Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Intenzivnijom suradnjom do boljeg ostvarivanja manjinskih prava

Na znanstvenom skupu »Hrvatsko-srpski odnosi: politička suradnja i nacionalne manjine«, koji je od 25. do 27. kolovoza održan u Golubiću, u Općini Obrovac u Hrvatskoj, sudjelovali su i predstavnici Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini – predsjednik Petar Kuntić i dopredsjednik Dujo Runje, koji su se tom prigodom sastali s predstavnicima Srpskog narodnog vijeća i Samostalne demokratske srpske stranke u Hrvatskoj – prof. dr. Miloradom Pupovcem i dr. Vojislavom Stanimirovićem.
 
Slični problemi
 
Predsjednik DSHV-a Petar Kuntić smatra kako je ovo bio najuspješniji od dosadašnjih razgovora predstavnika dviju zajednica. Prema njegovim riječima, srpska manjinska zajednica u Hrvatskoj ima veoma slične probleme kao i hrvatska manjinska zajednica u Srbiji, među ostalim i po pitanju zastupljenosti u predstavničkim tijelima.
»Srpska zajednica u Hrvatskoj postavlja pitanje izmjene pojedinih dijelova zakona o izborima u svezi s manjinskim strankama. I mi u Srbiji ćemo zasigurno imati problema ako dođe do promjene izbornog zakona, jer više nećemo moći sudjelovati u radu Skupštine Srbije onako kako smo to mogli do sada«, kaže Kuntić podsjećajući kako Hrvati u Srbiji sa sadašnjim izbornim zakonom vjerojatno neće imati svog predstavnika u republičkoj skupštini, dok Srbi u Hrvatskoj smatraju kako, iako imaju zajamčena mjesta u Hrvatskom saboru, postoji problem odgovarajuće zastupljenosti, jer dosadašnja tri zastupnika ne predstavljaju pravi odnos snaga.
Kuntić ističe i kako je jedinstveno mišljenje svih sudionika razgovora da se manjinska prava u sadašnjem srbijanskom i hrvatskom političkom kontekstu mogu najbolje ostvarivati uz angažiranje političkih stranaka s nacionalnim predznakom.
 
 
»Oživjeti« međudržavni sporazum
 
Dopredsjednik DSHV-a Dujo Runje ističe kako je na susretu u Golubiću dogovoreno intenziviranje suradnje među političkim predstavnicima dviju manjina, kao i između Srpskog narodnog vijeća i Hrvatskog nacionalnog vijeća, kako bi se radilo na »oživljavanju« međudržavnog sporazuma te time bolje ostvarivala manjinska prava.
»Daljnji razgovori i susreti trebali bi pomoći unapređenju položaja ovih zajednica u domicilnim državama. Prije svega u području prosvjete i kulture, kada su u pitanju Hrvati u Srbiji, gdje se proklamirana prava ostvaruju tek djelomice, i praktički je uređivanje ovih područja još na početku«, kaže Dujo Runje.
Prema njegovim riječima, obrazovanje Srba u Hrvatskoj je bolje riješeno. »Treba imati u vidu da u Hrvatskoj postoji katedra za srpski jezik, da je tamo odavno riješeno pitanje tko može predavati i s kakvim kvalifikacijama. Hrvatska izdvaja veća sredstva za tiskanje prevedenih udžbenika i nemaju nikakvih problema. Kod nas, međutim, počinje nova školska godina, a već osam godina elementarne stvari nismo apsolvirali. To su, primjerice, pitanja udžbenika ili lektorata«, kaže Runje.
 
Promicanje suradnje 
kroz dijalog
 
Znanstveni skup »Hrvatsko-srpski odnosi: politička suradnja i nacionalne manjine« organizirao je Centar za povijest, demokraciju i povjerenje iz Novoga Sada, a potporu su dali udruga Dijalog-Zagreb, Grad Obrovac, Srpsko narodno vijeće, Grad Novi Sad, Ministarstvo za dijasporu Republike Srbije i  Komesarijat za izbjeglice Republike Srbije. Jedan od organizatora i sudionika skupa bio je prof. dr. Janko Veselinović, zastupnik u Narodnoj skupštini Republike Srbije i predsjednik skupine zastupnika srpsko-hrvatskog prijateljstva u srbijanskom parlamentu.
Na skupu su sudjelovali stručnjaci s instituta i sveučilišta u Novom Sadu, Beogradu, Zagrebu i Rijeci. Cilj skupa je promicanje suradnje kroz dijalog, kako bi se bolje razumjela ne tako davna prošlost ova dva naroda i kako prošlost ne bi opterećivala današnje odnose. »Dogovoreno je da će iduće godine predstavnici Hrvata dobiti snažniju i značajniju ulogu, gdje bi izlagali svoje radove i iznosili svoja gledišta«, kazao je Runje. 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika