22.09.2006
Trčanjem protiv raka
Svake se godine, u gotovo 70 zemalja svijeta, održava utrka Terry Fox pod zajedničkim nazivom »Trčimo zajedno! Trčanjem protiv raka«. Utrka se organizira u znak sjećanja na mladića Terrya Foxa kojemu je, oboljelom od raka, amputirana noga. Kako bi prikupio novac za daljnje liječenje i skrenuo pozornost javnosti na ovu opaku bolest i probleme ljudi koji se bore s njom, iako bez noge, odlučio je trčanjem prijeći Kanadu.
Svoju utrku protiv bolesti nazvao je »Maraton nade«. U travnju 1980. godine u St. John’su (na najistočnijem dijelu Kanade), u provinciji Newfoundland, umočio je svoju umjetnu nogu u Atlanski ocean i krenuo u svoju utrku života. Dnevno je trčao 43 km, protrčao 6 provincija, gotovo dvije trećine Kanade. Nažalost, nakon 143 dana i prijeđenih 5.375 km, 1. rujna 1980. godine Terry je u Ontariu bio prisiljen završiti svoj maraton nade. Liječnička dijagnoza potresla je Kanadu i cijeli svijet, jer se tumor proširio gotovo do Terryjevih pluća. U uzaludnoj borbi protiv teške bolesti, izgubio je život u svojoj 22. godini. Duboko potresena njegovom smrću, a želeći spasiti mnoge živote, obitelj Terrya Foxa pokrenula je humanitarnu akciju održavanja utrke »Maraton nade« kako bi se svake godine prikupljao novac za borbu protiv ove neizlječive bolesti.
ŠESTA GODINA ZA REDOM: Kao i mnoge zemlje svijeta ovu humanitarnu utrku, već šestu godinu za redom, organizira i Hrvatska u svom glavnom gradu. Utrka je organizirana na »zagrebačkom moru« Jarunu, 17. rujna ove godine. Organizator ovogodišnjeg Maratona nade je, kao i svake godine, kanadsko veleposlanstvo te brojni sponzori i donatori. Generalna pokroviteljica utrke bila je prva dama Hrvatske, gospođa Milka Mesić, koja je svoj doprinos dala i pekući kanadske palačinke prelivene javorovim sirupom.
Odaziv je, unatoč pljusku koji se izmjenjivao sa sunčanim razdobljima, bio ogroman što je još jednom potvrdilo visoku svijest Zagrepčana i njihovu veliku humanost. Za majice s imenom Terrya Foxa, koje su se prodavale po 50 kuna, stajalo se u redovima. Prihod sa svih štandova s hranom i pićem, kao i od prodanih majica išao je Dječjem onkološkom odjelu bolnice Sestara milosrdnica u Zagrebu. Oko tri tisuće Zagrepčana pridružilo se utrci na način koji im je bio moguć: trčanjem, hodanjem, rolanjem, biciklima, kolicima i raznim napravama »domaće proizvodnje«. U utrci je sudjelovao i ministar zdravstva Republike Hrvatske dr. Neven Ljubičić, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić te mnoge osobe iz kulturnog, političkog i sportskog života, a organiziran je i koncert na kojemu su sudjelovali popularni hrvatski pjevači i skupine.
PRVI NA CILJU: Prvi je na cilj stigao mladi atletičar Tomislav Damish, dok je poznati hrvatski plivač Gordan Kožulj ponovno bio u skupini najboljih. Gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić za »Hrvatsku riječ« je izjavio kako je ponosan na veliki odaziv svojih Zagrepčana te se pohvalio kako je stazu ove godine pretrčao brže za 8 minuta nego prošle godine. Još prije same utrke putem sponzorstva i donacija brojnih tvrtki i građana skupljeno je rekordnih 530 tisuća kuna, dok je 100 tisuća kuna još skupljeno prodajom na štandovima.
Okupljenim novinarima voditelj Onkološkog odjela Kliničke bolnice Sestara Milosrdnica dr. Tomislav Franjo Hanjžić objasnio je kako će se utrošiti prikupljeni novac: »Za potrebe odjela bit će nabavljene infuzijske pumpe za davanje lijekova, monitori za praćenje stanja pacijenata i specijalni filteri za sterilizaciju zraka u sobama za izolaciju«, rekao je dr. Hanjžić i zahvalio se svima koji su podržali ovu humanitarnu akciju.
Doista hvale vrijedna akcija. Nema ljepšeg osjećaja nego pomoći nemoćnima i bolesnima, a pogotovo djeci. Zagrepčani su to pokazali.
Zlatko Žužić