Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Kronologija od 11. do 18. rujna

11. rujna 1679.
 
Austrijska carska vojska pod zapovjedništvom vojskovođe Eugena Savojskog iznenadnim udarom kod Sente nanosi odlučan poraz osmanlijskim postrojbama. U žestokim borbama protiv Turaka osobito su se istaknule jedinice koje su činili srčani ratnici iz redova slavenskog življa, Dalmati, odnosno Bunjevci-Hrvati i Srbi.
 
12. rujna 1748.
 
 
Rođen je Mijo Mandić, učitelj, upravitelj škole, prosvjetni nadzornik, borac za uvođenje narodnog jezika u škole, pisac više udžbenika na bunjevačkoj ikavici, neko vrijeme knjižničar subotičke Gradske biblioteke, počasni građanin grada Subotice. Godine 1884. pokrenuo je novine, odnosno časopis Neven, koji izlazi s prekidima do tridesetih godina XX. stoljeća. Umro je 9. siječnja 1945.
 
13. rujna 1952.
 
Slavni hrvatski kipar Ivan Meštrović, koji tada živi i djeluje u Sjedinjenim Američkim Državama, izradio je poprsje Ambrozija Boze Šarčevića, istaknutog subotičkog rodoljuba, spisatelja i leksikografa. Poslije mnogo peripetija političke prirode, bista je izlivena u bronci te postavljena sred pijacete na početku Ulice Vladimira Nazora, s proljeća 1971. Kasnije je otuda premještena u perivoj ispred željezničkog kolodvora. 
 
14. rujna 1841.
 
Gradsko vijeće prihvatilo je plan podizanja palićkog perivoja, koji je potom uređen prema engleskom uzoru. Zasađeno je više tisuća sadnica raznovrsnog drveća i grmlja. Ovaj je vrt kasnije pejsažno uobličen u današnji Veliki park na Paliću.
 
15. rujna 1912. 
 
Poslije 4 godine gradnje, unutarnjeg uređenja i opremanja, svečano je otvorena nova, treća po redu – današnja zgrada Gradske kuće. Podignuta je prema projektima arhitekata Dezsőa Jakaba i Marcela Komora, a koji sat kasnije širom su raskriljena vrata kupališta i ljetovališta Palić.
 
15. rujna 1964.
 
Preminula Marija Vujković Cvijin, prozna spisateljica. Autorica je više pripovijesti, romana, priča za djecu, rječnika i dr. Važnije djela: Tereza se obratila i druge novele, Vera Novakova, Valjda je tako moralo bit … i dr. Rođena je 25. svibnja 1900.
 
16. rujna 1984.
 
U 77. godini preminula je Klara Peić, popularna kazališna umjetnica, iz redova glumačke garde koja je utemeljila Hrvatsko narodno kazalište u Subotici 1945. godine. 
 
16. rujna 2001.
 
U Skerlićevoj ulici u Subotici otvoren je vrtić Sunčica, prvi vrtić na hrvatskom jeziku u Srbiji. Tom prigodom minutom šutnje iskazana je sućut zbog žrtava terorističkog napada na New York i Washington.
 
*
 
U predvorju Gradske kuće, u sklopu obilježavanja Dana europske baštine, otvorena je zanimljiva izložba: Subotica – grad na rijeci – prijedlog revitalizacije Strossmayerove ulice, prema ideji mr. arhitekture Antuna Rudinskog.
 
17. rujna 1919.
 
Preminuo je arhitekt Titus Mačković. Studirao je u Beču, Aahenu i Zürichu. Za njegovo ime vezana je izgradnja više desetina građevina u zadnjem desetljeću XIX. i početkom XX. stoljeća, u razdoblju najintenzivnije urbanizacije Subotice, kada je na njenom čelu devetnaest godina gradonačelnik Lazar Mamužić. T. Mačković je bio vrstan graditelj i vlasnik prve industrijske ciglane velikog kapaciteta u cijelom kraju.     
 
18. rujna 2008.
 
Osmi svezak Leksikona podunavskih Hrvata – Bunjevaca i Šokaca pojavio se u nakladi Hrvatskog akademskog društva u Subotici. Na 76 stranica obrađeno je 115 natuknica pod slovom »G«, počevši od prikaza naselja Gabrić i drugih naselja, zatim 11 članova obitelji Gabrić, više glasila, športaša, te istaknutih javnih osoba, uglednika, pjesnika i dr. 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika