22.09.2006
Kad bećari šorom zapjevaju!
Na trgu bana Josipa Šokčevića, 41. »Vinkovačke jeseni« svečano je 15. rujna otvorio predsjednik Sabora Vladimir Šeks, pod čijim su se visokim pokroviteljstvom ovogodišnje jeseni i održavale. Istoga je dana na Lenijama ministar poljoprivrede i šumarstva Petar Čobanković otvorio veliki vinkovački jesenski sajam gospodarstva i obrtništva koji je okupio više od 100 izlagača iz Hrvatske i BIH, a moglo se tu vidjeti mnoštvo proizvoda s područja poljoprivrede, prehrane, šumarstva i drvne industrije, obrtništva i turizma, pa sve do zabave.
Subota je bila rezervirana za prvi dio državne smotre folklora, a nastupilo je 15-ak društava i skupina iz raznih dijelova Hrvatske, a potom je na trgu bana Šokčevića prikazana etno revija u organizaciji kulturnog centra Gatalinka iz Vinkovaca. Brojni su posjetitelji mogli uživati i u aeromitingu na zračnom pristaništu Sopot u Vinkovcima u organizaciji zrakoplovnog kluba Vrabac, a također i u ženskoj odbojci jer je ŽOK Vibrobeton organizirao turnir u odbojci na Lenijama, dok je udruga Hrvatska žena organizirala izložbu radova od slame, veza, keramike svile i kože. Mogla se pogledati i izložba novinske fotografija u crkvi Sv. Ilije na Meraji u organizaciji foto kluba Vinkovci i zbora fotoreportera HND-a.
Nedjelja je bila rezervirana za svečani mimohod svih sudionika, a ove je godine nastupilo čak 75 KUD-ova, 10-ak udruga i 25 konjskih zaprega sa više od 3000 sudionika. Zamoljen da dozvoli početak svečanog mimohoda, gradonačelnik je dr. Mladen Karlić, najprije uputio riječi dobrodošlice svim sudionicima, svim gostima i uzvanicima, pa i cijeloj Hrvatskoj javnosti budući da je događaj izravno prenosila Hrvatska Radio Televizija.
Mimohod je bio i ostao simbol vinkovačkih jeseni, pa je svečana povorka krenula predvođena konjanicima i sokolskom gardom, djevojkama, snašama i momcima, pobjednicima na ovogodišnjoj reviji »Mladost i ljepota Slavonije u Starim Mikanovcima«, a slijedili su ih Vinkovački šokački rodovi i članovi KUD Tkanica iz Vinkovaca.
Iza toga gradskim je središtem i glavnim šorovima, poput Bosuta, potekla rijeka sudionika iz 75 društava i udruga iz čitave Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine. I onda opet zaprege, svečane, svatovske, njih 25 i sve se to kretalo u pravcu Lenija, u pravcu stadiona NK Cibalije, gdje su se sudionici pohvatali u široko šokačko kolo, kolo jedinstvene svekoliko hrvatske zajednice u zemlji i u dijaspori.
Uživalo je nekoliko desetaka tisuća Vinkovčana te njihovih prijatelja i gostiju u ljepoti tradicije i običaja, u svečanim rubinama i starinskom narodnom ruhu, u pjesmi djevojačkoj i natpjevavanju momačkom, u kolu i zvucima tambure, ali i svečano urešenim i umivenim gradskim šorovima čiji su izlozi blistali od ručnika, otaraka, peškira, narodnih nošnji, trpez-nika, obojčića, ponjava i ponjavaca, jer grad na Bosutu spremno je dočekao goste i uzvanike.
S. Žebić