Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Lijeva skretanja u gradu Subotici

Regulacija prometa u najvećem gradu na sjeveru Bačke, zbog sve većeg broja automobila i pojačnog prometa sve više postaje složenija i nužna su rješenja za njeno unapređenje u nastojanju izbjegavanja prometnih gužvi i dužih zastoja. Dipl. Ing građevine Branimir Ivanković nedavno je bio jedan od predavača na tematskom predavanju podsekcije građevinskih inženjera, održanoj u prostorijama Regionalnog ureda IKS u Subotici, na kojoj je glavna tema bila upravo rješavanje prometne problematike.
Pojasnite nam najvažnije detalje u svezi nedavno održanog predavanja podsekcije građevinskih inženjera na kojem ste bili jedan od predavača. 
U organizaciji subotičkog Regionalnog odbora, podsekcije diplomiranih građevinskih inženjera održano je prvo predavanje prema pravilima iz Programa obuke permanentnog profesionalnog usavršavanja članova Inženjerske komore Srbije iz oblasti Nacionalnog programa za 2015. godinu. Tema predavanja bila je Rješavanje problema lijevih skretanja na 12 raskrižja, na trasi državnog puta  M-22.1 (državni put II. a reda broj 100) kroz grad Subotica, uz nazočnost preko 70 inženjera raznih struka (građevinarstvo, promet, elektro i dr).
Gdje je predavanje održano i tko je sve sudjelovao na ovom skupu inženjerske struke? 
Predavanje je održano 13. ožujka. u prostorijama Regionalnog ureda IKS u Subotici, a u ime organizacionog odbora otvorio ga je inženjer Nikola Vasiljević, regionalni koordinator MSP RC Subotica. Predavači su bili građevinski inženjer Branimir Ivanković, projektant prometnica i prometni inženjer Roland Eper, projektant semaforizacije koji su dio projektantskog tima koji je izradio ovaj projekt.
Što je glavni cilj izrade projekta kojim se rješava projekt lijevih skretanja u gradu Subotici? 
Projekt rekonstrukcije raskrižja u cilju rješavanja problema lijevih skretanja u gradu Subotica je urađen kao projekt pojačanog održavanja. Zakonski osnov za izradu ove projektne dokumentacije pojačanog održavanja je član 59, Radovi na periodičnom održavanju Zakona o javnim putevima (Sl. Glasnik R.S. 101/2005).
Iz kojih dijelova se sastoji Glavni projekt na kome ste kao projektant prometnica?
Projekt se sastoji iz nekoliko dijelova koji su podijeljeni u sljedeće skupine: A) Glavni građevinski projekt (prometne površine i kolovozna konstrukcija), B) Glavni projekt prometne signalizacije, C) Glavni projekt semaforizacije i D) Projekt prometno tehničke regulacije prometa za vrijeme izvođenja radova.
Kao predavač na ovom zanimljivom predavanju o čemu ste vi konkretno govorili okupljenom inženjerskom auditoriju?
Dao sam prikaz postojećeg stanja na trasi glavne prometnice i na 12 raskrižja u gradu Subotica koje bi se trebale rekonstruirati. Ukupna dužina trase državnog puta kroz grad Subotica duž koje se izvode radovi iznosi 5.160 m. Izvan zona raskrižja izvršeno je uklapanje u postojeće širine kolovoza državnog puta. Postojeća širina kolovoza državnog puta u zonama raskrižja  je 12 m (četiri prometne trake širine po 3 m). Projektnim rješenjem u zonama raskrižja kolovoz državnog puta se proširuje za dodatnu prometnu traku za lijeva skretanja i ima pet prometnih traka širine 3,0 m i ukupnu širinu 15 m. 
Jesu li naznačene projektne intervencije uvjetovale određene promjene postojećih prometnih rješenja?
Rekonstrukcija je na pojedinim raskrižjima u gradu uvjetovala pomjeranje, odnosno izmještanje autobusnog, odnosno taksi stajališta, izmještanje biciklističkih i pješačkih staza. Građevinskim dijelom projekta je obuhvaćeno nivelacijsko rješenje, slivnici su gdje je to bilo mogućno projektirani izvan kolovoza, izmještanje instalacija i dimenzioniranje kolovozne konstrukcije (dograđenog i rehabilitiranog kolovoza).
Što biste još izdvojili s ovog tematskog predavanja koje bi trebalo pospješiti regulaciju prometa u Subotici? 
Prisutni su u okviru predavanja upoznati s rješenjem problema lijevih skretanja u gradu Subotica na 12 raskrsnica duž državnog puta M-22.1 (II. a reda broj 100). 
Nakon predavanja je uslijedila zanimljiva diskusija s komentarima kolega iz raznih gradova o rješavanju ovakvih prometnih problema, u kojoj se prisutnima obratio i inicijator ideje za izradu ovog važnog projekta za grad Suboticu, prometni inženjer u mirovini Stipan Jaramazović, koji je ujedno i odgovorni projektant na izradi prometno-urbanističkih rješenja raskrižja. Zbog aktualnosti teme predavanju su prisustvovali inženjeri iz raznih poduzeća i ustanova iz mnogih gradova Srbije i to: Sombora, Bačke Palanke, Novog Sada, Paraćina, Požarevca, Kikinde, Novog Bečeja, Kanjiže, Novog Kneževca, Vrbasa, Kule, Apatina, Bačke Topole i Subotice.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika