11.09.2009
Ozljede kod djece
Djeca mlađa od pet godina češće se ozljeđuju od starije djece, dok su ona mlađa od dvije godine u najvećoj opasnosti, jer nisu razvila osjećaj samozaštite. Pad sa stola za presvlačenje pelena jedan je od najčešćih načina ozljeđivanja djece do godinu dana.
Predškolska djeca su u najmanjoj opasnosti od ozljeda, ali statistika pokazuje kako se stvar mijenja kod djece između 12 i 13 godina. U toj skupini ozljede u sportu ili prometu su veoma česte.
Posjekotine, ogrebotine i rane
One su neizbježan dio svačijeg života i, srećom, ova oštećenja obično brzo zacijele. Ukoliko dođe do njih, treba odmah poduzeti dva osnovna koraka: očistiti ranu i zaustaviti krvarenje. Prije no što počnete pomagati djetetu, operite svoje ruke sapunom i toplom vodom. Zatim pustite da rana malo krvari, jer na taj način krv koja istječe ispira prljavštinu iz rane. Zatim operite ranu pod tekućom vodom blagim sapunom i nježnom krpicom za pranje radi odstranjivanja veće prljavštine. Nakon što ste očistili ranu, stavite na nju sterilnu gazu ili čisti komad tkanine, dok se ne osuši. Zatim možete staviti flaster ili zavoj te antibiotičnu mast. Ukoliko je krvarenje veoma obilno i nije stalo laganim pritiskom na mjesto ozljede, neophodno je pružiti ozbiljniju prvu pomoć pritiskom na veće krvne žile i čim prije potražiti liječničku pomoć.
Kod ubodnih rana, pokraj čišćenja rane, nanosi se antiseptična otopina i rana se nikako ne prekriva flasterom ili mašću.
Opekline
Djeca su podložnija težim opeklinama zbog toga što ima je koža tanja. Najčešće su opekline od dodira vrelog predmeta (peći, pećnice, pegle...), ili prolijevanja vrele tekućine po tijelu. Za prvu pomoć odmah odmaknite dijete od izvora opekline, skinite svu odjeću i nakit s opečenog dijela tijela i stavite opečenu kožu pod hladnu tekuću vodu, te kada bol popusti prekrijte kožu čistom suhom tkaninom. Ne nanosite nikakve masti, losione, maslac ili led. Ukoliko je opeklina jačeg stupnja, nakon što ste pružili prvu pomoć odvedite dijete kod liječnika.
Ozljeda glave
Ozljede glave su obično ozbiljnije ako dijete padne na tvrdu podlogu s visine koja je ista ili veća od njegove visine, ili ako je pogođeno teškim predmetom. Odmah pozovite liječnika ili hitnu pomoć ako u razdoblju od 6 sati poslije ozljede glave vaše dijete pokazuje bilo koji od sljedećih znakova:
gubitak svijesti
vrtoglavicu ili glavobolju koja traje duže od jednog sata i koja remeti normalne aktivnosti i/ili spavanje.
otežano buđenje
povraćanje, češće, jednom ili dva puta
krvarenje ili curenje vodenaste tekućine iz nosa ili uha, plavo-crne modrice oko očiju i iza ušiju, ulegnuće na lobanji
neuobičajeno bljedilo koje se ne povlači u prvom satu, a niti kasnije
teškoće pri hodanju ili nespretnost, ili nemogućnost pomicanja ruke, noge ili drugog dijela tijela
neuobičajen način govora ili ponašanja (nerazgovjetan govor, izuzetna razdražljivost)
nejednaka veličina zjenica
Iščašenja ramena i lakta
Ozljede lakta nastaju najčešće kada u žurbi ili zbog straha (jer je dijete krenulo iznenada na kolovoz ili u neku baru) roditelji naglo povuku dijete za ruku, kako bi ga vratili uz sebe. Jednako tako, ozljede ramena su česte kada roditelji podignu dijete u zrak držeći ga za šake i vrte ga ukrug ili kada dijete povremeno »leti« dok hoda između roditelja.
U trenutku nastanka ozljede bol je izuzetno jak. Nekada se zglob vrati sam na mjesto nakon prestanka djelovanja sile koja ga je izvela iz fiziološkog položaja. Ako nije došlo do spontanog vraćanja i taj bol i oštećena funkcija zgloba i dalje traju, treba dijete odvesti kod liječnika.