Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Milenijsko slavlje

Kralj Stjepan početkom 11. stoljeća utemeljio je deset biskupija u Mađarskoj, odredio njihove granice i utemeljio mađarsku Katoličku crkvu. Jedan od rijetkih datuma, poznat otprije tisuću godina, jest i 23. kolovoza 1009. godine kada je u tvrđavi Győr utemeljena Pečuška biskupija. Pečuh je i prije toga bio sastavni dio kršćanskoga svijeta, što dokazuje 1600 godina stara bogata kršćanska povijest grada podno Mečeka i starokršćanske grobnice.
Naglasio je to na milenijskoj svetoj misi i papinski izaslanik iz Beča kardinal Christoph Schönborn. Dvosatna misa služena je na četiri jezika. Glavna nit svete mise tekla je na latinskom jeziku, a čitanja, evanđelje i molitva vjernika odvijali su se na mađarskom, njemačkom i hrvatskom jeziku. Homilija je bila na njemačkom jeziku, a odgovori su bili na mađarskome. Uz kardinala Schönborna svetu misu služio je pečuški biskup Mihály Mayer, u nazočnosti mađarskog kardinala Pétera Erdőa, biskupa Mađarske biskupske konferencije, dok su svečanosti bili nazočni biskupi Bosansko-hercegovačke i Hrvatske biskupske konferencije, nadbiskup sarajevski Vinko Puljić, nadbiskup đakovačko-srijemski Marin Srakić, biskup banjalučki Franjo Komarica i biskup požeški Antun Škvorčević. I ova višejezičnost prilikom proslave utemeljenja biskupije dio je njezine povijesti i sadašnjosti. Ovu je velebnu svečanost domaćin, pečuški biskup Mihály Mayer, proslavio sa svim svećenicima Pečuške biskupije i nizom uglednika društvenog, kulturnog i javnoga života biskupije i države, među kojima su bili i generalna konzulica Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Pečuhu Ljiljana Pancirov i predsjednik HDS-a Mišo Hepp, te desetak tisuća vjernika na Trgu svetog Stjepana.
Zabilježimo i imena Hrvata koji su prilikom milenijske svete mise sudjelovali u njezinu dijelu koji se odvijao na hrvatskom jeziku. Pjevao je Ženski pjevački zbor Augusta Šenoe, evanđelje je čitao svećenik Ladislav Bačmai, čitanja Milica Klaić Tarađija i Marija Bošnjak, molitvu vjernika čitala je Jelica Moslavac, a darove, kao dijelove svete mise, u šokačkim narodnim nošnjama predale su i dvije Hrvatice iz Vršende: Anka Rodek i Eržika Vranešić... Mnogi su naši Hrvati bili nazočni kao vjernici milenijskoj proslavi, a mnogi od njih imali su i istaknutu ulogu u samom organiziranju i nesmetanoj provedbi milenijskoga slavlja, dokazujući ljubav Katoličkoj crkvi.
Kardinal Schönborn donio je apostolski blagoslov pape Benedikta XVI. Prvi pečuški biskup do 1036. godine bio je Bonifert, naslijedio ga je Mor. Biskupija, koja je preživjela stoljeća paljenja, osvajanja, tursku vladavinu, doba procvata i vrijeme stradanja, proslavila je milenij. 
 
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika