22.09.2006
Drugi Eko–etno sajam šljivara
U organizaciji udruge »Slavonka« koja promiče tradicijsku proizvodnju autohtonih proizvoda od šljiva i legalizaciju njihovoga trženja, svrstavanja starih autohtonih sorti šljiva u sortiment za poticaje, a u suradnji s udrugom »Šokačka grana« i udruženjem pčelara »Radilica« u Osijeku i pod pokroviteljstvom županije Osječko-baranjske, održan je II. eko-etno sajam opreme, pribora i proizvoda od šljiva. U okviru sajma održano je i regionalno natjecanje uz ocjenjivanja 80 uzoraka domaće šljivovače, te 73 uzorka meda.
»Svjedoci smo da Ministar-stvo poljoprivrede posljednjih godina sustavom poticaja želi povećati dugogodišnje nasade i proizvodnju voća i vinove loze u nas, ali isto tako i naša je županija sufinancirala podizanje 1000 ha trajnih nasada, od kojih je više od 100 ha pod šljivom«, istaknuo je Željko Kraljičak, pročelnik županijskog Odjela za poljoprivredu i gospodarstvo.
AUTOHTONI PROIZVODI: »Opstanak sela i poljoprivrede i dalji ruralni razvitak županije ovisi o zaštiti proizvodnje autohtonih proizvoda i mi smo tu već dosta uradili glede kulena i još nekih proizvoda a ovakve priredbe i ovakve manifestacije samo pridonose vrednovanju rada i napretka a mi smo spremni prepoznati svaki napredak i stoga smo i prihvatili pokroviteljstvo ove sajamske priredbe, i ako dozvolite, proglasio bih ovaj II. eko-etno sajam otvorenim«.
»Ove godine imamo dva puta više izlagača, a imalo smo i nekoliko puta više zanimanja, pa je i posjetitelja znatno više, no moram izraziti nezadovoljstvo, jer mi smo naš sajam najavili godinu dana ranije, a u međuvremenu se organiziraju još neke sajamske priredbe u gradu, a na središnjem gradskom trgu se želi biti croativan, baš danas i baš s našim novcima«, nezadovoljan je mr. Stipa Galović, predsjednik udruge »Slavonka«.
»Moram reći, prate nas sestrinske udruge, Šokačka grana i Radilica, pa ovaj naš prostor odiše tradicijom i starinom, zlatovezom i šlingom, a pčelari su proveli regionalno ocjenjivanje meda na čak 73 uzorka. Ulaskom u suvremeni svijet mi osjetimo da nas pritišće tehnološki napredak, šljive se ne beru više u košare, nema više društva za kupljenje šljiva i domaćina koji veli, nabrao sam pet najlona, nema više ni nekadašnjeg pečenja rakije, sve je to danas drukčije, užurbano i otuđeno. E, ali mi smo čuvari starih običaja i naše su Šokice priredile prikaz pučkih običaja kod pečenja pekmeza i kod pečenja rakije, na radost brojnih posjetitelja, pa se još jedanput zahvaljujem Šokačkoj grani i ovim lijepim snašama što su nas vratili u nedavnu prošlost, u vrijeme kojega se rado sjećamo. A tu su i tamburaši, naša Šokačka duša, jer kakvo bi to bilo pečenje rakije bez pjesme šokačke, bez bećarca i drumarca«, kaže mr. Galović.
TRADICIJSKI NAČIN PROIZVODNJE: »Ovu proizvodnju koju mi promičemo, ne može zamijeniti nikakav industrijski napredak, jer samo ovako, samo na tradicijski način mi možemo dobiti kvalitetan i zdravstveno ispravan proizvod i nema te tehnologije koja može dati nešto bolje. Kroz obiteljska gospodarstva, kroz nove nasade autohtonih vrsta šljiva, kroz destilaciju staru tisućama godina možemo dobiti ovako divnu šljivovaču, kao dukat žutu, kao slavonska snaša lijepu, a otuda potječe i naziv naše udruge Slavonka, otuda i programski ciljevi za koje se zalažemo« dopunio je mr. Stipa Galović.
»A sve je počelo prije par godina u šljiviku u Baranji, u Dražu, kod Marka Retkovca, dogovorilo se nas sedam da idemo s udrugom, koja danas broji 367 članova, pa imamo gotovo 300 jutara šljivika, a bit će ih i više. Onda smo rekli, idemo to pokazati narodu, idemo to izložiti, idemo ocjenjivati našu šljivovaču, idemo se natjecati. Čovjek se voli uspoređivati, voli biti bolji, voli pobijediti. I evo vidite, tu je mnogo svježih šljiva, suhih šljiva, pekmeza, rakije, a vidite ovi naši kokteli, podloga je šljiva, podloga je šljivovača, pa što će nama kokteli na bazi tequile i votke kad imamo naše autohtono, domaće alkoholno piće«.
Stručno je povjerenstvo ocijenilo da je najbolju šljivovaču ispekao i zavrijedio zlatnu plaketu i veliki pehar, Franjo Lučić iz Đakova, dok su posjetitelji bili mišljenja da je najbolju rakiju pripremio Draško Regula iz Ivanić Grada. Zlatnu je plaketu za najbolji med zavrijedilo je obiteljsko pčelarstvo Knežević iz Osijeka a priznanje za najbolji pekmez od šljiva dobila je Đurđa Novak, također iz Osijeka. Kao najbolji kokteli ocijenjeni su „Baranjski koktel“ s po jednom trećinom šljivovače, sirupa bazge i leda, te »Slavonski koktel« s po jednom trećinom šljivovače, sirupa dinje i leda.
Slavko Žebić