U Hrvatskoj sve manje etničkih sukoba
»Hrvatsko društvo nalazi se u fazi normalizacije, te je sve manje povreda ljudskih prava koje se temelje na etničkoj pripadnosti, a sve više povreda temeljenih na socijalnim, ekonomskim ili drugim razlikama«, zaključak je susreta predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića i izaslanstva Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava, koje je predsjedniku predalo Izvješće o stanju ljudskih prava u protekloj godini.
Unatoč pomaku i sve manjem broju zastrašivanja i fizičkih napada na Srbe, oni su ostali najugroženija nacija u Hrvatskoj, stoji u Izvešću. Za povredu povratničkih i izbjegličkih prava Hrvatskom helsinškom odboru su se žalila 384 Srbina, naspram jednog Bošnjaka i 22 Hrvata.
Veliki broj Srba vodi sudske procese zbog neopravdanog otkaza s posla tijekom ratnih i prvih poratnih godina. Upozoreno je i da su hrvatske vlasti već tri puta pomjerale rok za vraćanje oduzete srpske imovine, što je usporilo povratak Srba.
Prema izvješću, poštovanje ljudskih prava u Hrvatskoj sporo se poboljšava, ali nema više teških kršenja ljudskih prava kao proteklih godina. Izaslanstvo HHO-a zamolilo je predsjednika Mesića tom prilikom da pruži podršku za promjenu nekih zakona, kao što je Zakon o manjinama, te jasnim primjenama Zakona o azilu, što bi umnogome pomoglo usvajanju europskih standarda na području ljudskih prava.
Da je položaj Srba u Hrvatskoj poboljšan potvrdio je i Aleksandar Čotrić, zamjenik ministra za dijasporu Srbije, napominjući da je to rezultat sporazuma koji su srpsk predstavnici u Hrvatskom saboru potpisali s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom. Čotrić, međutim, napominje kako još uvijek nisu ispunjene sve odredbe toga sporazuma.