28.08.2009
Problem udžbenika još uvijek neriješen
Problem odobrenja uvoza udžbenika za učenike hrvatskih odjela, za koje je Hrvatsko nacionalno vijeće mjerodavnom ministarstvu još u travnju poslalo zahtjev, i dalje je neriješen. Ipak, izvjestan korak u rješavanju ovoga problema načinjen je u utorak, 25. kolovoza, kada su predstavnici Hrvatskog nacionalnog vijeća primljeni u Ministarstvu obrazovanja Republike Srbije, gdje su o ovom, ali i drugim problemima u nastavi na hrvatskom jeziku razgovarali s državnim tajnikom za obrazovanje Radivojem Mitrovićem i njegovim suradnicima. U ime HNV-a sastanku su bili nazočni predsjednik Branko Horvat, članica Izvršnog odbora zadužena za obrazovanje Stanislava Stantić-Prćić i ravnatelj Odjela za obrazovanje Stipan Stantić.
Govoreći o sadržaju ovoga sastanka, Stanislava Stantić-Prćić kaže: »Kao rješenje pitanja uvoza državni tajnik za obrazovanje nam je rekao da od Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, koje je ranije dalo suglasnost za sve udžbenike, ponovno tražimo suglasnost, ali samo za one koji su nam izričito potrebni za nastavu, te da možemo očekivati da će nam ih Ministarstvo tada odobriti«.
Ona dodaje kako je državni tajnik izrazio spremnost za rješavanje problema vezanih za obrazovanje na hrvatskom jeziku, te u tom kontekstu i za češće susrete s predstavnicima HNV-a.
Racionalizacija uz uvažavanje specifičnosti
Ovih dana često spominjana tema je i racionalizacija školske mreže u državi. Plan takve racionalizacije na području grada Subotice napravljen je već ranije, a prema računici istraživačkog tima koji je plan napravio, čak pet velikih osnovnih škola u tom gradu je višak.
Iako je pomoćnica gradonačelnika zadužena za obrazovanje Ljubica Kiselički prošloga tjedna izjavila da su pojedine škole počele s racionalizacijom, u HNV-u su stajališta kako nastava na hrvatskom jeziku za sada ne bi trebala biti obuhvaćena ovim procesom. »Nastava na hrvatskom traje nepunih osam godina. To je jedan proces koji mora imati mogućnost stvaranja, pa i razvijanja, posebice u smislu povećanja broja učenika. Kada se govori o racionalizaciji, važno nam je da se ta naša specifičnost uvaži«, kaže članica IO HNV-a Stanislava Stantić-Prćić dodajući, kako je Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje prepoznalo problematiku nacionalnih manjina glede formiranja tzv. patuljastih odjela.
Međutim, kao posljedica spomenute racionalizacije, do zatvaranja ovoga broja Hrvatske riječi još uvijek nije bila poznata sudbina hrvatskog odjela petog razreda u OŠ »Sveti Sava«. Naime, zahtjev za otvaranje toga odjela u kojem bi bilo šest učenika škola je predala Ministarstvu prosvjete, ali su u srijedu, kako nam je rekla ravnateljica Tatjana Bunčić, još uvijek bili bez odgovora.
»Pokušat ćemo to riješiti ovih dana s lokalnom samoupravom. Razgovarala sam s roditeljima te djece i oni su protiv toga da im djeca idu u drugu školu, ali nadam se da ćemo do početka škole naći rješenje«, rekla nam je ravnateljica OŠ »Sveti Sava«.
Aktualno stanje
Školsku 2009./2010. godinu kao prvašići hrvatskih odjela započet će ukupno 46 učenika u četirima subotičkim osnovnim školama: OŠ »Ivan Milutinović« (19), OŠ »Matko Vuković« (14), OŠ »Matija Gubec« (8), OŠ »Vladimir Nazor« (5).
Glede srednjoškolskog obrazovanja na hrvatskom, u klupama novoformiranog odjela prvoga razreda u Gimnaziji »Svetozar Marković« sjedit će 31 učenik.
Sveukupno, redovitu osnovno-školsku nastavu na hrvatskom jeziku u nekoliko osnovnih škola u Subotici pohađa blizu 350 učenika, dok u subotičkoj gimnaziji u tri hrvatska odjela ima 70 učenika.
Redovite nastave na hrvatskom jeziku izvan Grada Subotice nema, osim izučavanja izbornog predmeta hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture u Sonti, Bačkom Monoštoru, Somboru, a od ove godine najavljeno je izučavanje toga predmeta i u Srijemskoj Mitrovici.