29.09.2006
Posljednji vlak za domovnicu
Prošloga je tjedna Hrvatska riječ objavila članak u kojem novinar Vjesnika Mladen Bokulić piše o načinu stjecanja hrvatskog državljanstva. On navodi riječi Jurice Kešine, načelnika Odjela za državljanstvo MUP-a Republike Hrvatske, koji pojašnjava postupak stjecanja državljanstva, kao i informaciju da među ostalima postoji oko 93.000 zahtjeva za državljanstvo iz Srbije i Crne Gore.
Tanjug nije bio lijen prenijeti sve informacije iz Vjesnika bez imena autora teksta samo u nadnaslovu nagovijestivši kako se radi o Vjesniku, ne spominjući Kešinu kao izvor. No, svi su ostali podaci prepisani. Nažalost, vrijedni Tanjugov novinar se nije tu zaustavio. Osjećao je kako nešto ipak mora dodati. I dodao je: »Postojeći propisi u praksi su smišljeni da se umjetno poveća broj Hrvata jer Hrvati iz BiH ili iz Vojvodine, a koji s Hrvatskom praktički nemaju veze, hrvatsko državljanstvo mogu dobiti uz potvrdu mjesne župe Katoličke crkve da su vjernici. S druge strane, mnogim Srbima koji su desetljećima živjeli u Hrvatskoj, a njihova djeca tu rođena, onemogućeno je da dobiju državljanstvo«.
POOŠTRAVANJE UVJETA: Tekstopisac ovog traljavog komentara očito je neinformiran ili zlurad, jer je poznato kako se praksa dobivanja državljanstva putem izvoda iz crkvene knjige rođenih koristila prvih ratnih godina, a da su uvjeti otada ipak dosta pooštreni. Potrebno je validnim službenim dokumentom dokazati pripadnost hrvatskome narodu ili pripadnost roditelja.
Navedena brojka od 93.000 zahtjeva za državljanstvo iz Srbije i Crne Gore premašuje broj popisanih Hrvata. Popis je 2002. godine pokazao kako u Srbiji ima 70.602 Hrvata. Mnogi nisu tražili državljanstvo matične zemlje iz raznih razloga i veliko je pitanje ima li i trećina Hrvata državljanstvo svoje matične zemlje.
Dakle, tko su tih ostalih možda 40.000 osoba koje su pribavile domovnicu, a vjerojatno i putovnicu? To bi bilo odlično pitanje za elektora Hrvatskog nacionalnog vijeća i odvjetnika u mirovini Grgu Bačliju, o kojem je ranije već pisano kako mu je suđeno radi protuzakonita pomaganja pri dobivanju hrvatskog državljanstva, ali da je slučaj otišao u zastaru. Kako su prenijeli hrvatski mediji tristotinjak krivotvorenih hrvatskih putovnica i šest vozačkih dozvola izdano je samo u Orahovici, u vremenu od 1995. do srpnja 1997. godine. Bačlija se branio kako je bio običan »kurir«, a inače je kompletna usluga zainteresirane mušterije stajala između 500 i 4000 tadašnjih njemačkih maraka.
DOKAZI I »DOKAZI«: Jasno je kako je bilo mnogo takvih koji su »pomagali« kao Bačlija, i da nije moguće njihovu aktivnost ograničiti na razdoblje od 1995. do 1997. jer su se takvi slučajevi dešavali i prije i poslije.
Međutim, cijela će stvar uskoro po svemu sudeći ići drugim putem. Hrvatsko približavanje Europi udaljava ovu državu od mogućnosti davanja državljanstva sunarodnjacima vezanih podrijetlom. Prema pisanju hrvatskih medija Hrvatski sabor bi se uskoro trebao izjasniti o Europskoj konvenciji o državljanstvu iz 2000. godine. Ukoliko se prihvati taj dokument, bit će teže dobiti domovnicu. g