Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Tradicija na štandovima

Tijekom tri dana trajanja središnje proslave žetvenih svečanosti – Dužijance 2009, kao  prateći program ove lijepe tradicionalne manifestacije, na glavnom gradskom trgu u Subotici postavljena je prodajna izložba starih zanata. Na brojnim štandovima zainteresirani posjetitelji mogli su razgledati i kupovati brojne predmete izrađene u starinskoj tehnici, na specifičan način povezujući prošlost sa suvremenošću. 
Bilo je tu svega, za svakoga, i tko je zbilja bio zainteresiran kupiti nešto što mu se svidi, nije otišao praznih ruku. I sve to na svoje zadovoljstvo i na zadovoljstvo ljudi koji svojim rukotvorinama nastoje očuvati jednu lijepu starovremensku tradiciju.
 
Nedeljka Šarčević,
članica organizacijskog 
odbora Dužijance
 
»Ispred organizacijskog odbora zadužena sam za organiziranje izložbe starih zanata koja je jedna od pratećih manifestacija ovogodišnje Dužijance. Za sudjelovanje na ovom malom i prigodnom sajmu koji prezentira pomalo zaboravljene vještine izrade rukotvorina prijavilo se 30 izlagača i zadovoljni smo ponudom koju smo uspjeli okupiti na prigodnim, stiliziranim štandovima urađenim, također, u duhu starovremenske manire. Zainteresiranim posjetiteljima i potencijalnim kupcima nude se predmeti izrađeni od puste, jute, drveta i ostalih tradicicijskih materijala, ali ima i malo modernijih izlagača, pa su u ponudi i prehrana, cvijeće, knjige i drugo. Izlagači su ponajviše iz Subotice i okolice, ali ih ima i iz Bačke Topole, Sombora, Srbobrana. Na koncu, drago nam je što smo se tematski ipak uspjeli prilagoditi programu Dužijance i obogatiti ponudu središnje proslave žetvenih svečanosti.« 
 
Branislav Peić Gavran, 
izrađivač papuča
 
»Izradom papuča, muških i ženskih, bavim se nekih pet-šest godina, a odlučio sam se za ovu radinost u želji očuvanja jedne lijepe tradicije. Najteže mi je bilo pronaći originalan kalup, tražio sam ga jedno godinu i pol svuda, čak i po nekim starim salašima, da bih na koncu ga pronašao u neposrednom susjedstvu. Za izradu jednih papuča u prosjeku je potrebno tri do četiri dana rada ukoliko se radi na stari, tradicijski način, no ukoliko se koriste suvremena tehnologija i materijali, papuče se mogu napraviti i za desetak sati. Iznimno sam zadovoljan nastupom na ovom sajmu, postoji veliko interesiranje brojnih posjetitelja, ali mi je također posebno drago vidjeti zadovoljne izraze lica žena koje se jednostavno ozare razgledajući papuče, prisjećajući se pritom davnog vremena svog djetinjstva i najranije mladosti kada su ih redovito nosile. Cijena jednog para papuča kreće se između 3000 i 5000 dinara.«
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika