Arhiv tekstova Arhiv tekstova

Spektakularni rezultati

Ekološka udruga Zeleni Osijek i grad Osijek pokrenuli su projekt u kojemu se nizom programa nastoje popularizirati štednja energije, mjere energetske efikasnosti i održiva gradnja. U tu svrhu prošloga su tjedna na Trgu dr. Ante Starčevića u Osijeku održali konferenciju za medije, a o svim aspektima štednje i uštede energije govorili su dogradonačelnik Ivan Vrdoljak i voditelj Energetske edukacijske agencije istočne Hrvatske sa sjedištem u Osijeku Goran Pichler.
»Osijek je već dobrano odmakao kada je u pitanju ova problematika, osnovao je Energetsku edukacijsku agenciju za područje 5 slavonskih županija, izgradio energetsku nezavisnu kuću, demonstracijski objekt jedinstven na području jugoistočne Europe, opremio edukacijsko vozilo. Kuća se grije i hladi energijom sunca, vjetra i korištenjem energije iz zemlje a svi sustavi su postavljeni da ujedno služe kao edukacijski energentski park. Ovo smo uradili zahvaljujući našim partnerima iz UNDP-a, a projekt se nastavlja kroz program EU Phare 2006«, rekao je Goran Pichler.
 
Partneri – Pečuh 
i Novi Sad
 
I dogradonačelnik Vrdoljak je ustvrdio kako je Osijek među prvima prepoznao prednosti projekata koje nudi EU, pa se s pravom može reći, da sve što je do sada učinjeno stavlja Osijek u poziciju lidera u ovom dijelu Europe, a već se prilazi drugom projektu u kojemu su Osijeku partneri Sveučilište u Pečuhu i grad Novi Sad, također na temu energetske učinkovitosti. 
»Sada, kada smo odmakli desetak koraka u odnosu na druge gradove i županije, kada imamo dobru agenciju i stručan kadar, želja nam je da i naši građani imaju neposredne koristi od svega toga. Koristeći sve ovo što smo dosegnuli, koristeći stručnu pomoć agencije i mogućnost edukacije i prezentacije, oni na svojim objektima mogu postići efekte energetske efikasnosti, bilo da je riječ o toplinskoj izolaciji, ugradnji standardizirane opreme, ugradnji opreme za korištenje solarne energije i slično.«
Sigurni su da energetska efikasnost zahtijeva ozbiljan pristup i zato daju besplatne savjete svim zainteresiranim građanima, rekao je Goran Pichler. To svakako zahtijeva i značajna sredstva, jer toplinska izolacija zidova, podova, tavanskog prostora svakako je kapitalna investicija, ali su zato uštede spektakularne, i do 50, pa sve do 80 posto.
»Najprije treba kuću dovesti u red, pa naš jedan projekt i nosi takav naziv ‘Dovesti kuću u red’, dobro je izolirati, smanjiti sve gubitke energije, pa tek onda ići u investiciju s obnovljivim izvorima energije. Upravo je u tijeku jedan projekt s Novim Sadom, s naglaskom na uštedama u gradovima i obnovljivim izvorima energije također u gradovima i tu je sada na potezu lokalna samouprava. Mi to sada provodimo u naših pet slavonskih županija, gdje smo organizirali 12 edukacija i pokaznih izložbi, a nakon toga s partnerima iz UNDP-a idemo u Split i Varaždin, a nakon toga diljem cijele Hrvatske. Što se tiče energije iz obnovljivih izvora, Europa kaže kako je potrebno stvoriti sve uvjete da bi se do 2020. godine već koristilo 20 posto takve energije, što je vrlo moguće, naravno na globalnom planu, dakle na razini većih gradova, što naravno ne treba očekivati i u domovima naših građana.«
 
Na potezu su građani
 
Dogradonačelnik je Vrdoljak dodao još i to, kako je grad Osijek ušao u analizu objekata kojima raspolaže gradska uprava, dakle vrtići, škole i dr., da se ustanovi kako i koliko troše energije, kako je moguće ostvariti uštede i koja bi to bila vrijednost investicije. 
»Imali smo već pilot-projekt u Dječjem vrtiću ‘Ivančica’ u Donjem gradu, i nakon obavljenih radova, izolacije zidova i krova, zamjene prozora i vrata, bili smo zadovoljni uštedom s više od 30 posto, što nije malo sredstava ni na mjesečnoj ni na godišnjoj razini. Obično se isplativost investicije računa na 5-10 godina, a nama je ovaj pilot-projekt pokazao kako je rok znatno kraći, već 3-4 godine. E, sad, imamo puno objekata, nisu baš svi u savršenom stanju, nisu ništa lošiji od sličnih objekata diljem Hrvatske, a da će biti u puno boljem stanju, već sada možemo jamčiti. Oni, kapitalni objekti, o kojima u gradu razmišljamo, svakako su spalionica otpada u Antunovcu i realizacija geotermalnih izvora, a sve ostalo se odnosi na objekte građana, gdje bi grad također trebao sufinancirati barem izradu projektne dokumentacije pa i dio sredstava na ostvarivanju energetske efikasnosti«.
Grad je učinio još jedan korak naprijed. Nakon osnivanja agencije, izgradnje energetske kuće i osiguranja stručnog kadra i edukacijskog vozila, počeo je s edukacijom građana, a sada su na potezu građani. Uvjereni smo da će i oni prepoznati prednosti novih projekata, jer ako postoji vrijeme za štednju i uštede, onda je sada uistinu pravo vrijeme.
 
  • Ministarstvo regionalnog razova i fonfova EU Repub
  • Jooble
  • Hrvatsko Nacionalno Vijeće
  • Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata
  • RS APV Pokrainska Vlada
  • DUZHIRH
  • Hrvatska Matica Iseljenika