Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Papirologija zahtijeva stručnjake

Nakon nekoliko najava, sredinom srpnja konačno je raspisan natječaj IPA programa prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija, koji pravnim osobama nudi mogućnost dobivanja bespovratnih sredstava za realizaciju projekata ekonomskog razvoja (posebice turističkih potencijala), zaštite okoliša, te promicanja dobrosusjedskih odnosa (program »ljudi-ljudima«). Rok za predaju projekata je 16. listopada, što znači da je onima koji su pristupili ovome poslu, za dostavu projektne dokumentacije ostalo tek nešto više od mjesec dana. Ipak, oni koji ne sustignu ovogodišnji »krajnji rok« imat će prilike sudjelovati na sljedećim natječajima budući da navedeni IPA program traje do 2013. godine.
Shvaćajući mogućnosti navedenog programa, Hrvatsko nacionalno vijeće ponudilo je pomoć udrugama, ponajprije u smislu upućivanja na stručnjake s područja pisanja projekta. »Nakon otvaranja prvog poziva za dostavljanje projekta i održanih info-dana u Srijemskoj Mitrovici i Somboru, uputili smo dopis udrugama da nam se do 30. kolovoza 2009. godine obrate ukoliko su zainteresirani za ove projekte ili neku vrstu pomoći. Istodobno smo održali sastanak s ovom temom s direktorom regionalnog Centra za razvoj malih i srednjih privatnih poduzeća iz Subotice Branislavom Malagurskim, s obzirom da se oni bave izradom takvih i sličnih projekata. Koliko je meni poznato niti jedna udruga nije izravno kontaktirala HNV ili zatražila pomoć. Mene su osobno kontaktirali iz HKUD-a ‚Vladimir Nazor‘ iz Sombora u svezi s pomoći, a ja sam ih uputio na agenciju u Subotici koja se bavi time«, kaže za HR član Izvršnog odbora HNV-a zadužen za kulturu Željko Pakledinac. 
On ističe važnost pronalaženja prekograničnog partnera. »Udruga ‚Urbani Šokci‘ iz Sombora ušla je u projekt sa ‚Šokačkom granom‘ iz Osijeka, ali to je suradnja koja godinama traje. Tako će udruge iz južnog Podunavlja, iz Vajske i Plavne, ove godine pokušati u Hrvatskoj naći partnera za sljedeću godinu, s obzirom da ovaj projekt traje do 2013. godine«, kaže Pakledinac.
 
Kosidba i slama kao 
poveznice
 
Najmnogočlanija hrvatska udruga u Vojvodini, Hrvatski kulturni centar »Bunjevačko kolo« iz Subotice, radi na izradi projekta koji, prema natječajnoj klasifikaciji, spada u kategoriju ekonomskog razvoja (turizma), a iznos za njegovu realizaciju je 200.000 eura. Njihov prekogranični partner iz Republike Hrvatske je Turistička zajednica Općine Županja. 
»Poveznica u projektu su naša i njihova žetvena manifestacija«, kaže nam Davor Dulić, predsjednik Izvršnog odbora HKC-a »Bunjevačko kolo«. »Oni rade prikaz žetve u prošlosti, mi radimo žetvenu svečanost ‚Dužijancu‘. Ukratko, cilj projekta je pravljenje infrastrukture za jednu kvalitetnu organizaciju kosidbe, koja bi vjerojatno uvijek bila na istoj lokaciji«, kaže Dulić. 
Kao najveći problem s kojim se pri pisanju projekta u »Bunjevačkom kolu« susreću, Dulić navodi previše »papirologije«, ali dodaje kako su za taj posao angažirali stručnjaka.
U nimalo lak i jednostavan posao pisanja ovakvih projekata uključuje se i Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo »Matija Gubec« iz Tavankuta, potvrdili su nam u toj udruzi. Prijedlog njihova projekta odnosit će se na suradnju s udrugom »Slama«, koja organizira istoimeni Land Art festival u mjestu Lug, u Baranji. Poveznica ovih dviju kolonija je umjetničko stvaranje u tehnici slame, a pregovori oko početka izrade projekta još su u tijeku.
»Trenutačno je u izradi logistički plan«, kaže Ljubica Vuković-Dulić, potpredsjednica HKPD-a »Matija Gubec«. »Početna zamisao je da projekt traje dvije godine, odnosno 24 mjeseca, s obzirom da su obje kolonije sezonskog karaktera i moraju se održati tijekom ljeta. U sklopu projekta organizirale bi se likovne kolonije, skupovi, razmjena djece koja bi sudjelovala u likovnim radionicama. Kolonije u tehnici slame u objema državama održavale bi se u terminima kao što je to bilo i do sada, ali bi umjetnici iz Baranje bili gosti tavankutske kolonije i obratno, te bi i njihova djela bila predstavljena na izložbama i u Hrvatskoj i u Srbiji«, kaže Vuković-Dulić.
Stav vodstva udruge, kako ističe, jest da će se u projekt trebati uključiti i stručnjaci koji se profesionalno bave pisanjem projekata, najvjerojatnije Centar za razvoj malih i srednjih poduzeća i poduzetništva iz Subotice.
Projekt bi trebao biti završen do kraja ove godine, a iznos sredstava za realizaciju planiranih aktivnosti je 30 tisuća eura. 
 
Šokačka suradnja
 
Na IPA natječaj Srbija-Hrvatska svoj zajednički projekt planiraju prijaviti dvije udruge građana – »Urbani Šokci« iz Sombora i »Šokačka grana« iz Osijeka. Radni naziv projekta je »Da se ne zaboravi«, a ukupna vrijednost projekta bila bi, kako procjenjuju, oko 80.000 eura, polovica po podnositelju. 
Projekt obuhvaća pet segmenata: dvije radionice i tri uvjetno rečeno književna događaja, kaže predsjednica UG Urbani Šokci Marija Šeremešić. »Projektom planiramo radionice zlatoveza i pripreme starih ‚ila‘. Sve će to biti praćeno istraživačkim radom s obiju strana i prezentacijom starih šokačkih jela.«
U planu je također izrada monografije o Bačkom Monoštoru koja bi bila objavljena u eksluzivnom izdanju, a uz to i promocije spomenute knjige. Projekt »Da se ne zaboravi« ponudio bi i pjesničke večeri, kao i književne radionice. 
»Središnji događaj u okviru projekta je okrugli stol‚ Urbani Šokci, koji se održava u dvama gradovima – Somboru i Osijeku, a tema bi bila ‚Geografija pamćenja‘«, kaže Marija Šeremešić. 
Stručnu pomoć u pisanju projekta, kaže, dobivaju od Ekonomskog fakulteta iz Osijeka, tako da ih neiskustvo na tom polju ne smeta. Međutim, kao glavni problem Marija Šeremešić ističe neispunjavanje tzv. »financijskog kapaciteta«. »Kao mlada udruga nismo u mogućnosti imati 15 posto traženih sredstava na računu, što se zahtijeva od aplikanata. Naš partner ‚Šokačka grana‘ je našla garancije za to, dok je nama to problem. U cilju rješavanja tog pitanja vodim razgovore s hrvatskim institucijama čije je sjedište u Subotici. Ako ne nađemo potporu kod njih, okrenut ćemo se institucijama lokalne samouprave u Somboru. Inače, ako ne osiguramo pokriće, sve bi moglo ‚pasti u vodu‘, iako je projekt doveden do pred kraj pisanja«, objašnjava naša sugovornica.  
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika