Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vi­so­ki stu­panj et­no­kul­tu­re gra­da

Prošle godine 1. rujna, na Dan grada Subotice, ispod Gradske kuće u Subotici otvorena je Galerija-Suvenirnica. Lokalna samouprava, odnosno Izvršni odbor SO na čelu s predsjednikom Árpádom Pappom, donio je odluku da se taj prostor iskoristi za gradsku Galeriju-Suvenirnicu.
    Već duži period ta ideja je osmišljavana, ali ona se ostvarila tek prošle godine. Tada se za kratko vrijeme renovirala ova prostorija i dobila je ime Galerija-Suvenirnica. Glavni cilj ove Galerije jest očuvanje tradicije i kulture žitelja ovoga grada.
TRADICIJA ZA BUDUĆNOST: »Sam naziv, Galerija-Suvenirnica, govori o tome kako naš grad želi prikazati, kako sugrađanima tako i svima onima koji dolaze u Suboticu ili na Palić, našu kulturu i bogatstvo kulturne baštine. Otvaranjem Suvenirnice obogaćena je turistička ponuda našeg grada«, kaže Dejan Kovač koji je uposlen u ovoj Galeriji. Galerija sama po sebi ima galerijsku funkciju, tu se održavaju izložbe raznih umjetnika, prvenstveno umjetnika amatera. Suvenirnica je prvenstveno zamišljena tako da se u njoj nađu slike i radovi od slame, da to bude poseban suvenir ovoga grada.
    »Svima je poznato da su naše slamarke jedinstvene u Europi. I u drugim krajevima žene se bave slamarstvom, ali ne na ovakav način i ne na temu koja nam je svima dobro poznata. Grad je dužan prikazati slamarstvo na najbolji način u ovoj Galeriji, jer slamarke to zaslužuju. Želja nam je da rad naših slamarki 365 dana u godini bude prisutan u našoj Galeriji«, kaže Dejan Kovač.
    Pokraj toga, pokazala se potreba i za ostalim suvenirima, raznih oblika, te u Galeriji– Suvenirnici sada već ima raznih predmeta, od različitih materijala. Jedna od zanimljivosti jesu i predmeti od kukuruzovine. Nadalje, tu su i knjige iz oblasti kulture, etnologije i povijesti Subotice. Knjige zastupljene u Suvenirnici su na srpskom, hrvatskom i mađarskom jeziku. Zastupljena je i glazba koja je vezana za ovo podneblje. Kako nam je rekao Dejan Kovač, imaju posebnih i rijetkih predmeta koji uvijek nekog privuku, kao i neke stare etnološke predmete.
SURADNJA: »Gradski muzej je veoma zainteresiran za ovaj prostor i puno pomaže Galeriji«, naglašava Dejan Kovač. »Osobe koje vode Galeriju uglavnom su etnolozi i povjes-ničari umjetnosti. Ne postoji mogućnost da svatko izlaže ono što želi, nego predmeti moraju proći određenu komisiju. Sve su to pokazatelji da u Subotici postoji visok stupanj kulture i etnokulture grada, kao i međusobne suradnje koja postoji između Gradskog muzeja i Galerije. U zajedničkom planu s Gradskim muzejom postoji želja da se sugrađani i gosti upoznaju s povijesti grada i ovoga prostora. U Galeriji su izloženim radovima i djelima zastupljene sve nacionalnosti čiji pripadnici žive u gradu. U cilju nam je da Galerija prezentira sve etničke zajednice, jer je Subotica poznata kao multietnički grad. Tu imamo mogućnost prikazati povijest kulturnog naslijeđa svih naroda koji žive u našem gradu. Gradski muzej i Galerija žele zajedno nastupati u prikazu svega onoga što posjeduje Gradski muzej, i ne samo muzej nego i svi naši sugrađani. Galerija poziva sve one koji još uvijek imaju starih stvari, da sudjeluju u toj ideji, jer svi mi želimo sačuvati našu tradiciju i vrednote naših predaka. Takva mogućnost suradnje sa sugrađanima je moguća i vrata su svima otvorena, to je bit ove Galerije. Kroz takve predmete stranci bolje upoznaju našu kulturu, naše običaje i vrijednosti«, kaže Dejan Kovač.
    Dejan Kovač je inače i zaljubljenik aranžiranja izloga, te se ovom prilikom i on natječe s ostalim aranžerima izloga uoči centralne proslave »Dužijanca 2004.«. »Meni je čast da mogu pod Gradskom kućom i u ovoj Galeriji aranžirati izlog. Urađena su dva simbolična izloga, a sugrađani će dati svoje kritike ili pohvale«, kaže Kovač.

  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika