Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Proslava u sjeni krize i neizvjesnosti

U povodu 1. rujna i 230. obljetnice otkako je Subotica dobila status slobodnog kraljevskog grada, Dan grada obilježen je svečanom sjednicom i uručenjem zvanja »Počasni građanin« i priznanja »Pro urbe«. Podsjećajući na sjajnu povijest Subotice, predsjednik Skupštine grada Jenő Maglai je rekao kako je odluka tadašnjih gradskih otaca bila plod hrabrosti, ali i vizije kasnijeg napretka Subotice koji je rezultirao njenim velikim ekonomskim i kulturnim razvojem, te da i vrijeme u kojemu danas živimo zahtijeva hrabrost, ali i ozbiljnost u suočavanju s problemima.
Gradonačelnik Saša Vučinić u svom je govoru, kao temeljne poruke, istaknuo regionalnu suradnju i očuvanje dobrih međuetničkih odnosa, ali i odlučan početak racionalizacije javnog sektora. Suradnja s partnerskim gradovima, Osijekom i Segedinom, te drugim gradovima u regiji najbolji je način za nadvladavanje krize i prečica na putu ubrzanog razvoja, rekao je Vučinić te istakanuo kako su dobri međuetnički odnosi dostignuće kojim se Subotičani ponose, ali i dostignuće koje u kontinuitetu moramo obraniti.
»Financijski problemi s kojima se suočavaju čitav svijet, Srbija, pa i naš grad, kao i socijalni problemi koje kriza donosi sa sobom pogodno su tlo za sve one koji bi svoj politički uspon da postignu na račun širenja međunacionalne mržnje. Zbog toga je velika odgovornost svih političkih aktera našeg grada da zajednički djeluju u nastavku dobre političke tradicije, međusobnog uvažavanja, širenju ideje tolerancije i kulture dijaloga, jer je adekvatna politička stabilnost najbolji preduvjet uspješnog suočavanja s drugim narastajućim problemom, a to su socijalni problemi«, rekao je Saša Vučinić. 
Na svečanoj sjednici Saša Vučinić i Jenő Maglai uručili su zvanje Počasni građanin akademiku dr. Anti Sekuliću i pjevaču Zvonku Bogdanu, te priznanja Pro urbe nekadašnjem nogometašu Spartaka Milošu Glončaku, ravnatelju Međunarodnog festivala kazališta za djecu Slobodanu Markoviću, pjesnikinji Mariji Šimoković, kazališnom redatelju Andrásu Urbánu, knjižničaru Miletu Tasiću i košarkaškom treneru Karlu Kopiloviću.
Zahvaljujući onima kojima su se zauzimali da bude upisan u povijest grada kao počasni građanin, dr. Ante Sekulić je istaknuo kako duboko vjeruje u napredak Subotice, grada u kojemu se stoljećima znalo živjeti i suživjeti. »Ovaj je grad gradio svoju uljudbu, utemeljio je i osnivao škole, ali je ovaj grad gradio sebe i u umjetnosti. Ako se stoljećima tu znalo živjeti i suživjeti, onda i sada možemo jedni u drugima pronaći dobrotu, a ne ono što je zlo. Čuvajte slobodu i ljepotu ovoga grada«, poručio je Sekulić. 
U ime dobitnika priznanja Pro urbe zahvalila je Marija Šimoković: »Teško je ne biti sretan u ovom trenutku, ne samo zbog činjenice što Subotica iz godine u godinu, na ovaj ili onaj način, pokušava priopćiti kako poslovica ‘Nitko nije prorok u svom selu’ ovdje ne važi, već i zato što nagrada kojom to grad verifiicira traje više od 15 godina.« 
Svečanoj sjednici Skupštine grada, osim vijećnika, nazočili su i veleposlanici Republike Hrvatske i Republike Mađarske Željko Kuprešak i Imre Varga, konzuli generalnih konzulata Hrvatske i Mađarske u Subotici Ljerka Alajbeg i Ferenc Nagy, dosadašnji dobitnici zvanja Počasni građanin i priznanja Pro urbe, predstavnici partnerskih gradova Kotora, Osijeka, Veszprema, Kiskunhalasa, Bácsalmása i Segedina, predstavnici Vlade Srbije Nadica Momirov, Tomislav Stantić i Nebojša Janjić, predstavnici Izvršnog vijeća Vojvodine, partnerskih gradova i općina u Vojvodini (Novi Sad, Mali Iđoš, Ada, Bačka Topola, Čok, Senta i Kanjiža), vjerskih zajednica, te gradskih institucija.
Inače, program proslave Dana grada traje od 29. kolovoza do 6. rujna i obilježen je nizom manifestacija, koncerata i izložbi. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika