Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Raznovrsne radionice namijenjene mladima

Završnom priredbom, u petak 28. kolovoza u Subotici je okončan petodnevni, drugi etno kamp u organizaciji Hrvatske čitaonice u kojem je sudjelovalo skoro pedeset učenika osnovnih škola koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku.
»Hrvatska bunjevačka nošnja« bila je glavna tema ovogodišnjeg kampa u kojem nije bilo dovoljno mjesta za svu djecu koja bi željela boraviti od 10 do 17 sati svakoga dana u dvorištu Hrvatske čitaonice. Stoga je organizator okupio ponajprije svoje članove, recitatore i glumce Male scene, a potom djecu roditelja koji su pomagali i voditelje radionica. 
Bunjevačku nošnju sudionicima kampa pokazali su Grgo i Dominika Pikuović, obuću (od drvenih klompi i papuča do čizama) je pokazao Ivan Piuković, a ženske papuče je pokazao i ispričao zanimljivu priču »papučoš« Dejan Kovač. Slavica Temunović pokazala je djevojčicama tajne krojačkog zanata pa je u ovoj radionici u novo bunjevačko »ruvo« obučeno desetak lutaka. Osim nošnje djeca su naučila plesati dvije bunjevačke igre, ali nije izostao ni moderni ples u kombinaciji s izvedbom popularnih hrvatskih pjesama. 
Okupili su se u kampu i tamburaši koje su pripremili profesori Mira i Vojislav Temunović. Dobru atmosferu širili su tamburaši ansambla »Klas«, ali i Dajana Šimić koja je djecu naučila igrati »Jastuk tanca« i »Rokoko«, a omiljenu pjesmu i koreografiju »Stojim na kantunu« više nitko nije morao učiti budući da je dan završavao ovom pjesmom i plesom. 
Glumačka radionica pod vodstvom Marjana Kiša i asistentice Ivane Rudić privukla je najviše djece, a bilo je više onih koji su uživali gledajući zanimljive probe. Uz velik broj radionica, djeca su oduševljeno prihvatila jedan dan izleta na Bunarićko svetište. 
Da je cilj postignut napose je pokazala završna priredba na kojoj su djeca glumila, pjevala, plesala, a središnja točka bila je modna revija. Upravo su ovdje djeca pokazala ljubav prema nošnji opisujući i ponosno pokazujući svilu, šling, piket, mušku nošnju, čizme, šešir, pa čak i »kraljičke krune«.
Koliko je teško ili korisno organizirati ovakav vid druženja svjedoči predsjednica Hrvatske čitaonice Katarina Čeliković: »Kada voliš djecu, lako se daš nagovoriti na nešto ovako zahtjevno. Međutim, roditelji su s toliko ljubavi pomagali da se ovo nije moglo odbiti. U rad se uključila i moja zamjenica, agilna Bernadica Ivanković, bez koje bi ovo bilo teško izvesti. Ono što me posebno raduje jest da su se uključile učiteljice Marina Kovač i Sanja Dulić, kao i mnogi čuvari naše tradicije. Pomoć je i ovoga puta stigla iz Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, dio sredstava je iz pomoći Republike Hrvatske, a tu su i mnogi donatori. Održavanje kampa je pomoglo Hrvatsko nacionalno vijeće, a logističku potporu dali su Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Gradska knjižnica.«
Hoće li se ovakav vid rada s djecom nastaviti nije izvjesno jer se zna koliko će dugo netko moći ovako velik posao raditi samo iz ljubavi. Bernadica Ivanković smatra da je potrebno mnogo češće organizirati ovakva druženja djece te najavljuje sljedeće radionice:
»Voljeli bismo uskoro okupiti naše članove koji će se opredijeliti za rad u recitatorskoj, literarnoj ili glumačkoj sekciji. Ali, također planiramo pokrenuti radionice koje će do Božića izraditi predmete za humanitarne akcije«, kaže Bernardica Ivanković.
Organizatori obećavaju da će se iduće ljeto kamp odvijati u nekoliko termina kako bi što više djece sudjelovalo u korisno utrošenom raspustu. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika