20.10.2006
Prvi patenti Nikole Tesle
17. listopada 1917. godine rođen je Mak Dizdar, hrvatski književnik.
17. listopada 1931. godine osuđen je na 11 godina zbog utaje poreza mafijaški vođa Al Capone.
17. listopada 1991. godine Iločani su pod pritiskom Jugoslavenske narodne armije morali napustiti svoj grad. Ilok i okolna sela su opljačkana, a u Lovasu je likvidirano tridesetak mještana.
18. listopada 1867. godine Amerikanci su preuzeli od Rusa Aljasku, koju su kupili za 7.200.000 $.
18. listopada 1692. godine početa je gradnja petrovaradinske utvrde.
18. listopada 1931. godine umro je u New Yorku Thomas Alva Edison. Patentirao je približno 1000 izuma, na primjer, žarulju, fonograf, mikrofon i filmsku kameru.
19. listopada 202. godine prije Krista rimski je vojskovođa Scipion porazio Hanibalovu vojsku. Kartažani su morali napustiti sve kolonije te platiti Rimu ogromnu odštetu koja je uključivala i predaju cjelokupne mornarice i svih bojnih slonova
19. listopada 1812. godine počelo je povlačenje Napoleonove vojske iz Moskve.
20. listopada 1770. godine rođen je grof Janko Drašković, jedan od vođa Ilirskoga pokreta. Nakon europskih burnih godina, koje je svojim ratovima iznjedrio Napoleon, ustalila politička situacija (1815.), koja je pogodovala razvoju trgovine i gospodarstva. Međutim, uslijedila su presezanja mađarskog plemstva prema Hrvatskoj. Sporadični otpori hrvatskih intelektualaca i svećenika nisu im se mogli oduprijeti. Bio je potreban širi i organiziraniji pokret. Već 1832. godine, dvije godine nakon Gajeve Kratke osnove, grof Janko Drašković objavio je u Karlovcu Disertatiu iliti razgovor darovan gospodi poklisarom, koja je postala opće prihvaćena politička osnova hrvatskoga narodnog preporoda – bio je to prvi hrvatski nacionalni program, pisan štokavskim narječjem.
Grof Janko Drašković je u Disertaciji predlagao sjedinjenje Hrvatske, Slavonije, Dalmacije, Rijeke i Vojne krajine u jednu cjelinu – Veliku Iliriju. Ona bi trebala obuhvatiti i slovenske krajeve i Bosnu. Službeni jezik u Velikoj Iliriji bio hrvatski (štokavsko narječje), a vrhovnu bi vlast imao ban. Velika Ilirija bila bi u sastavu Ugarskoga Kraljevstva pa tako i u sastavu Austrijskoga Carstva. Drašković se zalagao za postupno reformiranje feudalnoga sustava, za humaniji odnos prema kmetovima, za razvoj industrije i trgovine, za izvoz agrarnih proizvoda, za osnivanje novčarskih i kreditnih zavoda itd.
Drašković je osnivač poznate čitaonice u Zagrebu, čija je zadaća bila okupljanje iliraca, prikupljanje knjiga i širenje književnosti i korisnih znanosti. Umro je u Radgoni 14. siječnja 1856. godine
20. listopada 1833. godine rođen je u Stocholmu Alfred Nobel, švedski znanstvenik, izumitelj dinamita. Ostavštinu je ostavio kao zakladu za Nobelovu nagradu, koja se dodjeljuje na dan njegove smrti, 10. prosinca.
20. listopada 1887. godine Nikola Tesla patentirao je svoje prve pronalaske.
20. listopada 1918. godine Njemačka je prestala s ratnim djelovanjima u Prvom svjetskom ratu.
20. listopada 1944. godine jugoslavenski su partizani, uz pomoć snaga Crvene armije, ušli u Beograd i Dubrovnik
21. listopada 1924. umro je u Zagrebu Viktor Kovačić, hrvatski arhitekt. Izradio je projekt crkve svetoga Blaža u Zagrebu, palaču obitelji Frank te palaču zagrebačke Burze, a njegova ideja regulacije prometa na Kaptolu, na žalost, nije realizirana.
Smjela kupola na crkvi svetoga Blaža bila je predmet ogovaranja i Kovačiću su proricali neslavnu budućnost jer će se, navodno, kupola srušiti čim se skinu drvena obloga i podupirači. Radnici su odbili skinuti podupirače, bojeći se da ne nađu smrt pod teškom kupolom. Tada je Kovačić sjeo na stolac pod središte kupole, naredivši da se izmaknu podupirači i pod kupolom je sjedio cijelu noć. Mnogi su probdjeli noć kraj crkve, očekujući što će se dogoditi. Kupola i danas stoji. Dakako.
23. listopada 1847. u staroj zagrebačkoj županijskoj zgradi na Markovu trgu, na posljednjem staleškom Hrvatskom saboru Ivan Kukuljević Sakcinski održao je govor na hrvatskome jeziku.
23. listopada 1940. godine rodio se brazilski nogometaš Edison Arantes do Nascimento Pele.