Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Od opasnog medicinskog - bezopasni komunalni otpad

U Srbiji se godišnje stvori oko 40.000 tona medicinskog otpada i 1/5 spomenutog otpada spada u opasne izvore zaraza. Zbog toga je i bilo neophodno urediti sigurno upravljanje medicinskim otpadom. Ministarstvo zdravlja, zajedno s Europskom agencijom za rekonstrukciju, pokrenulo je projekt vrijedan sedam milijuna eura, po kome su u 10 bolnica u Srbiji postavljeni strojevi koji opasni medicinski otpad pretvaraju u bezopasni komunalni otpad. 
Prije godinu dana u Općoj bolnici u Subotici počelo je razdvajanje medicinskog otpada. Prvi regionalni centar za uništavanje ove vrste opasnog otpada počeo je s radom u Subotici 28. kolovoza, a prethodno je dva mjeseca bio probni rad. U spomenutoj bolnici se uništava otpad koji se stvara u domovima zdravlja u Bačkoj Topoli, Malom Iđošu, Čantaviru, Kanjiži, a od skora dopremaju ga i privatne klinike, kao i Veterinarski centar. Na mjesečnoj se razini u prosjeku uništi oko 5500 kilograma infektivnog otpada. Do prije godinu dana je infektivni otpad odlagan zajedno s komunalnim, a završavao je na gradskim deponijima, potpuno neobrađen i opasan za okolinu. 
»Uređaji za tretman otpada su jednostavni za rukovanje. Koristi se tehnologija termalne dezinfekcije, putem koje se stvara neaktivan i neopasan otpad. Važno je što se ova vrsta otpada na pravi način tretira na mestu nastanka«, objašnjava p.r. Opće bolnice u Subotici Dragana Penčić.
Odlaganje infektivnog otpada na siguran i ekološki prihvatljiv način realizira se u okviru projekta Razvoj upravljanja medicinskim otpadom, kojeg realizira Ministarstvo zdravlja Srbije uz podršku Europske agencije za rekonstrukciju.
»Uništavanje otpada se obavlja u dva segmenta. Prvo se u drobilici uništava, a onda sterilizira i transportira. Sve se radi u skladu s propisima Europske Unije i zadovoljni smo«, objašnjava koordinatorica za medicinski otpad Svetlana Vuković. 
Izgradnja objekta za uništavanje medicinskog otpada koštala je 50.000 eura, financirala je AP Vojvodina, dok je aparate doniralo Ministarstvo zdravlja Republike Srbije. Cjelokupan projekt u zemlji za postavljanje centara za uništavanje medicinskog otpada iznosi sedam milijuna eura.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika