04.09.2009
Promišljeno mešetarenje
Udruga malih dioničara Soli-darnost ATB Severa traži od mjerodavnih institucija da preispitaju i ponište odluku poslovodstva poduzeća o obezvređivanju njihovih dionica. Predsjednik udruge Vanja Dragojlović navodi kako je vlasnik gubitak iz poslovanja pokrio umanjenjem kapitala te time izravno umanjio broj dionica.
»Time su mali dioničari oštećeni i Solidarnost traži od mjerodavnih vlasti, tijela i institucija da se ovo preispita, jer umanjiti broj dionica za deset puta je frapantna stvar. Znači li to da će sljedeći korak biti umanjenje dionica do obezvređivanja i da vlasniku ostaje stopostotno vlasništvo? Mi to ne možemo dopustiti, premda znamo kako zakon, bar što se tiče zaštite malih dioničara, nije na našoj strani. Vjerujemo da će vlast koja treba štititi prava i interese građana, a mali dioničari su valjda i građani ove zemlje, reagirati na argumente koje iznesemo, preispitati i osporiti to što je za deset puta umanjen broj dionica.«
Dragojlović kaže kako je tekst sa zahtjevom poslan Centralnom registru papira od vrijednosti, Agenciji za privatizaciju i predsjedniku Vlade Mirku Cvetkoviću, jer je i država oštećena – budući da je vlasnik 15 posto dionica ATB Severa. Dragojlović očekuje da će zahtjevi dioničara dati rezultate.
»Iznijet ćemo ozbiljne argumente od kojih je jedan i zahtjev da se preispita gubitak koji je nastao u poslovanju poduzeća. Jedna su stvar papiri koje je poduzeće preko revizije pustilo mjerodavnim institucijama, ali mi inzistiramo na tome da vidimo što je stvarna suština gubitka. Kontrola papira je jedno, jer onaj tko mešetari ne radi to uličarski, nego preko papira koji su verificirani. Ali da vidimo – jesu li su imali pravo i smjeli baš ovako uraditi«, kaže Dragojlović.
On navodi kako je velik broj radnika donedavno imao po stotinu i više dionica i posljednjom odlukom o smanjenju kapitala njihov broj je desetostruko manji. Dioničari su također nedavno dobili i ponudu od poduzeća o otkupu njihovih dionica po cijeni od 130 dinara, što je za dioničare neprihvatljivo.
Dragojlović kaže kako su u posljednjih pet godina od prodaje u Severu ugašeni svi programi, osim proizvodnje malih i srednjih motora, a otpušteno je 1600 radnika. Navodi i kako mnoge stavke iz kupoprodajnog ugovora nisu realizirane, prije svega kada je riječ o investicijama i isplatama radnika. Premda je jedna od glavnih ponuda kupca, u vrijeme kada je sklopljen ugovor o kupoprodaji, bila modernizacija, u tvrtku nije unesena niti jedna tehnološka inovacija, već se radi po programu od prije trideset godina. Novi vlasnik također nije ispunio obvezu iz ugovora o isplati uposlenima u Severu duga nastalog od 1997. do 2002. zbog umanjenja plaća i mnogi sudski procesi zbog odbijanja vlasnika da to uradi još se vode.