29.09.2006
Vijesti
Géza Kucsera o konačnoj verziji Nacionalnog investicijskog plana za Suboticu
Nezadovoljstvo zbog raspodjele
Predsjednik Općine Subotica Géza Kucsera izjavio je kako nije posve zadovoljan odlukom Vlade Srbije po kojoj će subotička općina za različite projekte dobiti tek oko 10,5 milijuna dinara iz Nacionalnog investicijskog plana, te činjenicom da mnogi projekti lokalne samouprave nisu uvaženi. S druge strane, rekao je Kucsera, financijsku potporu dobili su programi za koje Općina nije znala da će biti prijavljeni, a to su: izgradnja objekta za smještaj osuđenih osoba u Okružnom zatvoru, adaptacija Bunjevačke matice, izgradnja novih farmi, investicije u Studentskom centru, itd.
Géza Kucsera je dodao kako se novac neće upućivati onima koji su konkurirali već izravno izvođačima radova, te da zbog nepotpune dokumentacije neki projekti mogu propasti.
Predsjednik Općine je na brifingu u ponedjeljak najavio i donošenje kaznenih mjera protiv vlasnika imanja koji ne uklanjaju ambroziju, čime će se Subotica pridružiti sredinama koje su takve propise već donijele.
Američki kardinal u posjetu Subotici
Pomoć za Augustinianum
Suboticu je posjetio nadbiskup washingtonski kardinal dr Theodore Edgar McCarrick, priopćio je na redovitom sastanku s novinarima gradonačelnik Géza Kucsera. Gradonačelnik se susreo sa nadbiskupom te je razgovarao s njime o gradnji Bogoslovije Augustinianum te mu je prenio stav lokalne samouprave i značaj Bogoslovije za Suboticu. Nadbiskup je najavio pomoć izgradnji, a u posjetu su ga pratili biskup Ivan Penzeš i vlč. Andrija Kopilović. Kako je rekao Kucsera, nadbiskup McCarrick je otišao zadovoljan, a očekuje se kako će mnogo doprinjeti gradnji koja bi trebala biti završena za dvije godine.
Theodore Edgar McCarrick rođen je u New Yorku 7. srpnja 1930, a nakon katoličke osnovne škole i srednje škole studirao je u Europi godinu i pol, te se odlučio za svećenički poziv. Magistrirao je povijest ‘54, a zaredio se ‘58. nakon čega je stekao svoj drugi magisterij iz sociologije. Bio je predsjednik Katoličkog sveučilišta u Portoriku, monsinjor je postao za pontifikata pape Pia VI., te 1977. godine biskup New Yorka. Godine ‘86 i ‘92 ga je biskupska konferencija SAD izabrala za šefa Odjela za migracije. 1992. godine je također postavljen i za šefa komiteta za pomoć Crkvi u Centralnoj i Istočnoj Europi, zatim ‘96. predsjedavajući komiteta za međunarodnu politiku, te ‘01. predsjedavajući komiteta unutarnje politike. Posjetio je mnoge zemlje kao zagovornik ljudskih prava i u povodu humanitarnih potreba među kojima su Kina, Kuba, Iran, Vijetnam, Filipini, Saudijska Arabija, Južna Koreja, Ruanda i Burundi. Mnogo je boravio u istočnoj Europi i centralnoj Americi. Prosinca 2000. godine ga je predsjednik SAD odlikovao nagradom »Eleanor Roosevelt« za rad u sferi ljudskih prava. Nakon mjesec dana, 2. siječnja 2001. postao je nadbiskupom Washingtona što je bio do 16 svibnja 2006. godine. Kardinalom ga je proglasio papa Ivan Pavao II. 2001. godine. Kardinal McCarrick govori engleski, francuski, njemački, talijanski i španski. Sudjelovao je u radu godišnjeg susreta biskupskih konferencija jugoistočne Europe u Beogradu 2004. godine.
N. P.