Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Vjera je Božji dar

Spomen-dan na preporoditelja bačkih Hrvata biskupa Ivana Antunovića, koji je stolovao u Kalači, već se niz godina održava 22. kolovoza u sklopu tradicionalnoga Hrvatskog dana u organizaciji Hrvatske manjinske samouprave grada Kalače. Bariša Dudaš, predsjednik Hrvatske samouprave, i njegove kolege zastupnici učinili su sve kako bi se i ovogodišnji programi odvijali na najveće zadovoljstvo bačkih Hrvata, koji su nazočili Danu došavši iz gotovo svih naselja u kojima obitavaju, tako i mnogobrojnih gostiju. 
Posjetitelje je od ranih poslijepodnevnih sati čekalo razgledanje Nadbiskupijske knjižnice koju je s 15 tisuća knjiga utemeljio nadbiskup barun Adam Patačić od Zajezda, kalački biskup od 1776. do 1784. godine. Barun Patačić utemeljio je jednu od 12 najljepših knjižnica svijeta, o čemu se malo zna i u hrvatskoj povijesti. Posjetitelji su uz stručnu pomoć mogli upoznati vrijednosti knjižnoga fonda koji danas čini 150 tisuća knjiga. Ona i danas djeluje kao javna knjižnica, a njezin tematski katalog sastavljali su tijekom stoljeća svećenici koji su se služili i do pet jezika. Veliku vrijednost knjižnice predstavlja niz kodeksa i knjiga staroga tiska, te mnoštvo tematskih izdanja, posebice iz područja astrologije. 
 
Naslijeđe biskupa 
Antunovića
 
Nakon razgledavanja Nadbiskupijske knjižnice, ispred katedrale je priređen folklorni program u kojem su sudjelovali: KUD »Rokoko« iz Čikerije, KUD »Vodenica« iz Baćina, Pjevački zbor »Ružmarin« iz Baćina i TS »Racke žice« iz Dušnoka. U katedrali se od 17:30 molila krunica na hrvatskom jeziku, a u 18 sati počelo je misno slavlje koje je predvodio mons. dr. Andrija Kopilović, prorektor Subotičke bogoslovije, a uz njega svećenici Imre Polyák iz Santova i Jenő Varga iz Vojvodine. U nadahnutoj propovijedi on je naglasio važnost obitelji kao temelja kršćanstva kroz ljubav, vjernost, odanost i žrtvu, kazavši kako nema Krista bez Crkve, ali prazna je i Crkva bez Krista, kao temelja vjere. Uloga kršćanina je vjerovati, a to je i poruka koju nam je svojim djelom ostavio i biskup Antunović. Nakon mise spomen-dan je nastavljen prigodnom svečanošću, prisjećanjem i polaganjem vijenaca kod spomen-ploče biskupa Ivana Antunovića. 
Kako je naglasio, pozdravljajući nazočne, predsjednik kalačke Hrvatske samouprave Bariša Dudaš, i ovogodišnje okupljanje dokazuje vjersko zajedništvo Hrvata na tragu preporoditeljskog rada Ivana Antunovića. Svečani govor održao je predsjednik Hrvatske državne samo-uprave Mišo Hepp, koji je između ostaloga kazao: »Već se godinama okupljamo pred domom gdje je živio i stvarao za svoj rod duhovni vođa i preporoditelj svih podunavskih Hrvata Ivan Antunović, koji je svjedočio brigu i odanost korijenima, užem zavičaju... Utemeljitelj Bunjevačkih i šokačkih novina budi nacionalnu svijest, pruža otpor snažnoj mađarizaciji, ulijeva nadu, dijeli savjete... Vjera, materinski jezik, poštovanje čovjeka, tolerancija, čuvanje i očuvanje onoga čemu pripadaš – jesu misli koje su i danas istinite i potiču nas da ih se držimo. Budimo ponosni i odani onome što je naše, čuvajmo svoj identitet, neka nas i u budućnosti krasi materinski jezik, prelijepe pjesme i plesovi, zajedništvo vjere, poštenje i čista savjest, kako bismo mogli ostati dostojni čuvari i izvršitelji naslijeđa biskupa Ivana Antunovića.«
Nakon svečanosti polaganja vijenaca kod spomen-ploče Ivana Antunovića, slijedio je domjenak i druženje u auli Katoličkoga školskog središta Naše Gospe uz Tamburaški sastav »Vizin« iz Pečuha. Svečanosti su, uz narečene, bili nazočni: Ernő Fülöp, dekan Kalačko-kečkemetske nadbiskupije, Ljiljana Pancirov, generalna konzulica Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Pečuhu, Joso Ostrogonac, predsjednik Saveza Hrvata u Mađarskoj, Angela Šokac Marković, predsjednica Bačko-kiškunskog ogranka SHM-a, Joso Šibalin, predsjednik Hrvatske samouprave Bačko-kiškunske županije, kalački dogradonačelnik Gábor Molnár, Attila Katus, narodnosni referent grada Kalače...
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika