Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Roditelji i škola

Svaki početak je težak, pa tako i polazak u školu. Ne samo da će vaše dijete imati hrpu obveza i da svaka bilježnica, knjiga ili neki dio školskog pribora dodatno košta, nego će se i vaše obveze promijeniti. Susret djeteta s prvim problemom trebat će riješiti, ali na strpljiv i njima prihvatljiv način.
Osim posla i svih drugih životnih problema današnjice, roditelji imaju obvezu pomoći svom djetetu. Ne raditi umjesto njega, nego mu pomoći prebroditi krize ili eventualne neuspjehe. U školskoj dobi dijete se susreće s dodatnim problemima i često mu je mišljenje učiteljice ili nekog prijatelja vrednije od mišljenja roditelja. Upravo zbog toga morate imati strpljenja i razumijevanja za dijete. Ukoliko zatreba, savjetujte se s učiteljicom ili stručnom službom škole. Kvalitetna suradnja i redovita razmjena informacija važni su za zajednički uspjeh u odgoju i obrazovanju djeteta. 
 
Učite kroz igru
 
Evo nekoliko prijedloga kako kroz igru kod djeteta razvijati koncentraciju, povećan rječnik, maštu, razmišljanje, kao i grafomotoriku. 
Napravite raznobojne kartice i na njih napišite velika tiskana slova. Kartice dijete može koristiti i kao podsjetnik dok ne nauči sva slova, a možete ih iskoristiti i u igri koju će svako dijete prihvatiti. Primjerice: kartice možete izmiješati i dati djetetu da izvuče jednu. Naglas imenujte izvučeno slovo i zadajte djetetu da se prisjeti što više riječi koje počinju na to slovo. Nakon što završi, pokušajte i vi predložiti nekoliko riječi (pazite da one budu jednostavne i prilagođene dobi) kako bi ih dijete postupno usvojilo. Svakako, ovu igru možete igrati i bez kartica, dok nešto radite po kući, vozite se autom ili čekate u redu.
S djetetom možete raditi i jednostavne predvježbe za usvajanje čitanja i pisanja. Izrecite glasno jednu riječ (počnite s kratkim i poznatim riječima), a zadatak djeteta je da kaže koje je glasove čuo u toj riječi (npr. vi kažete »tata«, a dijete »ta-ta«). Duljinu i težinu riječi postupno povećavajte.
Igru možete igrati i u suprotnom smjeru, tako da vi govorite glasove, a dijete pokuša pogoditi koja je to riječ. Na taj način dijete će lakše prihvatiti manje poznate riječi, povećat će svoj rječnik i riječi će ispravno napisati. 
Isto tako vaš stan na neko vrijeme možete pretvoriti u malu galeriju vašeg umjetnika, koji će rado crtati. Osigurajte mu dovoljno kreativnog pribora (bojica, flomastera, olovaka). Vi možete započeti crtež ili mu ispričati neku priču. Dijete neka nastavi i kreira vlastito umjetničko djelo koje će se naći na zidu njegove sobe ili nekog drugog kutka u stanu. To može biti nešto konkretno, ali i jednostavne različite kompozicije linija i oblika. Na taj ćete način pridonijeti razvoju grafomotorike, kao i kreativnosti. Nakon što skupite nekoliko crteža, možete organizirati i malu izložbu djetetovih radova u krugu obitelji. Bake i djedovi rado će se odazvati.
Možete skupa napraviti i zanimljivu i djeci primamljivu slikopriču. Dijete neka piše riječi koje su mu poznate i koje zna, a ostatak priče neka budu male sličice koje ste skupa nacrtali. 
Ideja i primjera ima puno, no bit svega jest na pravi način pomoći svom prvašiću. 
 
Nekoliko jasnih pravila
 
Vaša djeca su vaša obveza; iako ste umorni od posla, morate im strpljivo pomagati u školovanju. 
Nikada nemojte pisati zadaće djetetu ili izvršavati bilo koju njegovu školsku obvezu.
S djetetom ne smijete svaki dan sjediti kada uči; škola je njegova obveza.
Morate djetetu osigurati mir za vrijeme učenja; obiteljske razmirice pokušajte odgoditi.
Nemojte djeci prijetiti učenjem ako nešto skrive; učenje nije kazna.
Nikada pred djetetom ne komentirajte nastavnike; otvoren razgovor o nastavniku će pomoći, ali »tračanje« neće riješiti problem – puno ćete više napraviti ako nekog nastavnika pohvalite, jer onda djeca stječu pozitivan stav prema školi.
Ponekad ispitajte dijete o događajima u školi, pokažite da ste zainteresirani i pitajte ga treba li mu pomoć.
Kad god ste u prilici pokažite kako je vama školsko gradivo pomoglo u životu (pokažite kako znanje iz škole ima svoju uporabnu vrijednost).
Ako je ikako moguće, nemojte štedjeti na školovanju; kupujte knjige (rječnike, enciklopedije, atlase, književna djela), uključite dijete u aktivnosti u kojima nešto uči (glazbena škola, strani jezik, informatika, folklor, sportske grupe...). 
I na kraju, nemojte zaboraviti pohvaliti njegov uspjeh ili nagraditi trud, ali nikad nemojte novcem ili darovima kupovati ocjene.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika