Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kad bećari šorom zapjevaju!

Na trgu bana Josipa Šokčevića, 41. »Vinkovačke jeseni« svečano je 15. rujna otvorio   predsjednik Sabora Vladimir Šeks, pod čijim su se visokim pokroviteljstvom ovogodišnje jeseni i održavale. Istoga je dana na Lenijama ministar poljoprivrede i šumarstva Petar Čobanković otvorio veliki vinkovački jesenski sajam gospodarstva i obrtništva koji je okupio više od 100 izlagača iz Hrvatske i  BIH, a moglo se tu vidjeti mnoštvo proizvoda s područja poljoprivrede, prehrane, šumarstva i  drvne industrije, obrtništva i turizma, pa sve do zabave.
Subota je bila rezervirana za prvi dio državne smotre folklora, a nastupilo je 15-ak društava i skupina iz raznih dijelova Hrvatske, a potom je na trgu bana Šokčevića prikazana etno revija u organizaciji kulturnog centra Gatalinka iz Vinkovaca. Brojni su posjetitelji mogli uživati i u aeromitingu na zračnom pristaništu Sopot u Vinkovcima u organizaciji zrakoplovnog kluba Vrabac, a također i u ženskoj odbojci jer je ŽOK Vibrobeton organizirao turnir u odbojci na Lenijama, dok je udruga Hrvatska žena organizirala izložbu radova od slame, veza, keramike svile i kože. Mogla se pogledati i izložba novinske fotografija u crkvi Sv. Ilije na Meraji u organizaciji foto kluba Vinkovci i zbora fotoreportera HND-a.
Nedjelja je bila rezervirana za svečani mimohod svih sudionika, a ove je godine nastupilo čak 75 KUD-ova, 10-ak udruga i 25 konjskih zaprega sa više od 3000 sudionika. Zamoljen da dozvoli početak svečanog mimohoda, gradonačelnik je dr. Mladen Karlić, najprije uputio riječi dobrodošlice svim sudionicima, svim gostima i uzvanicima, pa i cijeloj Hrvatskoj javnosti budući da je događaj izravno prenosila Hrvatska Radio Televizija.
Mimohod je bio i ostao simbol vinkovačkih jeseni, pa je  svečana povorka krenula predvođena konjanicima i sokolskom gardom, djevojkama, snašama i momcima, pobjednicima na ovogodišnjoj reviji »Mladost i ljepota Slavonije u Starim Mikanovcima«, a slijedili su ih Vinkovački šokački rodovi i članovi KUD Tkanica iz Vinkovaca.
Iza toga gradskim je središtem i glavnim šorovima, poput Bosuta, potekla rijeka sudionika iz 75 društava i udruga iz čitave Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine. I onda opet zaprege, svečane, svatovske, njih 25 i sve se to kretalo u pravcu Lenija, u pravcu stadiona NK Cibalije, gdje su se sudionici pohvatali u široko šokačko kolo, kolo jedinstvene svekoliko hrvatske zajednice u zemlji i u dijaspori.
Uživalo je nekoliko desetaka tisuća Vinkovčana te njihovih prijatelja i gostiju u ljepoti tradicije i običaja, u svečanim rubinama i starinskom narodnom ruhu, u pjesmi djevojačkoj i natpjevavanju momačkom, u kolu i zvucima tambure, ali i svečano urešenim i umivenim gradskim šorovima čiji su izlozi blistali od ručnika, otaraka, peškira, narodnih nošnji, trpez-nika, obojčića, ponjava i ponjavaca, jer grad na Bosutu spremno je dočekao goste i uzvanike.  
 
S. Žebić   
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika