04.09.2009
Obećanja više nisu dovoljna
Za građane Srbije dobra je vijest da povećanja PDV-a (za sada) neće biti, ali rast inflacije i daljnji pad standarda i dalje su realnost. Vlada Srbije mora, prema dogovoru s izaslanstvom Međunarodnog monetarnog fonda, do listopada dokazati kako najavljene reforme državne administracije neće ostati mrtvo slovo na papiru, nego da će dati konkretne rezultate. Nakon pregovora završenih u utorak u Beogradu, šef misije MMF-a za Srbiju Albert Jeger izjavio je kako je postignut dogovor da se odgodi zaključenje druge revizije aranžmana i da se kombinira s trećom, koja je planirana od 20. listopada. On je potvrdio i kako je MMF od srbijanske vlade tražio povećanje stope PDV-a kako bi se pokrio deficit proračuna, ali da su dobivena uvjeravanja kako za tim nema potrebe, budući da će deficit biti pokriven iz drugih izvora.
»Fond je Srbiji odobrio povećanje proračunskog deficita s 3 na 4,5 posto u 2009. godini«, rekao je Jeger. »Očekujemo da se proizvodnja u Srbiji stabilizira u drugoj polovici godine i da pad domaćeg bruto proizvoda bude 4 posto u 2009. godini. Mi smo više nego spremni poduprijeti ideju reformi javnog sektora, ali bismo voljeli vidjeti konkretne planove i akcije.«
Dužnosnik MMF-a pohvalno se izrazio o monetarnoj politici Srbije, posebice u svezi sa stabilnim deviznim rezervama Narodne banke Srbije i stabilnošću bankarskog sektora, ali je ukazao da je stopa inflacije u Srbiji i dalje visoka u odnosu na druge zemlje regije.
Srbijanska ministrica financija Diana Dragutinović, optimistički je najavila kako plaće u javnom sektoru i mirovine u ovoj godini neće biti smanjivane, te da nema potrebe za povećanjem poreza, jer je »proračun do sada restriktivno izvršavan«.
Ipak, ovih i idućih dana prezaposlena ministrica podsjetila je kako kolokvijalno nazvane reforme u biti znače smanjenje troškova, te da najavljeno preuređenje mirovinskog sustava, socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva i državne administracije trebaju donijeti uštedu od 20 do 25 milijardi dinara na godišnjoj razini. S druge strane, to je rez koji neminovno donosi socijalne komplikacije i upravo je to razlog što su sve dosadašnje reforme državnog sektora bivale završene prije nego što su uopće i počele.
»Sva ministarstva morat će dostaviti jasan plan ušteda kako bismo spremno dočekali misiju MMF-a u listopadu«, kategorična je Diana Dragutinović najavljujući kako se već sada radi na nacrtu proračuna za 2010. i da će njime biti predviđen iznos za otpremnine za višak u državnoj upravi.
Idućih će tjedana, dakle, vlast biti preokupirana pripremanjem neophodnih zakona, a MMF-u, Srbiji inače prilično naklonjenom, ubuduće više neće biti dovoljna samo pusta obećanja, nego će uplata druge i treće tranše stand by aranžmana, vrijednih ukupno oko 1,2 milijarde eura, ovisiti o spremnosti srbijanskih vlasti da uistinu uđu u obračun s prevelikom državnom potrošnjom, tzv. stoglavom aždajom.
Pojedini ekonomski stručnjaci i dalje su skeptici i smatraju kako će, kao i u Hrvatskoj, povećanje PDV-a biti neophodno, ako ne ove, onda iduće godine, jer je bez toga »Vladina računica neodrživa«.