07.08.2009
Radno i sadržajno ljetovanje
Od 21. pa do 27. srpnja HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta organizirao je kolektivno, djelomice radno ljetovanje za članove svih odjela, na hrvatskome primorju, u Gradu Kaštela, Kaštelu Štafiliću, smještenom između poviješću bogatih gradova Splita i Trogira. Kaštela su nastala tijekom 15. i 16 stoljeća kada su trogirski i splitski plemići uz obalu između Splita i Trogira gradili utvrde-kaštela, a oko njih su naseljavali žitelje drevnih sela podno Kozjaka.
Krajem 19. stoljeća Kaštela počinju nalikovati malome gradu duž obale Kaštelanskog zaljeva.
Članove HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta prijateljski je ugostio KUD »Ante Zaninović« iz Kaštel Kambelovca. Posjet Tavan-kućana uzvratno je gostovanje KUD-u »Ante Zaninović«, koji je u Tavankutu boravio u listopadu 2008. KUD domaćin djeluje u Kaštel Kambelovcu od 2000. godine, njeguje hrvatsku folklornu plesnu baštinu, klapsko i zborno pjevanje.
Prva od manifestacija koju je priredio HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta bilo je otvorenje izložbe slika od slame u Muzeju grada Kaštela koji se nalazi u Kaštel Lukšiću, u renesansnome dvorcu Vitturi. Organizator izložbe bilo je Društvo za očuvanje kulturne baštine Kaštela »Bijaći«, a suorganizator je bio KUD »Ante Zaninović«. Likovno stvaralaštvo u tehnici slame posjetiteljima su predstavili voditeljica slamarskog odjela HKPD »Matija Gubec« iz Tavankuta Jozefina Skenderović i povjesničarka umjetnosti i zamjenica predsjednika udruge Ljubica Vuković-Dulić, dok je izložbu otvorio predsjednik Društva »Bijaći« Milivoj Novak. Na programu otvorenja nastupile su plesne folklorne skupine iz Tavankuta i Rusije.
U subotu 25. srpnja, Tavan-kućani su dvama spletovima bunjevačkih plesova nastupili na Međunarodnom folklornom susretu »Ljepota u kamenu kamenitom« u Dugopolju, u zaleđu Splita, čiji je organizator bio KUD »Pleter« iz Dugopolja. Ovom je prigodom s drugim sudionicima dogovorena daljnja suradnja i razmjena aktivnosti.
Jedna od glavnih ideja poveznica dvaju KUD-ova, iz Tavankuta i Kambelovca, je međusobno aktivno upoznavanje plesne, glazbene i likovne baštine. Tako su održavane plesne i glazbene radionice na kojima su Tavankućani podučavali Kaštelane bunjevačkim plesovima, a Kaštelani Tavankućane kaštelanskim plesovima. Te su radionice nastavak onih započetih u Tavankutu 2008. godine, kada je folklorni voditelj iz Kaštela, Tonći Tadin, tavankutskome KUD-u postavio koreografiju »Kaštelansku narodnu četvorku«, a ovom je prilikom folklorni voditelj iz Tavankuta, Ivica Dulić, kaštelanskome KUD-u postavio splet bunjevačkih plesova.
Zamišljeno kao aktivno ljetovanje, boravak u Kaštelima urodio je čvršćim prijateljstvima, ali i međusobnim upoznavanjem hrvatske baštine te razmjenom znanja i iskustava, dok je idući susret dogovoren za sljedeću godinu.