04.09.2009
Mjesta stradanja trebaju biti mjesta sjećanja
»Ako pođemo logikom stvari i kažemo da je prošlogodišnja robna razmjena između Hrvatske i Srbije bila milijardu eura, od čega je 600 milijuna predstavljalo izvoz Hrvatske u Srbiju, a 400 milijuna izvoz Srbije u Hrvatsku, kako onda netko može reći da nema srpskih proizvoda u Hrvatskoj? U čemu se onda sastoji tih 400 milijuna eura izvoza srpske robe prema Hrvatskoj? Ako netko to može demantirati, bio bih veoma zadovoljan da pokaže kako nisam u pravu. Prema tome, smatram da su srpsko-hrvatski odnosi u uzlaznom trendu. Postoji niz polja na kojima možemo surađivati i jedan je investiranje s hrvatske strane u Srbiju. Otvoreno vam mogu reći i pozvati sve investitore iz Srbije, koji žele ulagati u Hrvatskoj, da mogu doći i da su dobrodošli«, rekao je za novosadski Dnevnik veleposlanik Republike Hrvatske u Beogradu Željko Kuprešak prigodom posjeta Zrenjaninu.
Veleposlanika Kuprešaka sa suradnicima su u Plavom salonu primili gradonačelnik Zrenjanina Mileta Mihajlov i predsjednik Skupštine Aleksandar Marton, nakon čega su gosti i domaćini obišli tvornicu ulja »Dijamant« u Zrenjaninu i Sajam poduzetništva, inovacija i kooperacije »INOKOP«.
»Na Sajmu poduzetništva, inovacije i kooperacije, koji se održava ovdje u Zrenjaninu, puno je i hrvatskih tvrtki, a raduje me i to što će, kako čujem, jedna velika hrvatska tvrtka ovdje izgraditi jedno od najsuvremenijih skladišta za suncokretovo sjeme na Balkanu«, rekao je novinarima Kuprešak. Kao odličan primjer suradnje između hrvatskih i srpskih poduzetnika naveo je i primjer zrenjaninskog i hrvatskog autoprijev-oznika na realiciji Zrenjanin-Zadar.
Govoreći o želji Udruge pravnika »Vukovar 1991« da se postave spomen-obilježja zarob-ljenim Hrvatima u logorima u Stajićevu i Begejcima, rekao je kako bi mjesta stradanja, bez obzira s koje strane bila, trebalo obilježavati i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
»To ne bi trebalo biti mjesto koje će predstavljati probleme i koje će inicirati buduće sukobe, već mora biti mjesto sjećanja koje će nas podsjećati da se nešto tako nikad više ne dogodi«, kazao je Kuprešak.
U razgovoru za novosadski Dnevnik, nakon posjeta Zrenjaninu, veleposlanik Kuprešak je ocijenio kako je hrvatsko priznanje Kosova pravno a ne političko pitanje i da ne bi trebalo opterećivati i ne opterećuje hrvatsko-srpske odnose. »Hrvatsko priznanje Kosova je nešto što smo mi pokušali odraditi u skladu s onim europskim zemljama koje su isto tako priznale Kosovo. Ako se sjećate, mi smo istoga dana, zajedno s Mađarskom i Bugarskom priznali Kosovo. To je u ovom trenutku realnost i mislim da je pitanje priznanja sada stvar međunarodnog prava, a ne više političko pitanje.«