22.09.2006
Životna prilika za mlade
U današnje doba, razmjena studenata jedna je od najvrijednijih razmjena koju dvije zemlje mogu napraviti. Učenje stranog jezika, izmjena informacija, raznolikost kultura te stjecanje vrijednih kontakata samo su neke od prednosti ovakvih programa.
No što je s onim mladima između 18 i 27 godina koji nisu uspjeli upisati fakultet, naći posao, pa možda čak i ako su odlučili pauzirati godinu na fakultetu te je iskoristiti na najbolji mogući način? Umjesto tipične razmjene studenata, njima se nudi program Cultural Care Au Pair ili jednostavnije - kulturna razmjena. Pod ovom vrstom razmjene podrazumijeva se odlazak u stranu zemlju, posao čuvanja djece te nastavak obrazovanja pod sponzorstvom host obitelji.
AU PAIR: Au pair ili što bi u prijevodu s francuskog značilo »jednak« u ovom slučaju označava mladu osobu koja na određeno vrijeme živi u stranoj zemlji, u host obitelji (obitelji domaćina) koja ju je dužna prihvatiti kao svojeg punopravnog člana. Au pair djevojka (ili u nekim slučajevima dečko) pomaže obitelji oko djece i nekih lakših kućanskih poslova, dok zauzvrat od obitelji dobiva džeparac. Svrha ovakve razmjene je razvijanje poštovanja prema kulturnim različitostima te tolerancija jednih prema drugima.
Ipak, pod temom Au paira ili baby-sittinga u inozemstvu, već duže vrijeme pakiraju se tužne priče izrabljivanja mladih djevojaka u razne svrhe. No ako u obzir uzmemo priču o lakom načinu zarađivanja novca, luksuznim i privlačnim putovanjima svijetom, pitamo se tko nebi poželio takav posao. Nažalost, velik je broj onih koji prije tako neobične ponude ne provjere sve detalje priče te u sljedećim mjesecima pune novinske stupce. Samim time, moramo priznati da se stvara određeni strah i odbojnost što se sličnih poslova tiče.
ULOGA AGENCIJA: Ovdje u priču ulaze agencije. One su tu kako bi spriječile neugodna iskustva s ovim programom i osigurale sigurnu godinu dana i djevojci i obitelji. Također, Au pair program neizvediv je bez agencije koja će vam osigurati vizu za zemlju u koju putujete. Najbliže agencije koje bi vam ponudile sličan program do sada su postojale jedino u Hrvatskoj, BIH i Crnoj gori, no kontaktirajući jednu od hrvatskih agencija, dobivena je informacija da već do kraja ove godine planiraju proširiti svoje poslovanje i na Srbiju, što će vjerojatno slijediti i njihova konkurencija. Agencija BHV, s kojom smo kontaktirali surađuje s legalnim američkim Au pair agencijama, te su njihovi programi odobreni od Američke Vlade. Agencije uglavnom preporučuju program Au pair USA, jer, kao što tvrde, rađen je na visoko profesionalnoj razini.
TIJEK RAZMJENE: Nakon temeljite provjere i obitelji i Au pair djevojaka, agencija ulazi u proces traženja odgovarajućih parova, pri čemu se vodi računa o željama obiju strana. Neki od obaveznih uvjeta koje djevojka mora ispuniti prije nego li i preda aplikaciju su posjedovanje vozačke dozvole, iskustvo u radu s djecom, znanje engleskog jezika, završena srednja škola, potvrda o nekažnjavanju i potvrda o zdravstvenom stanju. Obitelj, s druge strane, prolazi slične provjere, mora biti sposobna priuštiti djevojci vlastitu sobu, minimalno $140 džeparca tjedno, te joj financirati obrazovanje na obližnjem collegu u svoti od najviše $500.
Samim dolaskom u Ameriku, djevojke slijeću u New York u kojem prolaze 4-dnevni orijentacijski trening i obuku koja će im pomoći u njihovim budućim zaduženjima u novoj obitelji. Djevojke u obitelji uče o američkoj tradiciji, povijesti, prilagođavaju se drugačijem stilu života, uživaju u tipičnoj američkoj hrani, blagdanima te sa host obitelji odlaze na razne izlete, posjete obitelji i prijateljima. Uz sve to, imaju priliku iskusiti život na jednom od američkih collega, te upoznati ljude svojih godina iz svih dijelova svijeta koji su u sličnom ili istom položaju. Odlaskom u Ameriku, na raspolaganju imaju regionalne koordinatore koji redovito provjeravaju kako se djevojke snalaze u novom okruženju. U slučaju da obitelj i djevojka imaju nepremostivih problema, koordinator djevojci traži novu host obitelj.
No da ne bi sve ostalo isključivo na poslu, djevojke imaju pravo na 2 slobodna dana tjedno te čitavih 6 tjedana na kraju svoje godine, koje mogu iskoristiti na putovanja po Americi.
Za kraj, primjetila bih kako ovakve pozitivne priče i iskustva rijetko kada pune novinske stupce. A što može biti zanimljivije i pozitivnije od priče koja se pamti čitav život? Avantura, životno iskustvo, posao. Kako god to nazvali, svakako je vrijedno spomena.
g