Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vijesti

Novi broj »Klasja naših ravni« 
 
U novom svesku časopisa za književnost, umjetnost i znanost »Klasje naših ravni« (dvobroj 7– 8, 2006.) koji je iz tiska izišao jučer, pjesme potpisuju: Jasna Melvinger, Petko Vojnić Purčar, Lana Derkač, Dorta  Jagić i Davor Šalat, a prozu: Milivoj Prćić, Dražen Prćić i Ana Šimundža Selski. Marko Samardžija piše O Hrvatima i hrvatskome u Mađarskoj, Helena Sablić Tomić o monodrami J. Matanović / J. Cvenić »Zašto sam vam lagala«, a Milovan Miković o prolegomeni za Antologiju dvadesetorice, ili tridesetorice? – ne i četrdesetorice! Prikaze novih knjiga hrvatske poezije napisali su: Sead Begović, Slavko Žebić i  Đuro Franković. Nevenka Nekić piše o dojmovima nakon puta po Bačkoj, dok Olga Šram prikazuje svijet keramike Dijane Tođeraš. Iz Kulturne povijesti bunjevačkih i šokačkih Hrvata, dr. Matije Evetovića, objavljen je dio koji oslikava – Podunavsku hrvatsku književnost XVII. stoljeća.
 
Završen »Susret slikara Palić 2006.«
 
Na likovnoj koloniji »Susret slikara Palić 2006.« koja je od 13. do 17. rujna održana na »Majkinom salašu« kraj Palića sudjelovalo je 22 slikara iz Subotice, Kanjiže, Malih Pijaca, Sente, Lebana i Beograda, među kojima i dvoje članova Likovnog odjela HKC »Bunjevačko kolo« iz Subotice – Ivan Manjesko i Eva Pavešić. 
Organizatorica kolonije Ivanka Kenjereš, inače predsjednica i voditeljica likovne sekcije KUD-a »Jokai« iz Malih Pijaca, kaže kako se nada da će ova likovna kolonija prerasti u tradicionalno slikarsko okupljanje, te vremenom dobiti i međunarodni karakter. Od radova nastalih na koloniji bit će priređene izložbe u Subotici, Kanjiži i Senti.
 
Natječaj za dodjelu književne nagrade
»fra. Lucijan Kordić«
 
Društvo hrvatskih književnika iz Zagreba i ZIRAL – zajednica izdanja »Ranjeni labud« iz Mostara raspisali su Natječaj za dodjelu književne nagrade »fra. Lucijan Kordić«. 
Uvjeti natjecanja za književnu nagradu je prijava književnih djela objavljenih u razdoblju 1. rujna 2002. do 1. rujna 2006. Književni djelom koje se natječe za nagradu smatra se: zbirka pjesama, roman, zbirka pripovijedaka, zbirka novela i zbirka putopisa, a tematski, na bilo koji način, obrađuje život Hrvata izvan domovine. Nagrada iznosi 3000 CHF (tri tisuće švicarskih franaka) i biti će dodijeljena na Blagdan sv. Franje - 4. listopada 2006. godine. Ova književna nagrada posebno je interesantna za hrvatske pisce iz dijaspore koji pišu i objavljuju na hrvatskom jeziku. Iako ovu književnu nagradu raspisuju dva hrvatska društva književnika, iz Hrvatske i Hercegovine, prijave za natječaj prima Upravni odbor DHK u Zagrebu. Prijave se primaju u obliku 3 primjerka knjiga koje se šalju stručnom povjerenstvu pri Društvu hrvatskih književnika, 10000 Zagreb, Trg bana Jelačića 7/I, najkasnije do 20. rujna 2006. godine.
 
Splitska noć u Beogradu
 
Poslije višegodišnje pauze, u Beogradu će u utorak 26. rujna, biti održana kulturna manifestacija pod nazivom »Ta divna splitska noć«, koja podrazumijeva gostovanje poznatih kulturnih, estradnih i javnih radnika iz Dalmacije u srpskoj prijestolnici. Program manifestacije počinje u 19 sati kada će u Galeriji Zadužbine Ilije Kolarca biti otvorena izložba karikatura autora Davora Štambuka i fotografija Feđe Klarića, fotografa »Slobodne Dalmacije«. Nakon toga, u 19 i 30 sati, u Maloj dvorani Zadužbine održat će se predstavljanje knjiga o dvojici glasovitih Splićana - »Oliver – južnjačka utjeha« Zlatka Galla i »Smoje - biografija« Ivice Ivaniševića -o kojima će pokraj autora govoriti, također jedan od gostiju, književnik i kolumnista zagrebačkog »Globusa« Boris Dežulović. 
Također, u okviru večeri bit će priređen i glazbeni program, a posjetitelji će imati prigodu čuti dijelove iz operete »Mala Floramy« Ive Tijardovića (u izvedi gostiju iznenađenja), kao i tamburaše HKPD »Tomislav« iz Golubinaca. 
Organizator manifestacije je Zajednica Hrvata Zemuna, a pokrovitelji su Služba za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije, Ministarstvo vanjskih poslova Republike Hrvatske - odjel za manjine i Hrvatska turistička zajednica.
Inače, prema riječima Stipe Ercegovića, predsjednika Zajednice Hrvata Zemuna, drugi dio manifestacije planiran je za 24. listopada.
 
Festival bunjevački pisama u Subotici
 
Festival bunjevački pisama, šesti po redu, održat će se idućeg petka 29. rujna, u Velikoj dvorani HKC »Bunjevačko kolo« u Subotici, s početkom u 20 sati.
Dan ranije, u četvrtak 28. rujna, u istom prostoru, s početkom u 20 sati održat će se druga po redu Smotra dječjih pjevača i zborova, a kojoj će u srijedu 27. rujna prethoditi generalna proba Smotre priređena za svu djecu koja pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku i koja slušaju nastavu iz predmeta hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture.
Cijena ulaznica za Festival je 250 dinara za dvoranu, a 200 dinara za praćenje programa preko video-beama u prostorijama restorana »Dukat«. Za Smotru dječjih pjevača i zborova cijena ulaznica je 200 dinara (za praćenje u restoranu 150 dinara). Ulaznice se mogu kupiti u prostorijama HKC »Bunjevačko kolo«.
g
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika