20.03.2015
Moliteljica i zagovornica naša
Relikvije, moći svete Terezije Avilske, zaštitnice grada Subotice i subotičke katedrale, povodom 500. obljetnice rođenja ove svetice gostovale su u Subotici. Protekli vikend, 14. i 15. ožujka, bio je posvećen svetici te su vjernici cijeloga grada imali priliku moliti zagovor sv. Terezije od Isusa, za razne potrebe. Nakon svečane procesije i ulaska u katedralu slijedilo je molitveno bdijenje koje je uz nazočnost nekoliko svećenika i đakona predvodio katedralni župnik mons. Stjepan Beretić.
Molitveno bdijenje je ujedno bila i prilika bolje se upoznati sa svetičinim životom, njenim djelima i mislima.
Molitveno bdijenje
»Danas je u grad Suboticu došla velika gošća. U našu je katedralu stupila noga svete Terezije od Isusa. Terezija Avilska je u Subotici«, riječi su mons. Beretića koji je u uvodnom dijelu podsjetio na veliku ulogu svete Terezije Avilske, u obnovi Katoličke crkve i karmelske provincije. Sveta Terezija od Isusa rođena je 28. ožujka 1515. godine, za nekoliko dana bit će točno pola tisućljeća od njezinog rođenja. Umrla je 15. listopada 1582. godine. U svom obraćanju mons. Beretić je istaknuo nauk sv. Terezije Avilske koja je rekla: »’Gospodin ne gleda toliko na veličinu djela, koliko na ljubav kojom se čine’. Jasno nam je poručila riječima koje i danas važe: ‘Voli, pa možeš raditi što hoćeš’. U njezinom časoslovu se nalazila glasovita misao: ‘Ništa neka te ne uznemiruje. Ništa neka te ne straši. Sve prolazi, Bog se ne mijenja. Strpljivost sve dostiže. Tko ima Boga, ništa mu ne manjka. Samo Bog dostaje’. To je sigurnost svete Terezije, ali i svakoga čovjeka, koji se osloni na Boga«, kazao je katedralni župnik.
Tijekom molitvenog bdijenja djevojke u nošnji čitale su molitve vjernika, a članovi dječjeg katedralnog zbora Zlatni klasovi su imali posebno mjesto pred moćnikom svetice.
Sveta misa pred moćnikom
U nedjelju 15. ožujka svečanu svetu misu pred izloženim moćima sv. Terezije Avilske služio je mons. Stjepan Beretić uz prisustvo mnoštva vjernika iz cijeloga grada. Tim povodom, u prigodnoj homiliji mons. Beretić je rekao: »Gospa i sv. Terezija su u našem gradskom grbu, u znaku nama najdražeg grada. Na slici su i našeg velikog oltara kao znak ljubavi. Pogledajte s koliko ljubavi Gospa grli, čuva i nama pruža svoga Sina. Terezija je ovdje prikazana u trenutku kad je seraf ranio njezino srce strelicom Božje ljubavi. I ova katedrala je za nas znak Subotice. Ponosni smo na nju kao i na gradsku kuću. Nema grada kojem se više radujemo. Ponosni smo na svoju zaštitnicu. Sv. Terezija je rođena prije 500 godina, a djeluje i danas u svijetu i u Crkvi. Djeluje molitvom i tako pomaže, podiže ovaj naš često tako tužan svijet. Dok danas slavimo, mi u molitvama mislimo na ljude koji su spasavajući malu djevojčicu zajedno s njome poginuli. Mislimo na sve ljude koji već dugo proživljavaju dane progona i straha. Dok je sav svijet u plamenu, ne smijemo ni povremeno gubiti vrijeme na beznačajne stvari! Tako je govorila sv. Terezija. Molitva pobjeđuje pesimizam. Molitva je izvor ovih pothvata. Ne dajmo se apatiji, latimo se molitve. Velika moliteljica, sv. Terezija nam pomaže molitvom i zagovorom«, dio je iz nedjeljne propovijedi.
Nakon misnog slavlja vjernici su imali priliku prići moćniku i moliti zagovor sv. Terezije od Isusa.
Relikvije i njihovo značenje
Moći ili relikvije, kako nam je pojasnio mons. Bertić, su posmrtni ostaci. Čitavo tijelo, jedan njegov dio ili pak samo čestica nekoga sveca ili blaženika čiji je kult od Crkve odobren. »Budući da se tim ostacima pridaje čudotvorna moć, u slavenskim su jezicima dobili naziv moći. Pravoslavni Srbi će reći mošti. Posuda ili škrinja u kojoj se čuvaju moći se zove moćnik ili latinski reliquiarium (relikvijar). U mnogim većim crkvama širom svijeta se čuvaju moći, relikvije nekoga sveca. U crkvi svetoga Roka u Subotici čuva se u malom relikvijaru djelić tijela blažene Marije Petković Raspetoga. U subotičkoj katedrali su dva mala moćnika s moćima svete Terezije Avilske, ali i moćnik s djelićem tijela svetoga Leopolda Bogdana Mandića«, pojasnio je mons. Stjepan Beretić i dodao: »Štovanje relikvija (moći) u katoličanstvu, pravoslavlju i budizmu počiva na vjerovanju da ostaci tijela ili predmeta svetog čovjeka imaju čudotvornu moć, a njihovo štovanje (u procesijama, doticanjem ili poljupcem) znači svečevu prisutnost i prenošenje čudotvorne moći. Prisutnost svetih moći ili predmeta kojim se svetac služio ili predmeta kojim je dotaknuto tijelo sveca čuva se kao što u svojoj novčarki nosimo fotografije dragih nam osoba ili u svojim kućama čuvamo neki predmet kojim se služio neki nama dragi pokojnik. Svete moći nam dozivaju u pamet duhovnu bliskost sveca čije moći častimo.«
Hrvatska karmelska provincija sv. Josipa upriličila je ovaj pohod svetičinih relikvija. Moćnik svete Terezije Avilske je iz Sofije stigao u Suboticu, te je u nedjelju odnesen u Đakovačko-osječku nadbiskupiju, nakon čega će biti prenijeti u Sloveniju i Austriju. Relikvija se nakon toga 27. ožujka, vraća na svoje stalno mjestu u Rim u crkvu santa Marila della Scala.