodnoj zajednici, odnosa među državama. Za zaštitu nacionalnih manjina u jednoj zemlji sve je važnije sagledavati širi kontekst u kome to društvo živi, u našem slučaju to je europski kontekst«, istak-nuo je, među ostalim, prof. dr. Siniša Tatalović, savjetnik predsjednika Republike Hrvatske za pitanja političkog sustava i profesor na Fakultetu političkih znanosti iz Zagreba, u povodu večeri koja je najavljena kao promocija izdanja Nakladničko-istraživačkog zavoda »Politička kultura« iz Zagreba u Subotici, održane u subotu 28. listopada, u organizaciji Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici, Otvorenog sveučilišta i Hrvatskog akademskog društva iz Subotice. Iako je zbog nedolaska ravnatelja Zavoda  prof. dr. Raduleta Kneževića predstavljanje izdanja izostalo, bila je ovo prigoda čuti izlaganje prof. Tatalovića o europskim standardima i zaštiti nacionalnih manjina.
U svome izlaganju Tatalović je naglasio kako u Europi kao cjelini danas postoji debalans u mogućnostima zaštite manjinskih prava između zapadne i istočne Europe, odnosno između zemalja s dugom demokratskom tradicijom i zemalja tzv. nove demokracije. »Debalans je u tome što nove demokratske zemlje imaju to ne samo bolje regulirano, nego što su i nakon dobrih zakona to počele implementirati u praksi«, rekao je on, dodajući kako iskustva ovih zemalja, među ostalim i Hrvatske, mogu biti korisna i »onima drugima koji su nekada nama davali pomoć u rješavanju ovih problema«.
Predstavljajući ovom prigodom Tatalovićevu knjigu »Nacionalne manjine u Hrvatskoj«, prof. dr. Milan Ivanović iz Osijeka govorio je o modelu zaštite nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, koji je u knjizi, kako je naveo, opisan teorijski, ali i prikazan kroz analizu funkcioniranja u  praksi. »U ovom su modelu u zadnjih pet-šest godina evidentni dobri rezultati, čemu pridonosi i Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina od prije tri godine. Prvi su rezultati već postignuti i možemo biti zadovoljni rezultatima tog pravno postavljenog modela, iako u praksi ima nekih poteškoća, koje se na relativno korektan i demokratski način u hodu nastoje popraviti«, rekao je Ivanović, naglasivši kako je ovaj model pozitivno ocijenjen i od strane nadležnih europskih institucija. Također, on je naglasio i da je većinski narod u Hrvatskoj iskreno preuzeo odgovornost za položaj nacionalnih manjina, a predstavnici nacionalnih zajednica putem zastupanja u hrvatskom saboru preuzeli političku odgovornost za čitavu zajednicu. 
Moderatori skupa bili su generalni konzul RH u Subotici mr. Davor Vidiš i direktor razvoja Otvorenog sveučilišta prof. dr. Boško Kovačević.
D. B. P.
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika